درمان اختلالات استخوان با کمک نوعی سلولاخبار,اخبار پزشکی,درمان اختلالات استخوان با کمک نوعی سلول
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که نوعی سلول می‌تواند به تشکیل و حفظ استخوان‌ها و درمان اختلالات استخوانی کمک کند.

به گزارش ایسنا به نقل از وب‌سایت رسمی دانشگاه پنسیلوانیا، پژوهش جدیدی نشان می‌دهد نوعی سلول که در شکل‌گیری و حفظ استخوان‌ها نقش دارد، می‌تواند یک هدف احتمالی برای درمان اختلالات استخوان مانند پوکی استخوان باشد.

 

این پژوهش که در "دانشگاه پنسیلوانیا"(University of Pennsylvania) انجام شده است، نشان می‌دهد که سلول‌های موسوم به "MALP"، نقش متفاوتی در نحوه بازسازی استخوان‌ها بر عهده دارند. نقص در این روند، معضل اصلی در پوکی استخوان است؛ بنابراین ارائه یک روش درمانی با استفاده از سلول‌های MALP برای تنظیم بهتر بازسازی استخوان می‌تواند به ابداع درمان‌های بهتر منجر شود.

 

"لینگ کین"(Ling Qin)، از پژوهشگران این پروژه گفت: کشف مکانیسم‌های جدید سلولی و مولکولی برای بازسازی استخوان می‌تواند به تنظیم خوب درمان‌های موجود یا طراحی روش‌های درمانی جدید کمک کند. برای مثال، با پیشرفت فناوری اصلاح ژن و روش‌های جدید مبتنی بر یک سلول خاص، در آینده می‌توان از MALP برای درمان اختلالاتی مانند پوکی استخوان استفاده کرد.

 

نگهداری استخوان سالم، تعادل میان "استئوبلاست‌ها"(Osteoblasts) که مواد لازم برای تشکیل استخوان را ترشح می‌کنند و "استئوکلاست‌ها"(Osteoclasts) که به جذب مواد استخوان قدیمی می‌پردازند است تا راهی برای ساخت استخوان جدید ارائه دهند. بروز اختلال در این تعادل می‌تواند به داشتن استخوان ناسالم منجر شود. هنگام بروز پوکی استخوان، استخوان‌های پرکار سریع‌تر از آن که امکان بازسازی وجود داشته باشد، خورده می‌شوند و همین موضوع موجب می‌شود که تراکم استخوان کمتر و نسبت به شکستگی آسیب‌پذیرتر باشد.

 

پیشتر توافق عمومی میان دانشمندان این بود که استئوبلاست‌ها و "سلول‌های استخوانی" یا "استئوسیت‌ها"(Osteocytes)، تولید استئوکلاست‌ها را برای بازسازی استخوان آغاز می‌کنند. به عبارت دیگر، نقش سلول‌های MALP در تنظیم جذب استخوان مشخص نبود.

 

کین و همکارانش در پژوهشی که در اوایل سال ۲۰۲۰ انجام دادند، فراوانی سلول‌های MALP را در استخوان کشف کردند. این سلول‌ها، حامل چربی‌های موسوم به "لیپید" (lipid) در مغز استخوان هستند. این گروه پژوهشی در بررسی‌های اخیر خود توانسته‌اند نقش سلول‌های MALP را در بازسازی استخوان بهتر مشخص کنند. آنها در این بررسی‌ها نشان داده‌اند که سلول‌های MALP، با استئوکلاست‌ها تماس سلول به سلول دارند. کین و همکارانش با استفاده از روش‌های تعامل پیشرفته در سطح سلول، دریافتند که سلول‌های MALP، پروتئینی موسوم به "RANKL" را ترشح می‌کنند که برای تشکیل استخوان ضروری است.

 

کین گفت: ما باور داریم که با شناسایی کامل عملکرد سلول‌های MALP می‌توانیم به یک هدف درمانی امیدوارکننده برسیم که پیش از این هرگز در نظر گرفته نشده است.

 

این پژوهش، در "Journal of Clinical Investigation" به چاپ رسید.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی