حسگر بی سیم و سبک برای رصد قلب و اختلالات خواب اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,حسگر بی سیم
محققان یک حسگر استیکری ابداع کرده اند که منبع برق آن بی سیم و همچنین بسیار سبک است. این حسگر قابلیت رصد وضعیت قلب و اختلالات خواب را دارد. 

به گزارش مهر به نقل از انگجت، حسگرهای پوشیدنی یک مشکل مشترک دارند. همه آنها نیازمند برق و آنتن هستند و این تجهیزات سبب می شوند دستگاه سنگین شوند و در نتیجه رفتار کاربر را تحت تاثیر قرار می دهند. 

 

در همین راستا محققان دانشگاه استنفورد سیستمی ابداع کرده اند که BodyNet نام دارد. این حسگر چسبیدنی برق را جمع آوری می کند و اطلاعات را با استفاده از ارتباط RFID  به لباس هایی در نزدیکی خود منتقل می کند. به این ترتیب حسگر  مانند بانداژ های دارای چسب انعطاف پذیر است و استفاده از آن نیز راحت خواهد بود.

 

این حسگر تغییرات نامحسوس در پوست را اندازه گیری می کند  و به این ترتیب انبوهی از اطلاعات درباره  ضربان قلب، تنفس یا فعالیت ماهیچه ها فراهم می شود.

 

اما در این میان به نظر می رسد، آنتن چالش اصلی باشد.  دانشمندان یک سیستم RFID جدید ابداع کرده اند که می تواند با وجود تغییرات مداوم سیگنال ارسال کند. در این سیستم دستگاه دریافت کننده کمی بزرگتر است و با استفاده از بلوتوث اطلاعات را به موبایل یا رایانه منتقل می کند.

 

در حال حاضر  کارکرد BodyNet به دلیل فاصله اندک میان استیکر و دستگاه دریافت کننده محدود است.  البته این دستگاه برای مواردی مانند ردیابی وضعیت قلب و اختلالات خواب کارآمد است اما در وضعیت ورزش چندان قابل اعتماد نیست. احتمال دارد دانشمندان با بافتن آنتن هایی در لباس این مشکل را حل کنند.

 

این در حالی است که محققان هم اکنون مشغول کار روی استیکرهایی هستند که با استفاده از عرق بدن دما و میزان استرس او را می سنجد. آنها امیدوارند در آینده طیفی کامل از حسگرها ارائه دهند که قابلیت جمع آوری اطلاعات در هر حالتی را دارند.

 

 این روند کیفیت زندگی افراد بیمار را ارتقا می دهد و همچنین به ورزشکاران کمک می کند بدون محدودیت در حرکاتشان، عملکرد خود را ردیابی کنند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------