هری پاتر؛ ۱۵ طلسم که اجرا کردنشان از همه سخت‌تر استهری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی
اگر مدارسی همچون هاگوارتز اعتبار بی‌نظیری را در جامعه جادوگران به دست آورده‌اند به این دلیل است که فارغ‌التحصیلان این مدرسه تسلط فوق‌العاده‌ای بر ورد خوانی و اجرای طلسم دارند و موارد زیر از جمله مهم‌ترین طلسم‌های این مدرسه به شمار می‌آیند. 

بسیاری از طلسم‌هایی که دانش‌آموزان در مدارس جادوگری‌ای نظیر هاگوارتز می‌آموزند، به مهارت طلسم نویسی فوق‌العاده باورنکردنی‌ای نیاز دارند، اما طلسم‌های زیادی نیز وجود دارد که اصلا به نحوه آموزششان اشاره نشده است. از طلسم جنجالی سکتوم سمپرای سوروس اسنیپ گرفته تا نفرین‌های غیرقابل‌بخشش مختلف که معمولا توسط ولدمورت و مرگ خوارانش استفاده می‌شدند. لذا ما می‌خواهیم به توضیح طلسم‌های دشواری بپردازیم که گویا بسیاری از ساحره‌های جامعه جادوگران ترجیح می‌دهند آن‌ها را انجام ندهند.

 

۱۵. تمامی طلسم‌های غیرکلامی (Any Non-Verbal Spell)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

اگرچه این نوع طلسم‌ها انواع مختلفی داشتند، اما در طول این سری فیلم‌ها می‌توان چنین برداشت نمود که تسلط بر طلسم‌های غیرکلامی بسیار دشوار است. این واقعیتی است که چندین بار در سری فیلم‌های «هری پاتر» مطرح‌شده و در مجموعه «جانوران شگفت‌انگیز» نیز به‌ کرات بدان اشاره‌شده است.

 

کاملا معلوم است که طلسم‌های غیرکلامی در مبارزات برای فردی که از آن‌ها استفاده می‌کنند مزایای زیادی را به همراه خواهند داشت، مخصوصا اگر در جایی باشید که دورتادورتان را ماگل‌ها احاطه کرده باشند استفاده از چنین طلسمی، کاربردی‌تر و مطمئن‌تر خواهد بود. بااین‌حال، باوجوداینکه این طلسم‌ها مزایای زیادی را به همراه دارند، بیشتر جادوگران و ساحره‌ها خودشان را به‌ زحمت نمی‌اندازند تا بر آن‌ها تسلط پیدا کنند، چراکه اجرای آن‌ها به تمرکز زیادی نیاز دارد و لذا همه جادوگران نمی‌توانند آن‌ها را فرا بگیرند.

 

۱۴. طلسم آبلیویت یا پاک کردن حافظه (Obliviate)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

آبلیویت، طلسم بسیار دشواری است و لذا فقط بهترین جادوگران می‌توانند از آن استفاده کنند. این طلسم زمانی به کار گرفته می‌شود که یک جادوگر می‌خواهد خاطرات فردی را حذف کند و لذا می‌توان گفت که استفاده از آن کار چندان راحتی نیست. بااین‌حال، همین طلسم توانست ماگل‌ها را از جادوی اطرافشان بی‌خبر نگاه دارد.

 

استفاده از آبلیویت مستلزم این است که جادوگر بداند کدام خاطرات را باید حذف کند. در واقع به‌ کارگیری این طلسم بیشتر شبیه به استفاده از چاقوی جراحی است تا استفاده از شمشیر. به خاطر همین است که ماگل‌ها هیچ‌وقت در مورد افرادی که حافظه خود را ازدست‌داده‌اند چیزی نشنیده‌اند.

 

۱۳. معجون پالی‌جوس (Polyjuice Potion)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

ازلحاظ فنی، پالی‌جوس یک طلسم نیست، اما به دلیل اهمیت آن برای داستان هری پاتر، بهتر است به آن اشاره نماییم. این طلسم اولین بار در «هری پاتر و تالار اسرار» توسط هرمیون به کار گرفته شد و بعد هم توسط بارتی کراچ جونیور در «هری پاتر و جام آتش» به کار گرفته شد که می‌خواست خودش را به‌ جای مودی یکی از جادوگران هاگوارتز جا بزند. در طول فیلم‌های هری پاتر، این‌طور عنوان‌شده که اجرای طلسم معجون پالی‌جوس بسیار دشوار و زمان‌بر است. درواقع این طلسم، یکی از پیشرفته‌ترین طلسم‌های جادوگری است که در سری فیلم‌های هری پاتر به آن اشاره‌شده است. اثرات مخرب اجرای نادرست این طلسم نیز زمانی مشاهده شد که هرمیون تصادفا خودش را به یک گربه تبدیل کرد.

 

۱۲. طلسم حافظه کاذب (False Memory Charm)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

طلسم حافظه کاذب شباهت‌هایی به طلسم آبلیویت دارد و البته از جهاتی نیز با آن متفاوت است. طلسم آبلیویت برخی خاطرات فرد را حذف می‌کند در حالی‌که طلسم حافظه کاذب برخی از خاطرات افراد را با خاطراتی که هرگز وجود خارجی ندارند جایگزین می‌کند. پس قطعا اجرای این طلسم نیز باید بسیار دشوار باشد.

 

در طول تمامی قسمت‌های فیلم، فقط چند بار از این طلسم استفاده‌شده است. در یکی از این موارد، هرمیون گرنجر در تلاش برای محافظت از والدینش در برابر جادوگران تاریک از این طلسم استفاده نمود. افرادی که کتاب را خوانده باشند و از مهارت‌های ورد خوانی هرمیون آگاه باشند به‌ خوبی متوجه خواهند شد که این طلسم به چه اراده و عزم راسخی نیاز دارد.

 

۱۱. افسون گسترش غیرقابل‌ کشف (Undetectable Extension Charm)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

افسون گسترش غیرقابل‌کشف یکی دیگر از طلسم‌های بسیار سختی است که استفاده از آن بر اساس قوانین دپارتمان سحر و جادو مقررات خاص خودش را دارد. این طلسم، ناحیه درون یک شی را گسترش می‌دهد، اما این کار را به‌ گونه‌ای انجام می‌دهد که توسط سایر طلسم‌های تشخیصی قابل‌شناسایی نباشد.

 

یکی از بهترین طلسم‌های گسترش توسط هرمیون گرنجر به کار گرفته شد. او از این طلسم برای بزرگ‌تر کردن کیفش استفاده کرد تا بتواند تمام وسایلی را که خودش، هری و رون باید حمل می‌کردند جابه‌جا کند. وقتی خود هرمیون می‌گوید استفاده از این طلسم دشوار است باید به حرف‌هایش ایمان داشته باشید.

 

۱۰. سکتوم سمپرا (Sectumsempra)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

وقتی‌که هری یک کتاب معجون دست‌دوم را پیدا می‌کند، متوجه می‌شود که کتاب مملو از نکات و ترفندهای جادوگری است و حتی صاحب قبلی بعضی از طلسم‌هایی را که خودش اختراع کرده بود در کتاب نوشته است. یکی از آن‌ها سکتوم سمپراست.

 

سکتوم یسمپرا طلسمی است که قادر به ایجاد جراحات عمیق و متعدد بر روی بدن حریف است و لذا طلسمی، بسیار خطرناک به‌ حساب می‌آید که نمی‌توان آن را دست‌کم گرفت. در حالی‌که در طول فیلم، میزان دشواری این طلسم هرگز به‌ طور دقیق مشخص نشد، دانش باورنکردنی اسنیپ در رابطه با آن نشان می‌دهد که استفاده از این نفرین آن‌ قدرها هم آسان نیست. علاوه‌براین، این طلسم برای جادوگرانی که قلب ضعیفی دارند مناسب نیست.

 

۹. طلسم ظاهر شدن و ناپدید شدن (Apparition And Disapparition)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

هم ظاهر شدن و هم ناپدید شدن، طلسم‌هایی هستند که اجرای موفقیت‌آمیزشان بسیار دشوار است. البته مربیان خاصی در هاگوارتز حضور دارند که این تکنیک را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند. این جادوگران متخصص نه‌تنها باید این طلسم را به دانش آموزان آموزش دهند، بلکه باید از هرگونه آسیبی که در صورت انجام اشتباه طلسم به دانش‌آموزان وارد می‌شود جلوگیری نمایند.

 

به همین دلیل است که هردوی این طلسم‌ها برای دانش آموزان زیر سن قانونی ممنوع هستند، زیرا به‌ شدت خطرناک‌اند. دشواری استفاده از این طلسم‌ها زمانی آشکار می‌شود که درمی‌یابیم بسیاری از جادوگران و ساحره‌ها به‌ جای استفاده از این طلسم، ترجیح می‌دهند با وسایل دیگری سفر کنند.

 

۸. آکلومنسی و لجیلیمنسی (Occlumency And Legilimens)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

آکلومنسی و لجیلیمنسی دوروی یک سکه هستند. یکی از آن‌ها به جادوگر اجازه می‌دهد تا از ذهن خود در برابر دشمنان محافظت کند، در حالی‌که دیگری به او اجازه می‌دهد تا به ذهن دیگران نفوذ نماید. البته بر اساس آنچه در فیلم‌های هری پاتر نشان داده شد، اجرای اکلومنسی دشوارتر است. برای اجرای آکلومنسی، جادوگر باید کاملا ذهن خود را از افکار دیگر خالی کند و این کاری است که اکثر ما نمی‌توانیم انجام دهیم. حتی هری پاتر نیز با انجام آن مشکل داشت اما انگیزه‌های زیادی داشت که باعث شدند بتواند این طلسم را اجرا کند.

 

۷. طلسم شکنجه‌گر (Cruciatus Curse)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

یکی از سه طلسم غیرقابل‌بخششی که ازنظر اخلاقی استفاده از آن توسط جامعه جادوگران غیرقابل‌قبول تلقی می‌شود و ممنوع است، طلسم شکنجه‌گر نام دارد که به جادوگر اجازه می‌دهد تا قربانی را عذاب دهد. البته این طلسم به مهارت و سنگدلی بسیار زیادی نیاز دارد و اعضای جامعه مودب هم افراد سنگدلی نیستند.

 

البته ولدمورت و مرگ خواران به‌ کرات از این طلسم برای کسب اطلاعات و مجازات دشمنانشان استفاده می‌نمودند. هری سعی کرد بلاتریکس لسترنج را در فیلم «هری پاتر و محفل ققنوس» با این روش طلسم کند، اما چندان موفق نبود.

 

۶. طلسم آنیماگوس یا جانورنما (Animagus Spell)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

سیریوس بلک به‌ گونه‌ای این طلسم را اجرا می‌کند که می‌تواند آسان به نظر بیاید، اما او جادوگری باتجربه است و اجرای این طلسم نمی‌تواند برای جادوگران مبتدی آسان باشد.

 

طلسم جانور نما به ترکیبی از معجون‌های تغییر شکل نیاز دارد که آماده‌سازی‌شان بسیار پیچیده و زمان‌بر است. یک اشتباه کوچک باعث می‌شود که جادوگر مجبور شود همه‌چیز را از نو شروع کند. البته اگر به خودش آسیبی وارد نکرده باشد یا تغییری در ظاهرش رخ نداده باشد. به همین دلیل است که جادوگران بسیار کمی از این طلسم استفاده می‌کنند.

 

۵. ساخت هوراکس (The Creation Of A Horcrux)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

هم‌اکنون دیگر، اکثر طرفداران هری پاتر شرایط لازم برای ساخت هوراکس را می‌دانند. با توجه به اینکه ساحره‌ها و جادوگران باید کارهای زیادی را برای ساخت هوراکس انجام دهند، بی‌شک می‌توان گفت که این طلسم یکی از طاقت‌فرساترین و پیچیده‌ترین طلسم‌هایی است که در دنیای هری پاتر اجرا می‌شود.

 

این طلسم دو جزء اصلی دارد. ابتدا، جادوگر باید شی‌ای را که در نهایت باید به هوراکس تبدیل شود آماده کند. بعد باید روح خود را بشکافد و آن را به درون شیء مذکور بدمد. البته گفتن این کارها آسان‌تر از انجام دادنشان است.

 

۴. نفرین امپریوس (Imperius Curse)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

نفرین امپریوس قربانی را هیپنوتیزم کرده و او را وادار می‌کند تا هر کاری را که به او دستور داده می‌شود انجام دهد. این طلسم یکی از سنگ‌دلانه‌ترین نفرین‌هایی است که یک جادوگر می‌تواند آن را به کار گیرد و اجرای آن نیز به‌ شدت دشوار است، اما همان‌طور که دیدیم در طول اولین و دومین جنگ بین جادوگران، آزادانه مورداستفاده قرار گرفت.

 

ولدمورت در طول به قدرت رسیدنش به‌ کرات از این طلسم استفاده کرد و بسیاری از مرگ خواران قبلی نیز ادعا کردند که تحت تاثیر این طلسم قرارگرفته بودند. بااین‌حال، در رمان‌های هری پاتر قهرمانانی مانند هری و مینروا مک گوناگال نیز از این طلسم استفاده نمودند.

 

۳. طلسم مدافع (Patronus)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

شاید یکی از بدنام‌ترین و دشوارترین طلسم‌ها در دنیای جادوگری، طلسم مدافع باشد و قطعا این طلسم اولین موردی بود که در هنگام خواندن عنوان این مطلب به ذهن اکثر طرفداران خطور نمود. در هنگام اجرای طلسم مدافع، جادوگر باید به شادترین لحظه زندگی خود فکر کند چراکه چنین خاطره شادی سبب تقویت طلسم مدافع می‌شود.

 

یافتن یک خاطره کاملا شاد و تمرکز بر روی آن می‌تواند بسیار دشوار باشد. به‌ خصوص ذکر این نکته حائز اهمیت است که این طلسم معمولا زمانی اجرا می‌شود که دیمنتورها در آن حوالی باشند و خب اجرای چنین طلسمی که به تمرکز بالایی نیاز دارد باوجود دشمنان کار چندان ساده‌ای نیست.

 

۲. طلسم پرواز (Flight)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

اجرای این طلسم آن‌ قدر دشوار است که برای مدت‌زمان طولانی، جامعه جادوگری اجرای آن را غیرممکن می‌دانست. بله درست است که جادوگران و ساحره‌ها می‌توانند با جارو یا چیزهای دیگر مشابه آن پرواز کنند، اما هیچ‌کدام از آن‌ها نمی‌توانستند بدون کمک گرفتن از چیزی پرواز کنند.

 

فقط یک جادوگر توانست چنین طلسمی را خلق کند و از آن برای پرواز کردن استفاده نماید. در طول فیلم هرگز توضیحی در این خصوص داده نشد، اما ولدمورت به‌ نوعی بر این طلسم تسلط دارد و از آنجایی‌ که او تنها کسی است که می‌تواند این کار را انجام می‌دهد، تماشاگران فیلم به‌ وضوح می‌توانند احساس کنند که اجرای این طلسم تا چه حد دشوار است.

 

۱. طلسم کشنده (Killing Curse)

هری پاتر ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی

 

بدترین طلسم موجود در تاریخ جادوگری، طلسم کشنده نام دارد که به جادوگر اجازه می‌دهد تا فورا جان قربانی‌اش را بگیرند. این طلسم یکی از طلسم‌های موردعلاقه لرد ولدمورت است. این جادوگر به‌ اندازه‌ای پست و شرور است که می‌تواند این طلسم بی‌رحمانه را بدون لحظه‌ای عذاب وجدان اجرا کند.

 

این طلسم به داشتن احساس نفرت زیادی نیاز دارد و برای استفاده درست از آن باید بر سایر طلسم‌های تاریکی تسلط داشت. شایان‌ذکر است که هری در آخرین نبرد خود با ولدمورت از این طلسم استفاده نکرد، در عوض تصمیم گرفت تا با استفاده از یک طلسم متفاوت، این نفرین را به خود جادوگری که از آن استفاده می‌کند بازگرداند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------