شناسایی ۳۸ هزار نفر مبتلا به ویروس ایدز در کشور اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, ویروس ایدز
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶۲ هزار نفر در کشور به ویروس ایدز مبتلا هستند که تاکنون ۳۸ هزار نفر از آنان شناسایی شده اند. 

دکتر«محمدمهدی گویا» روز چهارشنبه در دوازدهمین نشست کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده استان مرکزی در اراک افزود: جمع بزرگی از افراد مبتلا به این بیماری عفونی در کشور شناسایی نشده اند و از بیماری خود بی خبر هستند.

 

وی اظهار داشت: همه نگرانی مجموعه بهداشتی کشور بر این مهم است که در صورت سرعت ندادن به امور پیشگیری، ممکن است تعداد مبتلایان افزایش پیدا کند.

 

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: شناسایی افراد مبتلا به این بیماری از مهمترین مشکلات مجموعه بهداشتی کشور است که برای حل شدن این مهم باید آموزش، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی جامع صورت گیرد.

 

دکتر گویا افزود: اکنون ایدز یک بیماری کشنده نیست بلکه به یک بیماری مزمن تبدیل شده که افراد سال های طولانی بی اطلاع از بیماری خود به زندگی ادامه می دهد.

 

وی اظهار داشت: در استان مرکزی مراجعه افراد برای انجام آزمایش و تست شناسایی ابتلا به ایدز کاهش یافته است که باید دلایل آن شناسایی شود.

 

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: HIV بیماری شناخته شده و قابل درمان و کنترل است که با انجام مراقبت های لازم مانند سایر بیماری ها فرد مبتلا می تواند، زندگی طبیعی و طول عمر بالا داشته باشد.

 

کارشناس مسئول سلامت اجتماعی سازمان امور اجتماعی نیز گفت: پنج اولویت آسیب های اجتماعی شامل اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، مناطق پرخطر و مفاسد اخلاقی مشخص شده است و با تاکید مقام معظمر رهبری تصمیم بر این مهم است تا این آسیب ها توسط وزارت کشور رصد شود.

 

«نسرین گودرزی» افزود: رویکرد وزارت کشور هم افزایی، همگرایی بین دستگاه های اجرایی برای کاهش و کنترل آسیب ها است.

 

وی اظهار داشت: برای جلوگیری از موازی کاری در حوزه های اجتماعی لازم است مدیریت واحد و یکپارچه انجام شود.

 

کارشناس مسئول سلامت اجتماعی سازمان امور اجتماعی گفت: همه دستگاه های اجرایی هماهنگی و تعامل لازم را در راستای کاهش آسیب های اجتماعی مدنظر قرار دهند.

 

یک میلیون ۴۲۱ هزار نفر جمعیت در اتسان مرکزی ساکن هستند.

 

 

 ایرنا 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------