وعده وزیر صنعت برای کاهش قیمت سیمانقیمت سیمان ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
هرچند قیمت سیمان در بازار طی هفته‌های اخیر رکوردشکنی کرد، اما حالا وزیر صنعت، معدن و تجارت وعده داده که قیمت هر پاکت سیمان طی 15 روز آینده در بازار به 25 هزار تومان برسد.

 به گزارش فارس؛ گرانی قیمت سیمان طی ماه‌های اخیر نارضایتی مردم، مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس را در پی داشت. برخی قطع برق را عاملی برای کاهش تولید سیمان و بالا رفتن قیمت آن در بازار عنوان کردند و برخی نیز عرضه سیمان در بورس کالا و کشف قیمت بالا برای این محصول را به عنوان دلیل گرانی‌های اخیر می‌دانند.

 

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنعت سیمان در مورد چالش‌های بازار سیمان و نوسانات قیمتی آن معتقد است: از نیمه تیرماه امسال به دلیل محدودیت‌هایی که از سوی وزارت نیرو به واحدهای تولیدی سیمان در مورد تامین برق مصرفی اِعمال شد، فضای روانی سنگینی بر بازار سیمان حاکم شد.

 

وی افزود: به دنبال اطلاعیه وزارت نیرو، افرادی که سیمان خریداری کرده بودند، از عرضه سیمان خود به بازار جلوگیری کردند و این موضوع موجب ایجاد بازار سیاه سیمان شد.

 

شیخان ادامه‌داد: در آن زمان چون فقط بخشی از سیمان در بورس عرضه می‌شد، با بالا رفتن قیمت در بازار آزاد، قیمت در بورس نیز افزایش یافت.

 

به گفته‌های دبیر انجمن سیمان، با تامین برق واحدهای تولیدی سیمان به صورت نیمه‌پایدار و افزایش عرضه سیمان در بورس کالا، در حال حاضر آرامش نسبی در بازار شکل گرفته است که در صورت تداوم تامین برق و سوخت کارخانجات، این آرامش استمرار خواهد داشت.

 

* پیگیری وزارت صنعت برای ساماندهی بازار سیمان

قیمت سیمان در هفته های گذشته در بازار تا پاکتی 110 هزار تومان نیز بالا رفت و این در حالی بود که نرخ این محصول در بورس کالا حدود 30 هزار تومان بوده است.

 

رشد قیمت در بازار باعث شد تا جلساتی بین دولتی ها و نمایندگان مجلس برای رفع این مشکل برگزار شود که در جدیدترین جلسه که عصر روز گذشته با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در کمیسیون صنایع مجلس برگزار شد، وزیر صمت وعده کاهش قیمت سیمان به ۲۵ هزار تومان طی روزهای آینده در بازار را داده است.

 

وعده وزیر صنعت برای کاهش قیمت سیمان

روح‌الله عباسپور، سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس در مورد جلسه این کمیسیون با حضور رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از موضوعات بررسی شده در این نشست، قیمت سیمان و مشکلات موجود در این حوزه بود.

 

وی با بیان اینکه اقدامات اولیه وزیر صمت در ساماندهی بازار اثرگذار بوده است، افزود: رویکرد وزارت صمت، عرضه تمامی سیمان تولیدی در بورس است. وزارت صنعت با استفاده از ظرفیت سامانه جامع تجارت، ‌زنجیره تولید تا مصرف سیمان را کنترل می‌کند که با به کارگیری این روش قیمت سیمان اکنون به حدود ۲۷ هزار تومان رسیده و وزیر صمت وعده داد در روزهای آینده قیمت سیمان ارزان‌تر شود و به محدود ۲۵ هزار تومان برسد.

 

* کاهش 15 روزه قیمت سیمان

علی‌ نیکزاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در مورد جلسه مجلس با وزیر صنعت برای ساماندهی وضعیت بازار سیمان، گفت: پیش از این، دو سرپرست و یک وزیر دولت دوازدهم قول‌هایی درباره ساماندهی بازار فولاد و سیمان را داده بودند که متأسفانه نتوانستند عمل کنند.

 

وی، ظرفیت تولید سیمان کشور را بالاتر از میزان مصرف آن عنوان کرد و افزود: بنا به قول وزیر صمت مقرر شد قیمت هر کیسه سیمان که هم‌اکنون در بازار ۲۷ هزار تومان است، طی ۱۵ روز به ۲۵ هزار تومان برسد.

 

نیکزاد خاطرنشان کرد: همچنین قیمت هر کیلوگرم میلگرد با ارزش افزوده ۱۷ هزار تومان است که قرار شد قیمت آن هم در بازار ساماندهی شود و به ثبات برسد به طوری که این دو کالا در سه مقطع یک ماهه به طور کامل ساماندهی شوند.

 

* بازار سیمان در اختیار 15 نفر

پیشتر رضا جمارانیان رئیس انجمن سیمان گفته بود: عمده نابسامانی بازار سیمان متأثر از فعالیت 15 نفر واسطه در بازار است و سازمان‌های ناظر مانند سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات می‌توانند از طریق برخورد با این افراد جلوی ادامه روند معیوب بازار سیمان را بگیرند.

 

به گفته وی، گردش مالی بازار سیمان در زمستان سال گذشته حدود 6 هزار میلیارد تومان بوده که سود بالایی را نصیب دلالان کرده و در این میان، مصرف کننده مجبور به خرید سیمان با نرخ‌های بالاتر از قیمت مصوب بوده است.

 

وی با بیان اینکه هرجا از نظام عرضه و تقاضا خارج شدیم و قوانین دستوری را جایگزین کردیم، به‌ غیر از رانت و فساد برای عده خاص، هیچ عایدی نه برای تولیدکننده و نه برای مصرف کننده نداشته است، تصریح کرد: عده‌ای با استفاده از این رانت و ایجاد فساد، سیمان 16 هزارتومانی را به‌ قیمت 60 هزار تومان به مصرف‌کننده فروختند.

 

جمارانیان گفت: در کل کشور 30 نفر واسطه در بازار سیمان وجود دارند که بیش از 15 سال است بازار را در دست دارند و مصرف کننده و تولیدکننده را نابود کرده‌اند.

 

 در حال حاضر دولت جدید برنامه ریزی مفصلی برای حل مشکل گرانی در بازار مسکن کرده است. یکی از راهکارهای کنترل این بازار ساماندهی به بازار مصالح ساختمانی از جمله سیمان است که باید دید برنامه‌های وزارت صنعت برای مدیریت این بازار به چه نتیجه‌ای می‌رسد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------