اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی,شیرمادر

شیر مادر، باکتری خوب را به روده نوزاد می‌رساند

پژوهشگران کانادایی در بررسی خود دریافتند که شیر مادر می‌تواند باکتری‌های خوب را به روده نوزاد انتقال دهد. به گزارش ایسنا و…


زالی: کرونا تمام نشده است/ استاندار تهران: ۱.۱ درصد معتادان کرونا گرفتنداخبار,اخبار پزشکی,دکتر زالی
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، خستگی شهروندان از اجرای پروتکل‌های بهداشتی را نگران‌کننده‌ترین خطر استمرار اپیدمی عنوان کرد و گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد، در پایتخت کرونا پایان نیافته است و خطر آن باید جدی‌تر تلقی شود.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی، امروز، یکشنبه (۱۱ خرداد) در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷۱ بیمار در بخش‌های عادی مراکز درمانی استان تهران به عنوان موارد قطعی جدید ابتلا به کرونا و ۷۲ بیمار نیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند.

 

وی با بیان این‌که مجموعا ۲۹۴ بیمار در طول ۲۴ ساعت گذشته از مجموع بیمارستان‌های استان مرخص شده‌اند، درباره تعداد بستری‌های جدید نسبت به روز گذشته، اظهار کرد: این آمار نسبت به روز گذشته افزایش مختصری داشته است و مجموع بیماران جدید نسبت به روز قبل ۲,۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

دکتر زالی گفت: سهم  بیمارانی که از مجموع بخش‌های بهداشتی و درمانی به عنوان مراجعین سرپایی مراجعه کرده و بعد بستری شده‌اند، در ۲۴ ساعت گذشته از ۳,۷ به ۵.۶ درصد رسیده که افزایش مختصری را نشان می‌دهد.

 

وی افزود: بنابر این آمارها، در بخش‌های مراجعین به مراکز بهداشت و مراجعان مراکز درمان، هم در بخش موارد جدید بخش‌های عادی و بخش‌های ویژه نسبت به ۲۴ ساعت گذشته افزایش مختصری داشته است.

 

وی تاکید کرد: مهمترین مسئله در برخورد با بیماری کرونا و کاهش موارد ابتلاء، جدی تلقی کردن بیماری است.

 

دکتر زالی ادامه داد: خطر بیماری کرونا از کشور و استان تهران زدوده نشده و تهران یکی از شهرهایی است که در آن روزانه موارد ابتلای جدید گزارش می‌شود و این گزارش‌ها نشان می‌دهد، هنوز در پایتخت بحث کرونا باید جدی‌تر تلقی شود.

 

وی افزود: هرگونه تسامح و عدم اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی توسط شهروندان، می‌تواند منجر به بروز کاستی در فاصله‌گذاری اجتماعی شود و به‌صورت تصاعدی افزایش موارد ابتلا را در پی داشته باشد.

 

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، گفت: کرونا در تهران پایان‌یافته نیست و کماکان در بحث کرونا مسئله باید جدی‌تر تلقی شود.

 

بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، زالی ادامه داد: با توجه به تغییرات شناوری که در آمارها وجود دارد و به‌ویژه موارد جدید گزارش‌شده، ما هنوز برای کنترل قطعی کرونا در تهران به زمان نیاز داریم.

 

دکتر زالی تاکید کرد: مهمترین عامل برای انتقال این بیماری حضور در مراکز پرتراکم و پرتردد و به‌ویژه بدون استفاده از وسایل حفاظتی است و در شرایط فعلی که خطر در کمین ماست و این بیماری فریبنده به هر طریقی می‌تواند با ساز و کارهای فریبنده خود، منجر به تسخیر میزبان‌های جدید شود، باید با مراقبت‌های بیشتر نسبت به محافظت از خود در برابر این ویروس توجه کنیم.

 

وی مهمترین خطر نگران‌کننده در استمرار اپیدمی را، خستگی شهروندان در اجرای پروتکل‌های بهداشتی و تسامح نسبت به خطر بیماری کرونا عنوان کرد.

 

استاندار تهران: ۱.۱ درصد معتادان جمع آوری شده کرونا داشتند

استاندار تهران گفت: تست ابتلا به ویروس کرونای ۱.۱ درصد از ۴ هزار و ۷۵۶ معتاد جمع آوری شده در پایتخت از ابتدای اردیبهشت امسال که با هدف ساماندهی و جلوگیری از ابتلا به این ویروس انجام شد، مثبت بود.

 

به گزارش ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی روز یکشنبه در شورای مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: پس از غربالگری ۴ هزار و ۷۵۶ نفر که در مراکز نگهداری معتادان این استان پذیرش شدند مشخص شد که ۳ هزار و ۶۲۸ نفر از آنان معتاد هستند.

 

وی یادآورشد: باقی افرادی که معتاد نبودند بی سرپرست، سالمند، بیمار یا کارتن خواب محسوب می شدند.

 

محسنی بندپی اظهار داشت: اکنون باید برای ساماندهی این تعداد افرادی که معتاد نیستند و قانون راهکاری برای نگهداری آنان پیش بینی نکرده است، تدابیر لازم را داشت.

 

استاندار تهران گفت: در قانون کلیات نگهداری از چنین افرادی مشخص شده است اما ابهاماتی دارد که اجازه ساماندهی این افراد را نمی دهد.

 

وی خاطرنشان کرد: کمیته امداد اعلام کرده است که می تواند نسبت به پذیرش و ساماندهی سالمندانی که بیمار نیستند و هیچ سرپرستی ندارند، اقدام کند.

 

محسنی بندپی ادامه داد: دانشگاه‌های علوم پزشکی باید طبق مصوبه، بیمارستان هایی را برای افرادی که بیمار هستند، در سریعترین زمان ممکن معرفی و نسبت به درمان آنان اقدام کند.

 

استاندار تهران گفت: هنوز معتادان متجاهری در سطح شهر مشاهده می شوند، به ویژه از این افراد می توان به زنان معتاد اشاره کرد که نسبت به مردان آسیب پذیری بیشتری دارند.

 

وی اضافه کرد: تاکنون ۷ هزار و ۴۹۱ نفر در مراکز جمع آوری و نگهداری معتادان متجاهر نگهداری می‌شوند و ۷ هزار و ۶۳۹ نفر نیز در این مراکز ظرفیت خالی داریم.

 

محسنی بندپی با بیان اینکه پذیرش معتادان در این مراکز به اتمام نرسیده است، تاکید کرد: قوه قضائیه با نگهداری بیش از ۶ ماه این افراد در مراکز ترک اعتیاد موافقت کرده است.

 

استاندار تهران گفت: قانونگذار ۲ دستگاه شهرداری و بهزیستی را نسبت به ساماندهی، اجتماع پذیری، حرفه آموزی و ارائه خدمات درمانی و روانی برای معتادانی که در مراکز ترک اعتیاد جمع آوری و نگهداری می کنند، مکلف کرده است.

 

وی افزود: شهرداری تهران بنا بود ظرفیت نگهداری ۲ هزار نفر را در اختیار استان قرار دهد که هر چه سریعتر باید نسبت به انجام و  محقق سازی آن اقدام کند.

 

محسنی بندپی بر لزوم ساماندهی کودکان یا افراد زیر ۱۸ سال معتاد جمع آوری شده تاکید و اشاره کرد که مسئولیت درمان این کودکان بر اساس قانون بر عهده دانشگاه های علوم پزشکی است و نهادهای خدماتی دیگر پس از این پروسه می توانند وارد ساماندهی این کودکان شوند.

 

مواد مخدر گران شد

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان تهران نیز در این جلسه به گران شدن انواع مواد مخدر اشاره کرد و گفت: قیمت تریاک ۷۱ درصد، هروئین ۵۰ درصد، مرفین ۳۵ درصد و حشیش ۱۵۰ درصد حشیش گران شده است که می تواند تبعاتی را در افزایش سرقت و جرائم خرد به دنبال داشته باشد.

 

مصطفی هادی زاده اعلام کرد: ۶ درصد از کشفیات کل مواد مخدر کشور مربوط به تهران و ۸۰ درصد آن متعلق به استان های مرزی در شرق کشور است.

 

وی به جمع آوری معتادان متجاهر از ۹ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد امسال اشاره و اضافه کرد: نیروهای پلیس ۲۵۵ نفر را جمع آوری کرده اند که از این تعداد ۱۹۰ نفر در مراکز نگهداری پذیرش شده اند و از این میان ۱۵ نفر از اتباع بودند.

 

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: هم اکنون ۷۸ درصد معادل ۲ هزار و ۸۲۷ نفر از معتادان در مراکز فشافویه و ۲۲ درصد برابر ۸۰۰ نفر در مرکز شفق نگهداری می شوند.

 

هادی زاده تصریح کرد: از میان مددجویانی که تست کرونا دادند پاسخ ۳۴ نفر مثبت بود که معادل یک درصد از کل پذیرفته شدگان محسوب می شود.

 

وزیر بهداشت: ۵۰ درصد از مرگ‌های ناشی از ویروس کرونا در ۳ استان کشور است

سعید نمکی (وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: ما در اکثر استان‌ها که متجاوز ار ۲۶ الی ۲۷ است وضعیت ثابت و به سمت مهار بیماری را داریم. برای تحقق این موضوع نیز تلاش زیادی انجام شد و مشقات زیادی را تحمل کردیم تا این دستاورد کسب شد.

 

وی با اشاره به برخی استان‌ها که دچار خیزش جدید بیماری شده‌اند، ادامه داد: در برخی از استان‌ها علیرغم توصیه‌های اکید ما و تذکرات مستمر اما شاهد بودیم که پروتکل‌ها را شکستند و در برخی از استان‌ها دچار خیز بیماری هستیم.

 

وزیر بهداشت با بیان اینکه تصور می‌شد گرما باعث پایان ویروس کرونا است، تصریح کرد: یک باور غلط که بیماری با شروع فصل گرما مهار می‌شود در میان مردم وجود دارد و این باور غلط باعث شد تا فاصله‌گذاری‌ها و اصول پروتکل‌ها رعایت نشود و امروز ما در استان‌های خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه دچار خیز بیماری هستیم و البته همکاران ما به شکل نفس‌گیر در تلاش برای مهار بیماری هستند.

 

نمکی با بیان اینکه با یک یک پیک و خیز جدید بیماری در این استان‌ها روبرو هستیم، خاطرنشان کرد: امروز ۵۰ درصد از مرگ‌ها ناشی از بیماری کرونا در این سه استان اتفاق می‌افتد و این ۲۸ استان معادل ۳ استان زحمت ایجاد کرده‌ بودند.

 

وی ادامه داد: مردم به همکاران ما و سلامتی خودشان رحم کنند، کرونا تمام نشده است. این تصور غلط که بیماری با گرما از بین می‌رود، ما را دچار گرفتاری و تنش تازه می‌کند. مردم بدانند کرونا تمام نشده و باید پروتکل‌ها و اصول بهداشتی را رعایت کنیم تا گرفتاری تازه برای خودشان مردم و همکاران من که دچار خستگی در این سه ماه شد‌ه‌اند، ایجاد نکنند.

 

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ما تلاش کردیم تا در شرایط کرونا به اقتصاد کشور کمک کنیم و تلاش کردیم با وجود کرونا با تدوین پروتکل‌ها بازگشایی‌ها را تسریع کنیم. ما اولین کشور در جهان بودیم که با تدوین فاصله‌گذاری هوشمند تجارت کشور را به حالت اول بازگرداندیم و نگذاشتیم یک روز مراکز تولیدی تعطیل شود اما باید توجه داشت که هیچ پدیده‌ای اثرش منفی‌تر از مزمن شدن بیماری در کشور نیست؛ اگر همه رستوران‌ها باز باشند اما مردم از بیماری بترسند، کسی به رستوران‌ها نمی‌روند مردم باید پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری را رعایت کنند بزرگترین کمک به تولید کوتاه شدن عمر کرونا است و همه باید در این زمینه تلاش کنیم.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------