آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,نتانیاهو

نتانیاهو برای اشغال کرانه باختری تاریخ اعلام کرد

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر اسرائیل امروز دوشنبه برای اشغال کرانه باختری تاریخ اعلام کرد. به گزارش فارس، طبق گزارش رسانه‌های اسرائیلی،…


ترامپ پیمان تایوان را امضا کرداخبار,اخبار بین الملل,پیمان تایوان
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بی توجه به مخالفت های چین، پیمانی را در اتحاد با تایوان امضا کرده است که جایگاه بین المللی این جزیره را ارتقا می دهد.

به گزارش ایرنا، روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست روز جمعه نوشت: این پیمان که حالا به قانون تبدیل شده است جایگاه بین المللی و اتحاد کشورهای دیگر با تایوان را تقویت می کند در عین حال چین نیز با آن مخالفت کرده است.

 

این پیمان را کوری گراندر سناتور جمهوری خواه از کلرودا و کریس کوین سناتور دموکرات از دلاویر آمریکا تنظیم کرده بودند و در ماه های اکتبر و مارس مجالس سنا و نمایندگان به اتفاق آرا آن را تصویب کرده و در اختیار رییس جمهوری قرار داده بودند.

 

لایحه ای که ترامپ امضا کرده است بر اساس این گزارش به منزله «حمایت قاطع آمریکا از تایوان برای تقویت روابط با دیگر کشورها» در سراسر دنیا است این در شرایطی است که تایوان از دیدگاه چین یک استان این کشور و بخشی لایفنک از خاک سرزمین مادری است که روزی به وحدت با این کشور در می آید.

 

سناتورهای آمریکایی که این قانون را تنظیم کرده بودند بر این باورند که پکن درواقع درمقابل تایوان قلدرمآبی کرده و این قانون فشاری بر چین است تا از این اقدام دست بردارد.

 

سناتور گراند می گوید: آمریکا از هر ابزاری برای ارتقا جایگاه تایوان در جهان بهره می گیرد و این پیمان پیامی برای کشورهای دیگر است که باید با اقدامات چین در مقابله با تایوان مخالفت کنند.

 

سناتور کوین نیز گفت: از اینکه رییس جمهوری این لایحه را امضا کرده بسیار خرسند است این حمایت از یک بازار آزاد و دموکراسی است ما برای ارتقای جایگاه تایوان در دنیا در تلاش هستیم.

 

از سال ۲۰۱۶ میلادی که خانم «تسای اینگ ون» قدرت را در تایوان بدست گرفت، ۸ کشور روابط دیپلماتیک با این جزیره را قطع کرده اند و ۱۵ کشور همچنان روابط رسمی با تایوان دارند.

 

تسای پس از پیروزی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری در سال جاری میلادی گفت: جهان باید واقعیت استقلال تایوان را درک کند و چین باید به این جزیره احترام بگذارد.

 

او در مصاحبه با بی بی سی گفت: ما دارای هویت مستقل و کشور خودمان هستیم.

 

چین تاکید کرده است اگر تایوان به طور رسمی اعلام استقلال کند،  استفاده از قوه قهریه برای وحدت با این جزیره را مد نظر قرار خواهد داد.

 

بر اساس پیمان تایوان، واشنگتن از عضویت این جزیره در هر سازمان بین المللی که شرطش فقط عضویت کشورهای دارای حق حاکمیت باشد و همچنین عضویت به عنوان ناظر در دیگر سازمان های بین المللی حمایت می کند.

 

نانسی پلوسی رییس کنگره آمریکا هم در این ارتباط گفت: کنگره آمریکا این پیام را ارسال می کند که در کنار تایوان قرار دارد و باید تضمین شود که تایوان در جامعه جهانی از جمله در سازمان ملل دارای کرسی تصمیم گیری است.

 

در حمایت از آمریکا، نخست وزیران کانادا و ژاپن نیز خواستار حمایت فزاینده از تایوان در سازمان بهداشت جهانی شده اند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------