تخلف مشاوران املاک برای صدور کد رهگیری در ازای دریافت حق الزحمه/تمدید ثبت نام در سامانه املاک و اسکاناخبار،اخبار جدید،اخبار روز
رئیس گشت مشترک تعزیرات حکومتی تهران گفت: مشاوران املاک مجاز به دریافت حق الزحمه برای اخذ کد رهگیری نیستند.

ناصر مدیحی طامه رئیس گشت مشترک تعزیرات حکومتی تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، اظهار کرد: مشاوران املاک باید در زمان انعقاد قرارداد در بحث خرید و فروش املاک نیم درصد قرار داد را به عنوان حق الزحمه خود در یافت کنند و برای قرار داد‌ها در بحث اجاره نیز باید یک چهارم مبلغ اجاره نامه از طرفین اخذ شود.

 

وی افزود: مشاوران پس از انعقاد قرارداد‌های ملکی، آن‌ها را به صورت سیستمی ثبت رسمی کنند و در ادامه کد رهگیری را به طرفین قرارداد ارائه دهند.

 

مدیحی در واکنش به اینکه در برخی از دفاتر مشاور املاک بابت ارائه کد رهگیری از طرفین قرارداد وجوهاتی اخذ می‌شود، گفت: این اقدام غیر قانونی است و نباید برای اخذ کد رهگیری از شهروندان وجهی دریافت شود، چرا که اخذ کد رهگیری برای مشاوران املاک رایگان بوده و افراد فقط باید کمیسیون قانونی که برایشان تعریف شده است را از طرفین قرارداد دریافت کنند.

 

وی افزود: استفاده از برگه‌های ۳ برگی برای انعقاد قرارداد غیر قانونی است و در صورت مشاهده و یا شکایت شهروندان با این موضوع برخورد خواهد شد.

 

رئیس گشت مشترک تعزیرات حکومتی تهران گفت: اتحادیه املاک باید لیست متخلفان این حوزه را به سازمان تعزیرات گزارش دهند تا نسبت به رسیدگی تخلفات صنفی در این حوزه ورود و با متخلفان برخورد کنیم.

 

 

احتمال تمدید ثبت نام در سامانه املاک و اسکان تا آخر پاییز

وزارت راه و شهرسازی به ستاد ملی کرونا پیشنهاد داده مهلت ثبت نام در سامانه املاک و اسکان که فعلا تا پایان مهرماه است را تا آخر آذرماه تمدید کند که هنوز در این خصوص تصمیم‌گیری نشده است.

 

اخبار،اخبار جدید،اخبار روز

 

به گزارش ایسنا، سامانه املاک و اسکان که از ۱۰ شهریورماه برای چندمین بار در سال جاری دچار اختلال شده بود از روز ۲۳ شهریور مجددا در دسترس قرار گرفته است. خانوارها اعم از مالک و مستاجر تا پایان مهرماه فرصت دارند اطلاعات سکونتی خود را به ثبت برسانند و البته احتمال تمدید دو ماهه این زمان وجود دارد.

 

محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ به ایسنا گفت: پیشنهاد تمدید مهلت درج اطلاعات سکونتی در سامانه املاک و اسکان تا پایان فصل پاییز را به ستاد ملی کرونا داده‌ایم که در انتظار تصمیم این ستاد هستیم اما فعلا آخرین زمان نام‌نویسی، پایان مهرماه است.

 

سامانه ملی املاک و اسکان کشور به نشانی amlak.mrud.ir با ویژگی‌ها و امکانات جدید از روز ۲۳ شهریورماه آماده ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی مالکان و مستاجران شده است.

 

این سامانه که به منظور جمع‌آوری اطلاعات مربوط به بخش مسکن راه‌اندازی شده در سال جاری طی چند مرحله با اختلالاتی مواجه شد. روز ۱۹ تیر سامانه برای چهار هفته متوقف و ۱۶ مردادماه بازگشایی شد. آخرین وقفه ایجاد شده نیز به ۱۰ شهریورماه برمی‌گردد و ۲۳ شهریور مجددا راه‌اندازی شد.

 

 در نسخه جدید گزینه‌هایی ایجاد شده که خانوارها می‌توانند موارد را تایید یا اصلاح کنند و زمان کمتری صرف خواهند کرد. برای استفاده از این سامانه باید از نسخه ۵۱ به بعد مرورگر موزیلا فایرفاکس و یا نسخه ۵۱ به بعد مرورگر کروم استفاده کنید.

 

یکی از کارکردهای سامانه املاک و اسکان که مردادماه ۱۳۹۹ وارد فاز اجرایی شد، شناسایی واحدهای خالی از سکنه به منظور اخذ مالیات خانه‌های خالی است. پس از آن مجلس در ۵ آذر ۱۳۹۹ قانون مالیات بر خانه‌های خالی را به تصویب رساند که ۲۶ آذرماه همان سال به تایید شورای نگهبان رسید اما  اجرای این قانون همچنان هنوز در گردونه شکل‌گیری ساختار اجرایی می‌چرخد.

 

محمدرضا رضایی کوچی ـ رییس کمیسیون عمران مجلس ـ گفته است: بارها و بارها اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی را از وزرات راه و شهرسازی پیگیر شدیم اما هیچ مانعی در این وزارت خانه وجود ندارد بلکه مشکلات موجود در سازمان امور مالیاتی است. از این رو باید جلسه مشترکی با وزارت اقتصاد دارایی و وزارت راه و شهرسازی برگزار و  مشکلات را بررسی کنیم. متاسفانه تاکنون حتی یک ریال هم از محل مالیات بر خانه‌های خالی به خزانه واریز نشده است. 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------