آمادگی بایدن برای به رسمیت شناختن طالبان | یک خواننده محلی به دست طالبان کشته شدانفجار کابل،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
واشنگتن پست نوشته است: به رسمیت شناختن طالبان از سوی بایدن ممکن است مدتی طول بکشد.

به گزارش واشنگتن پست، مقامهای آمریکایی می گویند، دولت بایدن مجبور است نسبت به این یک دولت طالبان را به رسمیت بشناسد یا خیر تصمیم بگیرد و این تصمیم ممکن است تا مدتی طول کشیده و همچنین ممکن است به عنوان یک فاکتور در هر گونه بازگشت به این کشور مطرح باشد.

 

با وجود ابراز تمایل طالبان به حفظ هیات دیپلماتیک آمریکا در کابل دولت بایدن هنوز در خصوص چگونگی چنین حضوری در آینده تصمیم نهایی را نگرفته است. روز جمعه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت دولت بایدن "فعالانه مشغول بحث" بر سر درخواست طالبان با همپیمانان و شرکای آمریکا در منطقه است – اما به گفته یک مقام آمریکایی که نامش را فاش نکرد، آمریکا هنوز تعامل مستقیمی با طالبان با هدف بحث بر سر شکل هیات دیپلماتیک کشورش در افغانستان پیدا نکرده است.

 

عدم وجود یک برنامه مشخص در این خصوص تضمین می‌کند که در هفته‌ها و ماه‌های آینده و حتی بیشتر از آن حضور دیپلماتیک آمریکا در کابل از بین برود و این مساله قابلیت دولت بایدن برای عمل به وعده‌اش برای تضمین تداوم کمک آمریکا به شهروندان آمریکایی و افغان مایل به ترک افغانستان بعد از خروج واشنگتن از این کشور را به صورت بالقوه پیچیده‌تر می سازد.

 

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چطور آمریکا خواهد توانست به کسانی که باقی می مانند کمک کند گفت: ما در حال تهیه برنامه‌های دقیقی در مورد اینکه چطور ارائه پشتیبانی کنسولی را ادامه داده و خروج را برای افراد مایل به ترک افغانستان بعد از ۳۱ اوت تسهیل کنیم، هستیم. مقام ها همچنین گفتند دولت "در حال بررسی مجموعه‌ای از گزینه‌ها در قابل تعامل دیپلماتیک ما است.

 

طبق گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بر اساس برآورد ۳۵۰ آمریکایی حاضر در افغانستان به مقامهای آمریکایی گفته‌اند که خواستار خروج از این کشور هستند. او متذکر شد که برخی از آن افراد ممکن است تا کنون مسیری برای خروج از کابل یافته باشند. همچنین وزارت خارجه آمریکا با ۲۸۰ نفر دیگر در افغانستان که ادعای آمریکایی بودن دارند ارتباط برقرار کرده است اما آنها یا صحبتی از برنامه خود نکرده و یا مایل به ماندن در افغانستان بوده اند.

 

همچنین جان کربی، سخنگوی پنتاگون، روز شنبه گفت که هر دارنده پاسپورت آمریکا که خواستار ورود به فرودگاه کابل باشد می تواند وارد این فرودگاه شود هر چند که خارج سازی ها رو به کاهش و اتمام است. سرهنگ ژنرال ویلیام دی. هانک تیلور، مقام ارشد ارتش آمریکا گزارش کرد  که بین ساعت سه بامداد جمعه تا سه بامداد شنبه ۶۸۰۰ نفر با هواپیما از کابل خارج شدند و ۴۰۰۰ نفر از آنها سوار بر هواپیماهای ارتش آمریکا هستند.

 

به گفته تیلور، از زمان شروع عملیات خارج سازی در ۱۴ اوت، مجموعا حدود ۱۱۷۰۰ نفر که اکثریت آنها افغان هستند با پرواز از فرودگاه بین المللی حامد کرزای خارج شده اند.

 

با این حال برای هزاران افغان دیگر که نگران بازگشت به زندگی تحت حکومت سرکوبگر طالبان هستند از جمله بسیاری از کسانی که به هیاتهای دیپلماتیک، نظامی و غیردولتی آمریکا کمک کرده و احتمالا واجد شرایط خروج هستند،  شانس خروج از کابل قبل از پایان ماه جاری میلادی کم است.

 

طالبان خواننده محلی افغان را کُشت

ایسنا نوشت: وزیر سابق کشور افغانستان از کشته شدن یک خواننده محلی این کشور در ولایت بغلان به دست طالبان خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مسعود اندرابی، وزیر سابق کشور افغانستان اعلام کرد، شبه نظامیان طالبان "فوآد اندرابی"، خواننده محلی را در ولایت بغلان در شمال غرب این کشور کشتند.

 

یک منبع در ولایت بغلان تأیید کرد که افراد مسلح طالبان «فواد اندرابی» را از خانه اش بیرون کشیدند و به قتل رساندند.

 

اخیرا ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در گفتگویی با روزنامه نیویورک تایمز گفته بود که این گروه ممکن است موسیقی را ممنوع کند چون در اسلام حرام است.

 

طالبان در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ زمانیکه حکومت افغانستان را در دست داشت موسیقی را ممنوع کرده بود.

 

دستور بانک مرکزی افغانستان برای ادامه فعالیت بانکها و محدود شدن برداشت پول

خبرگزاری خامه‌پرس افغانستان با استناد به یک حکم بانک مرکزی این کشور گزارش کرد، این بانک به بانکهای خصوصی این کشور دستور داده فعالیتهایشان را از سر بگیرند و همچنین میزان برداشت پول را نیز برای هر فرد به 200 دلار در هفته محدود کرده است.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در پی به قدرت رسیدن طالبان در اواسط ماه جاری میلادی، نظام بانکی افغانستان تعطیل شد. مشکلات مالی متعاقب این وضعیت برپایی اعتراضاتی طی روز شنبه در شهر کابل علیه تعطیل شدن بانکها را در پی داشت.

 

طبق گزارش خبرگزاری مذکور، محدودیت برداشت پول همچنین نسبت به بانک‌های بین‌المللی نیز اعلام شده و یک اقدام موقتی است.

 

طالبان در 15 اوت وارد شده کابل شد و این موضوع به سقوط دولت غیرنظامی مورد حمایت آمریکا در افغانستان و کسب کنترل تقریبا کل افغانستان از سوی این جنبش منجر شد.

 

اردوغان: با طالبان در مذاکره‌ایم

اردوغان تاکید کرد، ترکیه آماده ارائه همه نوع حمایت به افغانستان است.

 

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: ترکیه آماده ارائه همه نوع حمایت با هدف بازیابی افغانستان در صورتی که این کشور هم نگرش مشابهی در پیش بگیرد، است.

 

اردوغان تصریح کرد: ترکیه از تجارب و زیرساختها برخوردار است. ما با استفاده از اینها مایل به کمک هستیم. با این حال برای این که ما قادر به چنین کمکی باشیم، باید دروازه‌ها باز باشند. به همین دلیل مقامهای اطلاعاتی ترکیه هم اکنون در حال دیدار با طرف صحبتهایشان از طالبان هستند.

 

اردوغان درخصوص مساله حقوق زنان در افغانستان اظهار کرد: از نظر من رویکرد طالبان در قبال زنان با آن چیزی که ۲۰ سال پیش بود یکی نخواهد بود. آنها هم لزوم تغییر را در قبال این مساله می‌بینند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------