پارلمان جدید عراق با درگیری آغاز به‌کار کرددرگیری در پارلمان جدید عراق،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
در اولین جلسه پارلمان عراق، برخی از نمایندگان برسر مسئله فراکسیون بزرگ‌تر با یکدیگر به صورت لفظی درگیر شدند و پس از آن، یکی از نمایندگان به رئیس سِنی پارلمان حمله کرد و کار او به بیمارستان کشید.

به گزارش فارس، نخستین نشست پارلمان جدید عراق که قرار بود ساعت ۱۱:۰۰ صبح امروز به وقت محلی بغداد برگزار شود، پس از چندین بار تاخیر، لخظاتی پیش آغاز شد و «محمود المشهدانی» رئیس سِنی در نشست امروز پارلمان از همه نمایندگان و روسای فراکسیون‌های پارلمانی دعوت کرد تا در صحن مجلس حاضر شوند.

 

«برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق ده روز پیش در ابلاغیه‌ای، از نمایندگان جدید پارلمان خواست تا اولین جلسه خود را در نُهم ژانویه ۲۰۲۲ برگزار کنند. در این ابلاغیه آمده بود که طبق قانون اساسی و بنا به رأی دادگاه فدرال در خصوص تأیید نتیجه انتخابات پارلمانی، اولین جلسه پارلمان باید در نهم ژانویه ۲۰۲۲ (۱۹ دی ماه) برگزار شود.

 

بنا بر قانون اساسی عراق، نخستین جلسه پارلمان به ریاست نماینده‌ای که از نظر سِنی از همه بزرگتر است، برگزار می‌شود. در این جلسه، رئیس و دو معاون وی انتخاب خواهند شد. رئیس پارلمان عراق می‌بایست، رأی اکثریت مطلق پارلمان یعنی رأی بیش از نیمی از اعضای پارلمان را کسب کند به عبارت دیگر برای پارلمان با ۳۲۹ کرسی، دست‌کم ۱۶۵ نفر باید به او رأی مثبت بدهند.

 

منابع رسانه‌ای می‌گویند که تا به این لحظه، فراکسیون‌های سیاسی عراق بر سر نامزدهای روسای قوای سه گانه یعنی، رئیس پارلمان، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر توافق نکرده‌اند و از مجموع ۳۲۹ نماینده پارلمانی، ۳۲۴ نماینده در نشست امروز حاضر شدند.

 

رسانه‌های عراقی از صبح امروز، با انتشار تصاویری از حضور نمایندگان جریان‌ها و گروه‌های سیاسی مختلف سنی، کرد و شیعی نوشتند که نمایندگان جریان صدر امروز، کفن پوش در ساختمان پارلمان حاضر شدند و فراکسیون‌های مختلف پیش از آغاز رسمی نخستین نشست پارلمانی، با یکدیگر رایزنی کردند.

 

پیش از آغاز رسمی نشست امروز پارلمان عراق، منابع رسانه‌ای اعلام کردند که حزب دموکرات کردستان، «شاخوان عبدالله» و جریان صدر «حاکم الزاملی» را به عنوان معاونان رئیس پارلمان نامزد خواهند کرد.

 

فراکسیون پارلمانی بدر نیز «محمد تقی اسماعیل امرلی» را رئیس این فراکسیون در دور پنجم پارلمان عراق معرفی کرد.

 

ادای سوگند نمایندگان دور پنجم پارلمان عراق

طبق دستور جلسه اعلام شده برای نشست امروز پارلمان، پس از تلاوت آیاتی از قران‌کریم و خوش‌آمدگویی به نمایندگان پارلمان جدید، محمود المشهدانی، اولین جلسه دوره پنجم مجلس این کشور را به طور رسمی افتتاح کرد و سپس از نمایندگان حاضر خواست تا سوگند یاد کنند.

 

پایگاه خبری «المسله» نیز در خبری فوری نوشت که نمایندگان کُرد حاضر در نخستین نشست پارلمان که امروز با لباس سنتی کُردی در این نشست شرکت کرده‌اند به زبان کُردی سوگند یاد کردند.

 

پس از ادای سوگند نمایندگان پیروز در انتخابات اخیر پارلمان عراق، رئیس سِنی پارلمان، باز شدن باب نامزدی برای ریاست پارلمان و دو معاون او را اعلام کرد و خواستار تسریع روند انتخاب هیئت رئیسه پارلمان شد.

 

تنش در صحن علنی پارلمان و حمله به رئیس جلسه

به نوشته کانال تلگرامی «صابرین نیوز»، در این میان چارچوب هماهنگی گروه‌های سیاسی شیعی، درخواست خود برای معرفی به عنوان فراکسیون بزرگتر با ۸۸ نماینده را تقدیم ریاست جلسه امروز کرد و فراکسیون صدر نیز به طور جداگانه درخواست خود را که نام ۷۶ نماینده را در خود جای داده بود، ارائه کرد. در این میان چارچوب هماهنگی درخواست به تاخیر افتادن مسئله انتخاب هیئت رئیسه پارلمان را تا زمان توافق نهایی بر سر نامزدهای آن، مطرح کرد.

 

بنا بر این گزارش، برخی از نمایندگان پارلمانی بر سر مسئله فراکسیون بزرگتر با یکدیگر به صورت لفظی درگیر شدند و پس از آن، یکی از نمایندگان به رئیس سِنی پارلمان حمله کرد و پس از متشنج شدن فضای موجود در صحن پارلمان و وخیم شدن وضعیت جسمی المشهدانی، یک آمبولانس او را به بیمارستان «ابن سینا» در منطقه سبز بغداد منتقل کرد.

 

انتقال المشهدانی به بیمارستان و خروج نمایندگان چارچوب هماهنگی شیعی از پارلمان

رسانه‌های عراقی اعلام کردند پس از آن‌که، المشهدانی به دلیل انتقال به بیمارستان، از صحن پارلمان خارج شد، نمایندگان حاضر از «عامر الفایز» به عنوان دومین رئیس سنی پارلمان خواستند تا نشست امروز را اداره کند. اما وی این درخواست را رد و از نمایندگان عذرخواهی کرد. سپس «خالد الدراجی» به عنوان رئیس سنی سوم پس از المشهدانی و الفایز اداره جلسه پارلمان را در دست گرفت اما اعضای فراکسیون چارچوب هماهنگی احزاب شیعی جلسه پارلمان را ترک کردند.

 

اداره اطلاع‌رسانی پارلمان عراق اعلام کرد که شمار نمایندگان حاضر در پارلمان به ۲۰۵ نفر رسیده است.

 

به نوشته المیادین، در پی انتقال رئیس سِنی مجلس عراق به بیمارستان، شماری از سران چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه، از جمله نوری المالکی و هادی العامری و قیس الخزعلی به عیادت وی در بیمارستان رفتند.

 

معرفی نامزدهای ریاست پارلمان عراق

بر اساس این گزارش، خالد الدراجی نیز نامزدهای ریاست پارلمان جدید عراق را «محمد ریکان الحلبوسی» و «محمود المشهدانی» معرفی کرد.پس از آن برگه‌ها برای رای‌گیری محرمانه در خصوص این دو نامزد، در میان حاضران در نشست توزیع شد اما پس از نمایندگان چارچوب هماهنگی، نمایندگان ائتلاف «الجیل الجدید» و «اشراقه کانون» صحن پارلمان را ترک کردند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------