برنامه‌ خوداشتغالی، ‌روشی‌ مناسب ‌برای ‌کسب ‌اقامت‌ کاناداکشور کانادا، یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی در سراسر جهان است که مزایای بی‌شماری را به ساکنین خود ارائه می‌کند. مسیرهای متعددی برای اخذ اقامت دائم و شهروندی این کشور وجود دارد که برای هدف جذب استعدادها و متخصصان بین‌المللی و همچنین، بهبود شرایط اقتصادی و فرهنگی آن، تدوین شده‌اند. 

 

ویزای خوداشتغالی کانادا، یکی از این روش‌ها است که به شما اجازه می‌دهد تا اقامت دائم این کشور را کسب کرده و در زمینۀ مورد نظر خود، اشتغال داشته باشید. برای اینکه واجد شرایط دریافت این ویزا باشید، لازم است تا تجربه و مهارت خود را در یکی از مشاغل تعیین‌شده در برنامۀ مهاجرتی خوداشتغالی در کانادا، اثبات کنید.

 

در ادامۀ این مطلب، شرایط اخذ این ویزا و نحوۀ امتیازدهی به داوطلبان این برنامۀ مهاجرتی بررسی شده است. چنانچه قصد دارید تا به عنوان یک فرد خوداشتغال به کانادا مهاجرت کنید، لازم است تا با زیر و بم این مسیر آشنایی داشته و از یک وکیل مهاجرتی واجد شرایط، راهنمایی بگیرید.

 

برنامه‌ خوداشتغالی در کانادا,اقامت‌ کانادا,ویزای خوداشتغالی کانادا

انواع روش های دریافت ویزای خوداشتغالی

 

انواع روش های دریافت ویزای خوداشتغالی

برنامه‌های مجزا و متعددی جهت صدور ویزای خوداشتغالی کانادا تدوین شده‌اند که به داوطلبان اجازه می‌دهند تا به این کشور مهاجرت و اقامت دائم آن را کسب کنند. به طور کلی، این برنامۀ مهاجرتی برای متقاضیانی ترتیب داده شده است که در زمینه‌های فرهنگی و هنری (نویسندگی، نوازندگی، نقاشی و...)، ورزشی یا کشاورزی (مزرعه‌داری، باغبانی) فعالیت و سابقۀ خوبی دارند.

 

مشاغل مورد تایید در برنامه خوداشتغالی کانادا

چنانچه قصد دارید تا جهت اخذ ویزای خوداشتغالی کشور کانادا اقدام کنید، لازم است تا از مشاغل و حرفه‌های تعیین‌شده در این برنامۀ مهاجرتی آگاهی داشته باشید. در ادامه، برخی از مهمترین مشاغل این فهرست، عنوان شده‌اند:

 

کتابدار؛

مرمتگر آثار موزه؛

نویسنده؛

ویراستار؛

روزنامه‌نگار؛

مترجم؛

کارگردان و تهیه‌کنندۀ فیلم؛

بازیگر؛

نقاش؛

مجسمه‌ساز؛

عکاس؛

طراح گرافیک؛

تصویرگر؛

ورزشکار؛

کشاورز؛

و...

 

شایان ذکر است که جهت ارزیابی شرایط خود در تخصص مورد نظر، باید از خدمات کارشناسان مربوطه بهره بگیرید.

 

امتیازبندی برنامه خوداشتغالی و فاکتورهای آن

معیارهای خاصی برای سنجش شانس شما در برنامۀ خوداشتغالی کانادا تعیین شده‌اند. به طور کلی، موفقیت در این برنامۀ مهاجرتی، مستلزم کسب امتیاز کافی و بیشتر از دیگر نامزدهای این برنامه است. مدت سابقه و تجربه‌ای که در رشتۀ مورد نظر خود دارید نیز نقش مهمی در صدور این ویزا ایفا خواهد کرد.

 

به عنوان مثال، در زمینه‌ای همچون دومیدانی، شرکت در رقابت‌های بین‌المللی، مهارت‌های عملی شما در حین کار را نشان داده و شانس موفقیت‌تان را دوچندان خواهد کرد. این شرایط برای سایر جریان‌های خوداشتغالی نیز اعمال شده ‎اند.

 

انواع روش های دریافت ویزای خوداشتغالی,صدور ویزای خوداشتغالی کانادا,مهمترین مشاغل در کانادا

دریافت ویزای خوداشتغالی در کانادا

 

از دیگر موارد امتیازآور، سطح تحصیلات شما است. به علاوه برای اینکه شانس خود را در این مسیر بالا ببرید، بهتر است که در هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی (که زبان‌های رسمی کانادا هستند)، مهارت کافی کسب کنید.

 

آخرین مؤلفه‌ای که باید از آن اطلاع داشته باشید، «انطباق‌پذیری» است. از آنجا که کانادا کشوری چندفرهنگی به شمار می‌رود، این معیار اهمیت زیادی دارد و امتیاز آن با توجه به سابقۀ کار و تحصیل شما یا همراهانتان در این کشور اعطاء می‌شود.

 

موارد مذکور، از مهم‌ترین معیارهای امتیازدهی جهت صدور ویزای خوداشتغالی کشور کانادا محسوب می‌شوند. با این حال چنانچه در حال حاضر شرایط لازم برای دریافت این ویزا را ندارید، بهتر است از متخصصان و مشاوران این حوزه کمک بگیرید تا با ارتقاء توانایی و صلاحیت‌های خود، استانداردهای این برنامۀ مهاجرتی را برآورده کنید.

 

مدارک لازم جهت دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا

چنانچه از شرایط لازم برای مهاجرت خوداشتغالی به کشور کانادا برخوردارید، لازم است تا مدارک زیر را همراه با فرم درخواست تکمیل‌شدۀ خود، به ادارۀ مهاجرت این کشور ارسال کنید:

 

گواهی سوابق تحصیلی؛

مدارک آزمون زبان؛

مدارک سوابق و تجربۀ کاری مرتبط؛

مدارک مرتبط با مؤلفۀ انطباق‌پذیری؛

گذرنامۀ معتبر؛

مدارک شناسایی شما و همراهانتان؛

گواهی عدم سوء پیشینه و سابقۀ کیفری؛

2 قطعه عکس پرسنلی باکیفیت؛

رسید پرداخت هزینه‌های مربوط به ارزیابی ویزا و درخواست اقامت.

 

شرایط دریافت اقامت کانادا از طریق ویزای خوداشتغالی

جهت اخذ ویزای خوداشتغالی، مهاجرت به کانادا و کسب اقامت این کشور، لازم است تا در وهلۀ اول، تمکن مالی خود را اثبات کنید. همچنین، اهمیت زیادی دارد که در یکی از مشاغل تعیین‌شده در این مسیر مهاجرتی، مهارت داشته و از سابقۀ کافی برخوردار باشید. از دیگر معیارهای مهم دریافت ویزای خوداشتغالی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

برخورداری از دست کم 2 سال سابقۀ کاری مرتبط در 5 سال گذشته؛

ارائۀ کامل مدارک و اسناد لازم؛

کسب دست کم 35 امتیاز در سیستم امتیازبندی؛

سایر موارد.

 

ناگفته نماند که به عنوان بخشی از فرآیند مهاجرت به کانادا و صدور ویزای خوداشتغالی، ممکن است لازم باشد تا با یک افسر مهاجرتی مصاحبه داشته باشید. افسران ویزا در طول این روند، دربارۀ ابهامات رزومه و اسناد شما صحبت کرده و از شما می‌خواهند تا دلیل کم و کاستی‌ها را توضیح دهید. در نهایت، ادارۀ مهاجرت کانادا بر اساس گفته‌های افسر، پروندۀ شما رو پذیرش یا رد می‌کند.

 

مزایای مهاجرت از طریق برنامه خوداشتغالی

یکی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی که آن را از برنامۀ ویزای کارآفرین متمایز می‌کند، این است که اخذ این ویزا، به سرمایۀ اولیه ((Net-Worth نیاز ندارد. با این حال، فراموش نکنید که طبق روال معمول اخذ ویزای کانادا، لازم است تا برای مقاصد مهاجرتی خود بودجۀ کافی داشته باشید. این مبلغ، شامل هزینه‌های مربوط به حمایت از همراهان (همسر و فرزندان) نیز خواهد بود.

 

از دیگر مزایای ویزای Self Employment در کانادا این است که شما جهت دریافت آن، تنها به دو سال سابقه در زمینۀ انتخابی خود نیاز دارید. مهاجرت خوداشتغالی به کانادا، به شما اجازه می‌دهد که کسب و کارتان را بر اساس شرایط خود راه‌اندازی و مدیریت کرده و در نهایت، نقش مؤثری در رشد اقتصاد این کشور داشته باشید.

 

انواع روش های دریافت ویزای خوداشتغالی,صدور ویزای خوداشتغالی کانادا,مهمترین مشاغل در کانادا

ویزای خوداشتغالی در کانائا

 

به علاوه، گزینه‌های شغلی متفاوتی برای انتخاب وجود دارد. به عنوان مثال اگر در حال حاضر عکاسی می‌کنید و در عین حال، تجربۀ بیشتری در زمینه‌ای مثل نقاشی دارید، می‌توانید هر یک از آن‌ها را جهت اخذ ویزای سلف ایمپلوید کانادا انتخاب کنید. پیشنهاد می‌شود که جهت انتخاب بهترین مسیر، از یک وکیل مهاجرتی مجرب کمک بگیرید. 

 

کلام آخر

مسیر مهاجرت به کانادا توسط ویزای خوداشتغالی این کشور، پیچیدگی‌های زیادی دارد. به عنوان مثال، اگرچه ممکن است که شما در چندین رشتۀ هنری یا ورزشی در حال فعالیت باشید، برای دریافت این ویزا باید تنها یکی از این حرفه‌ها را در فرم درخواست خود عنوان کنید. بنابراین کوچک‌ترین اشتباهی در این زمینه، می‌تواند به رد صلاحیت شما جهت اخذ ویزای خوداشتغالی و اقامت دائم کانادا منجر شود.

 

برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلاتی، پیشنهاد می‌شود تا از مشاوران مهاجرتی و کارشناسان متخصص دفاتر حقوقی کمک بگیرید. این افراد با دانش به‌روز و اطلاعات خود، شرایط شما را ارزیابی کرده و برنامه‌ای اصولی جهت موفقیت در این مسیر، تدوین خواهند کرد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------