رویترز: عربستان سعودی برقراری نوعی آتش‌بس در یمن را بررسی می‌کنداخبار,اخبار بین الملل
یک رسانه انگلیسی مدعی شده عربستان سعودی در حال بررسی طرحی برای برقراری نوعی آتش‌بس در یمن است.

به گزارش فارس، یک رسانه انگلیسی جمعه مدعی شده عربستان سعودی در حال بررسی طرحی از سوی نیروهای انصارالله یمن است که در صورت توافق به برقراری «نوعی آتش‌بس» در یمن منجر شده و تلاش‌های سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ در این کشور را تقویت خواهد کرد.

 

خبرگزاری رویترز نوشته انصارالله یمن دو هفته پیش پیشنهاد داد در صورتی که ائتلاف سعودی حملات خودش را متوقف کند این گروه هم حاضر است حملات پهپادی و موشکی به عربستان سعودی را متوقف خواهد کرد.

 

عربستان سعودی در آن زمان این پیشنهاد را فوراً رد یا قبول نکرد، اما سه منبع دیپلماتیک و دو منبع دیگر به رویترز گفتند که ریاض از این طرح استقبال کرده و برای کاستن از تنش‌ها، به طور جدی برقراری نوعی آتش‌بس را بررسی می‌کند.

 

دو منبع آگاه مدعی شدند حملات هوایی عربستان سعودی به مناطق تحت کنترل انصارالله کاهش یافته است و می‌توان خوش‌بین بود که نوعی توافق به زودی حاصل خواهد شد.

 

«خالد بن سلمان»، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی رئز پنجشنبه در حساب کاربری خود در توئیتر گفت که پیشنهاد حوثی‌ها را «مثبت» می‌داند.

 

یک منبع ارشد نظامی که از اعضای حوثی‌های یمن است گفت سعودی‌ها از طریق یک طرف سوم یک «کانال ارتباطی» با رئیس دفتر سیاسی انصارالله، «مهدی المشاط»، گشوده‌اند، اما هنوز توافقی حاصل نشده است. 

 

این منبع گفت این طرح برقراری آتش‌بس در برخی مناطق را شامل می‌شود. دو منبع دیپلماتیک و یک منبع دیگر گفت که برقراری آتش‌بس پیشنهادی است که روی میز است.

 

اما مقام‌های انصارالله گفته‌اند توافق غیرکامل را قبول ندارند. وزیر اطلاع‌رسانی انصارالله گفت: «آنچه مورد نیاز است، توقف کامل حملات هوایی در تمام منطق یمن و پایان محاصره علیه مردم یمن است.»

 

یک دیپلمات اروپایی گفت: «محمد بن سلمان می‌خواهد از یمن خارج شود و ما باید برای او راهی آبرومندانه جهت خروج از یمن پیدا کنیم.»

 

یک دیپلمات دیگر گفت با توجه به اینکه عربستان سعودی قابلیت‌های زمینی گسترده‌ای ندارد، موافقت این کشور با توقف حملات هوایی عملاً به معنای پایان جنگ است. 

 

رویترز نوشته نشانه‌های وجود دارد مبنی بر اینکه جامعه بین‌المللی به دنبال مجاب کردن عربستان سعودی برای تعامل با حوثی‌ها است. 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------