سیب‌زمینی انبار نشود، شب عید ۵۰ هزار تومان می‌شود/ گرانی تخم مرغ در راه است؟اخبار،اخبار جدید،اخبار روز
نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان دلیل افزایش قیمت سیب زمینی را کشت سنتی آن دانست و گفت: اگر امروز در انبارها سیب‌زمینی نگهداری نشود، شب عید به دلیل نبود موجودی باید این محصول را با قیمت ۵۰ هزار تومان خرید کنیم.

نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان دلیل افزایش قیمت سیب زمینی را کشت سنتی آن دانست و گفت: اگر امروز در انبارها سیب‌زمینی نگهداری نشود، شب عید به دلیل نبود موجودی باید این محصول را با قیمت ۵۰ هزار تومان خرید کنیم.

 

علی مهرکش در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دلایل افزایش قیمت سیب‌زمینی، اظهار کرد: موضوع اصلی این است که متأسفانه در فصل خرمن و برداشت سیب‌زمینی هیچ مقام و مسئولی به فکر فردا نیست.

 

وی با بیان اینکه اصفهان پیش‌تر به میزان سه ماه سیب‌زمینی موردنیاز کشور را تأمین می‌کرد، گفت: متأسفانه طی چند سال گذشته به دلیل مشکل بی‌آبی و کم‌آبی اصفهان، میزان تولید سیب‌زمینی در اصفهان بسیار کاهش و یا حتی به صفر رسیده است.

 

نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان ادامه داد: متأسفانه در زمان اوج داشت و برداشت سیب‌زمینی از اردیبهشت تا مهرماه در کشور هیچ مقام مسئولی به میزان این محصول توجه نمی‌کنند و بعد از برداشت و ورود به بازار بخشی از آن به جای انبار شدن به خارج کشور صادر می‌شود.

 

وی با بیان اینکه متأسفانه در تولید محصولات کشاورزی سرانه مصرف، ورود، کاشت و ... مشخص نیست و دلیل آن صنعتی نبودن کشاورزی کشور است، اظهار کرد: در این شرایط به‌یک‌باره متوجه می‌شویم با کمبود و یا نبود محصولی همچون سیب‌زمینی مواجه هستیم.

 

مهرکش ادامه داد: در این شرایط تنها باید از چهار انبار سیب‌زمینی نیاز کل کشور را تأمین کنیم که مجموع این محصول از یک هزارم نیاز کشور کمتر است و باید توجه داشت که این میزان سیب‌زمینی انبار شده احتکار نیست، بلکه از قبل برای نیاز شب عید انبار و نگهداری شده است.

 

وی گفت: اگر در انبارها سیب‌زمینی نگهداری نشود، شب عید باید سیب‌زمینی را با قیمت ۵۰ هزار تومان خرید کنیم.

 

نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان با بیان اینکه امروز در میدان میوه و تره‌بار اصفهان قیمت هر کیلو سیب‌زمینی بین ۵۵۰۰ تا ۱۱ هزار تومان عرضه می‌شود، اظهار کرد: قیمت سیب‌زمینی کهنه (انبارشده) بین ۵۵۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان و قیمت سیب‌زمینی نو که هزینه‌های تولید آن به دلیل روش قدیمی و ۵۰ ساله کشت و داشت و برداشت بالاست بین ۹۵۰۰ تا ۱۱ هزار تومان در میدان میوه و تره‌بار عرضه می‌شود.

 

وی اضافه کرد: متأسفانه درب مغازه‌ها با توجه به اینکه مشتری تشخیص نمی‌دهد، سیب‌زمینی موجود در بازار نو یا کهنه است، این محصول با یک قیمت و حتی با نرخ ۲۰ هزار تومان هم فروخته می‌شود.

 

مهرکش با پیش‌بینی قیمت سیب‌زمینی در بازار، گفت: تا پایان سرما سیب‌ زمینی‌های نو با افزایش وزن و برداشت وارد بازار می‌شود و معتقدم با شروع فصل گرما آرامش به بازار سیب‌زمینی برگردد.

 

وی با تأکید بر اینکه دیگر افزایش قیمت سیب‌زمینی نخواهیم داشت، اظهار کرد: قدیمی‌ها سیب‌زمینی را محصول پا گوشتی می‌دانند که در کنار گوشت پخته می‌شود، بنابراین امروز گوشت کیلویی ۲۰۰ هزار تومان دیگر سیب‌زمینی کیلویی ۲ هزار تومان را قبول نمی‌کند.

 

نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان با بیان اینکه هیچ کمبود سیب‌زمینی در بازار نداریم، گفت: امروز هیجان خرید سیب‌زمینی در بین مردم زیاد شده، چراکه وقتی قیمت محصولی اندکی افزایش می‌یابد، مردم شروع به خرید می‌کنند.

 

گرانی تخم مرغ در راه است؟

 به گزارش رویداد۲۴، ناصر نبی پور، با بیان اینکه تولید تخم مرغ در وضعیت مطلوبی قرار دارد و نسبت به سال‌های گذشته بیشترین میزان تولید را داریم ، گفت: روزانه ۳۰۰۰ تن تخم مرغ در کشور تولید می شود در حالی که قبلا میزان تولید حدود ۲۷۰۰ تن بود.

اخبار،اخبار جدید،اخبار روز

وی ادامه داد: نه تنها هیچ کمبودی در تخم مرغ وجود ندارد بلکه حتی با مازاد تولید هم مواجه هستیم. حداکثر مصرف تخم مرغ ۲۸۰۰ تن است و نسبت به آمارها روزانه ۲۰۰ تن مازاد داریم.

 

البته این نکته نیز حائز اهمیت است که چون تخم مرغ ارزانترین کالای پروتئینی است در سبد غذایی خانواده ها نقش پررنگ تری پیدا کرده و مصرف آن افزایش یافته است.

 

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران اضافه کرد:قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ برای تولیدکنندگان حدود ۲۰ هزار تومان است و میانگین خرید تخم مرغ در کشور نیز حدود ۱۹ هزار تومان شده است.

 

وی در پاسخ به این سوال که وضعیت تامین نهاده‌ها برای واحدهای مرغداری به چه صورت است؟ گفت: در حال حاضر تامین نهاده‌ها کمی سخت شده است.

 

برخی از واردکنندگان به دلیل اینکه دولت به آنها ارز ترجیحی نداده نهاده تحویل نمی‌دهند. مرغداران نیز مجبورند نهاده‌های مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند. در بازار آزاد نیز قیمت هر کیلو ذرت بیش از ۸۰۰۰ تومان و سویا نیز حدود ۱۱ هزار تومان است. یعنی ۴ برابر نرخ دولتی آن.

 

نبی پور در بخش دیگری از صحبت‌هایش عنوان کرد: برای شب عید و ماه رمضان به اندازه کافی تخم مرغ  وجود دارد و قیمت‌ ها نیز بالا نمی رود.

 

وی همچنین به کمبود کشتارگاه و سردخانه برای مرغ‌های ۹۰ هفته‌ به بعد و افزایش قیمت کارتن و شانه نیز اشاره کرد وگفت: قیمت یک شانه تخم مرغ که ۳ سال پیش ۶۰ تومان بود در حال حاضر به ۱۲۰۰ تومان و کارتن ۷۰۰ تومانی نیز به حدود ۱۰ هزار تومان رسیده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------