طالبان استفاده از ارز‌های خارجی در افغانستان را ممنوع کردطالبان,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
طالبان با صدور بیانیه ای استفاده از ارزهای خارجی در افغانستان را ممنوع اعلام کرد. 

به گزارش صدا و سیما، در متن اطلاعیه‌ای که در حساب توئیتری سخنگوی طالبان منتشر شد، آمده است: وضع اقتصادی و منافع ملی در کشور ایجاب می‌کند که همه افغان‌ها در هر معامله‌ای از پول افغانی استفاده کنند.

 

امارت اسلامی به همه شهروندان، دکانداران، تاجران و عموم مردم دستور می‌دهد که از این پس تمامی معاملات را به افغانی انجام دهند و از استفاده از ارز خارجی اکیدا خودداری کنند.

استفاده از ارز بر اقتصاد کشور تاثیر منفی می‌گذارد و به همه کشور‌ها آسیب می‌رساند. هرکس از این دستور تخلف کند با پیگرد قانونی مواجه خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز از کابل، این اقدام به طور حتم باعث اخلال بیشتر در اقتصادی خواهد شد که به علت خروج ناگهانی نیرو‌های خارجی از افغانستان در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.

 

این تصمیم غیرمنتظره ساعاتی پس از آن گرفته شد که در پی حمله افراد مسلح به بزرگ‌ترین بیمارستان نظامی افغانستان در مرکز کابل، دست کم ۲۵ نفر کشته و بیش از ۵۰ تن نیز زخمی شدند.

 

طالبان با انتشار بیانیه‌ای که یکی از سخنگو‌های این گروه آن را در اختیار خبرنگاران قرار داد، اعلام کرد: "اوضاع اقتصادی و منافع ملی کشور مستلزم آن است که همه افغان‌ها از پول افغانی در همه مبادلات تجاری خود استفاده کنند".

 

استفاده از دلار آمریکا در بازار افغانستان مرسوم است و در مناطق مرزی از ارز کشور‌های همسایه همچون پاکستان برای تجارت استفاده می‌شود.

 

در شرایطی که افغانستان با بحران نقدینگی، گرسنگی گسترده و بحران مهاجرت مواجه است، دولت طالبان برای آزاد شدن میلیارد‌ها دلار از ذخایر بانک مرکزی این کشور تلاش می‌کند.

 

افغانستان میلیارد‌ها دلار از دارایی‌های خود را در خارج در بانک مرکزی آمریکا و دیگر بانک‌های مرکزی در اروپا ذخیره کرده، ولی از زمان به قدرت رسیدن طالبان در ماه اوت، این پول مسدود شده است.

 

خروج نیرو‌های تحت رهبری آمریکا و بسیاری از کمک کنندگان بین المللی باعث شده است افغانستان از کمک‌های مالی محروم شود که سه چهارم هزینه‌های عمومی این کشور را تامین می‌کرد.

 

دولت‌های غربی به رغم این که می‌خواهند از فاجعه‌ای انسانی در افغانستان اجتناب کنند، ولی تاکنون از به رسمیت شناختن دولت طالبان خودداری کرده اند.

  

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------