آخرین اخبار سیاست خارجی


برجام ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

آمریکا: بازگشت به برجام در راستای منافع ما است/ در ترور نقشی نداشتیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار این ادعا که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام در راستای منافع واشنگتن است، مدعی شد که ایالات متحده در ترور شهید مدافع حرم حسن صیاد…

رئیسی: اگر تحریم‌ها لغو شوند، زمینه برای توافق هسته ای وجود داردابراهیم رئیسی،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
رئیس جمهور ایران در گفتگویی ضمن تاکید بر محاکمه بین المللی قاتلان سردار سلیمانی، همچنین درباره مذاکرات هسته ای از آمادگی تهران برای دستیبابی به توافق خبر داد.

به گزارش مهر، «آیت الله سید ابراهیم رئیسی»، رئیس جمهور ایران در گفتگوی خود با راشاتودی با بیان اینکه شهید سردار سلیمانی قهرمان کل جهان اسلام برای مبارزه با تروریست‌های داعشی در عراق و سوریه است، همچنین تاکید کرد که منظورش از محاکمه بین المللی قاتلان سردار سلیمانی کاملاً مشخص و واضح است.

 

آیت الله رئیسی در گفتگوی خود با راشاتودی که روز پنجشنبه منتشر شد، به «مراد گازدیف» خبرنگار این شبکه روسی گفت: «سردار سلیمانی نه تنها متعلق به مردم ایران بود، بلکه متعلق به جامعه مسلمانان بود.» وی افزود: «همه مردم اعم از مسلمان و غیرمسلمان برای اقدامات او احترام زیادی قائل هستند، زیرا می‌دانند که او توانست مردم را از حملات دشمنان بشریت یعنی داعش و گروه‌های تکفیری نجات دهد.»

 

رئیس جمهور ایران در ادامه افزود: «حضور سردار سلیمانی در سوریه و عراق با هدف مبارزه با تروریسم بود و وی آنجا بود تا جان مردم را نجات دهد. همه در دنیا این را می‌دانند و بخاطر همین سردار سلیمانی یک قهرمان است.»

 

رئیسی در ارتباط با ترور سردار سلیمانی توسط دولت آمریکا این را نیز افزود که ایران «انتقام» خواهد گرفت مگر اینکه مسببان و عاملان این اقدام تروریستی با پیگرد دادگاه بین المللی روبرو شوند. در همین ارتباط، رئیس جمهور ایران گفت: «کسی که مرتکب چنین جنایت بزرگی شده و به این جنایت اعتراف می‌کند، طبیعتاً باید در دادگاه مجازات شود. وعده حمایت از مظلوم و مجازات ستمگران البته وعده‌ای صادقانه است و قطعاً عمل خواهد شد.»

 

رئیس جمهور ایران به سوالات درباره مذاکرات هسته‌ای وین نیز پاسخ داد و گفت: «ایران مذاکرات وین برای بازگرداندن توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را بسیار جدی مورد توجه قرار داد و مانع بر سر راه بازگشت به این توافق، خودداری واشنگتن از پایبندی به مفاد آن است.»

 

رئیسی در ادامه همچنین با اشاره به تصمیم دولت ترامپ مبنی بر خروج رسمی از این توافق گفت: «آنچه تاکنون دیده‌ایم نقض تعهدات آمریکایی هاست. آمریکا رسماً معاهده را نقض کرده است.»

 

در این گفتگو رئیس جمهور ایران همچنین اضافه کرد: «طرف‌های اروپایی این معاهده - فرانسه، آلمان و انگلیس - نیز از طریق عدم اتخاذ تدابیر مناسب جدید برای مقابله با نقض مفاد توافق از سوی آمریکا، به تعهدات خود در برجام عمل نکرده‌اند.»

 

رئیس جمهور ایران اظهار داشت: «آژانس بین المللی انرژی اتمی ۱۵ بار اعلام کرد که ایران به تعهدات خود عمل کرده و ایران به تعهدات خود پایبند بوده است. بنابراین، ما به تعهدات خود عمل کرده‌ایم، اما آنها تعهدات خود را نقض کرده‌اند. آنها باید به تعهدات خود عمل کنند. ما چیزی نقض نکرده‌ایم.»

 

رئیس جمهور تاکید کرد: «اگر طرفین آماده لغو تحریم‌ها باشند، زمینه برای دستیابی به توافق در مورد مسائل هسته‌ای کاملاً آماده است.»

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------