اردوغان: در کنار اوکراین هستیم/ زلنسکی: مذاکره با روسیه ممکن استاردوغان و زلنسکی،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
رؤسای جمهور ترکیه و اوکراین و دبیرکل سازمان ملل در نشست سه‌جانبه خود در غرب اوکراین، طی نشست خبری مشترک بر پایان جنگ و لزوم حل بحران اوکراین تأکید کردند.

به گزارش تسنیم، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست خبری مشترک با همتای اوکراینی و دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: کشورش در کنار اوکراین ایستاده است.

 

او امروز پنجشنبه بعد از دیدار با زلنسکی و گوترش در این نشست با اشاره به درگیری‌ها در نزدیکی یکی از نیروگاه های هسته‌ای زاپوریژیا تصریح کرد: ترکیه نمی‌خواهد فاجعه مشابه فاجعه چرنوبیل رخ دهد.

 

اردوغان یادآور شد: نتیجه دیدارهای امروزش با زلنسکی و گوترش را با همتای روس خود، پوتین ارزیابی خواهد کرد.

 

او با بیان این که  با پوتین در مورد تبادل اسرا و گروگان‌ها نیز گفت‌وگو خواهد کرد، گفت: خواست ترکیه این است که جنگ در اوکراین پایان یابد و برای تحقق آن، تلاش می‌کند.

 

زلنسکی: مذاکره با روسیه ممکن است

ولودیمیر زلنسکی؛ رئیس جمهور اوکراین نیز گفت: مذاکره با روسیه تنها در صورتی ممکن است که این کشور همه اراضی اوکراین را که غیرقانونی اشغال کرده، ترک کند.

 

او از مسکو خواست هرچه سریعتر نیروهایش را از اطراف نیروگاه مذکور دور کرده و دست از اقدامات خطرناک و تحریک‌آمیز بردارد.

 

رئیس جمهور اوکراین همچنین از ترکیه و اردوغان به دلیل نقشی که در حل بحران صادرات غلات اوکراین و کاهش بحران جهانی غذا داشته، تقدیر و تشکر کرد.

 

زلنسکی روسیه را «کشور تروریسم» خواند و از جامعه جهانی خواست که این کشور را به عنوان کشور تروریسم بشناسند و از مسکو خواست که «باج خواهی هسته‌ای» را متوقف کند.

 

گوترش: آسیب به زاپوریژیا خودکشی خواهد بود

آنتونیو گوترش؛ دبیر کل سازمان ملل متحد نیز با ابراز نگرانی از وضعیت نیروگاه زاپوریژیا گفت: هرگونه اقدامی که منجر به آسیب دیدن این نیروگاه شود، خودکشی خواهد بود.

 

شهر لویو واقع در غرب اوکراین امروز میزبان نشست سه‌جانبه روسای جمهور ترکیه و اوکراین و همچنین دبیرکل سازمان ملل بود؛ ترکیه و اوکراین در حاشیه این نشست توافق‌های تجاری امضا کردند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------