ورود مرگبار به آذر ؛ دو نمودار نگران کننده | بیشترین فوتی‌های کرونا مربوط به کدام ماه است؟ اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,کرونا
نگاهی به آمارهای ۲ ‌ماه گذشته کرونا، وضعیت نابسامانی از افزایش نگران‌کننده ابتلا و مرگ‌ومیر بر اثر کووید-۱۹را روایت می‌کند؛ آمارهایی که نشان می‌دهد پاییز همانطور که پیش تر پیش‌بینی شده بود، شروع مرگباری داشته است. 

 به گزارش همشهری آنلاین، قبل از این مسوولان وزارت بهداشت نسبت به خطر شیوع بیشتر کرونا در کشور طی پائیز و زمستان سال جاری هشدار داده بودند و حالا آمارها گویای تحقق این پیش بینی هاست. به نحوی که در ۶۰ روز گذشته یعنی در مهر و آبان، ۱۹هزار و ۴۱۸ نفر براساس اعلام روزانه آمارهای وزارت بهداشت جانشان را از دست دادند و ۴۰۲ هزار و ۸۴۶ نفر هم مبتلا شدند.

 

در مهر، ۶ هزار و ۸۶۸ نفر فوت کردند و در آبان با صعود یکباره تعداد فوتی ها و شدت گرفتن بیماری، فوتی های کرونا به ۱۲ هزار و ۵۵۰ نفر رسید. تعداد مبتلایان هم در این دوماه افزایش قابل توجهی داشت؛ در مهر ۱۱۹هزار و ۸۰۵نفر مبتلا شدند و در آبان ۲۸۳هزار و ۴۱نفر.

 

براساس آخرین آمارهای وزارت بهداشت تا به حال، ۸۲۸هزار و ۳۷۷نفر مبتلا به این بیماری شده اند و ۴۳هزار و ۸۹۶نفر هم جانشان را از دست داده اند.

 

بررسی همشهری نشان می دهد ۴۸.۶۳درصد مبتلایان کلی کرونا و ۴۴.۲۳درصد فوتی ها مربوط به ۲ ماه گذشته بوده اند. البته نباید فراموش کرد که در ۲ ماه گذشته با واردات و تولید کیت های تشخیص کرونا، بیماریابی هم از حدود ۲۵هزار تست در روز به ۴۰ هزار تست رسید. هرچند تمام آمارهای ثبت شده به گفته مسئولان وزارت بهداشت، براساس آمارهای رسمی مراجعه به بیمارستان است و افرادی که به مراکز درمانی مراجعه نکرده، اما مبتلا شده اند در این آمارها گنجانده نشده اند. قبل از این رئیس سازمان نظام پزشکی اعلام کرده بود که تعداد فوتی ها و مبتلایان واقعی ۳ برابر آمارهای رسمی است.

 

 اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,کرونا

مهر و آبان در شرایطی تبدیل به بحرانی ترین ماه های شیوع کرونا شدند که پرونده آخرین روز تابستان با ۲۰۷ فوتی و ۳هزار و ۵۶۳ نفر بسته شد. حالا به فاصله ۶۰ روز تعداد فوتی ها بیش از ۲برابر و مبتلایان نزدیک به ۵ برابر شده و روند همچنان صعودی است.

 

در ۲ ماه قبل بالاترین رکوردها در فوت و ابتلای کرونا ثبت شد و بیشترین سهم را هم آبان داشت. در ماه مهر، روند صعودی مبتلایان و فوتی ها از بیستمین روز این ماه با ثبت ۲۵۱ فوتی و ۳هزار و ۸۲۲مبتلا، افزایشی شد. در بیست و سومین روز، تعداد فوتی ها به ۲۷۹نفر و مبتلایان به ۴هزار و ۸۳۰نفر رسید و در بیست و هشتمین روز، بالاترین تعداد فوتی های این ماه با ۳۳۷نفر ثبت شد. آخرین روز مهر هم با ۵هزار و ۶۱۶نفر یعنی بالاترین تعداد مبتلایان در این ماه به پایان رسید که رکورددار شد.

 

آبان اما وضعیت عجیبی داشت. از روز اول آمار فوتی ها بالای ۳۰۰مورد بود و در روز هفتم، به ۴۱۵نفر رسید که شوک آور بود. روز بعد از آن یعنی هشتم، آمار مبتلایان به یکباره از ۶هزار و ۸۲۴ نفر در روز قبل، به ۸هزار و ۲۹۳نفر در نهمین روز آبان رسید. ۳ روز بعد تعداد فوتی ها ۴۳۴ نفر شد و از هفدهم آبان، روند ابتلای روزانه به بالای ۹هزار نفر رسید و در ادامه با عبور از بیش از ۱۱ هزار فوتی روزانه در بیست و یکم این ماه، باز هم رکورد جدیدی ثبت شد و آنقدر پیش رفت که در آخرین روز این ماه، تعداد مبتلایان به ۱۳هزار و ۲۶۰نفر رسید.

 

روند فوتی ها هم با عبور از ۴۰۰نفر، به۴۸۲نفر در بیست و هفتم آبان رسید که منجر به تشدید محدودیت ها و تصمیم گیری های جدید برای کنترل شیوع کرونا شد.

 

پرونده آبان ماه ۹۹ با ۴۷۹ فوتی بسته شد و از امروز نخست روز آذرماه با پیش بینی افزایش تعداد فوتی ها و مبتلایان از سوی مسئولان وزارت بهداشت شروع شد. این دهمین ماه از شیوع کرونا در ایران و دویست و هفتاد و پنجمین روز از شناسایی و اعلام رسمی نخستین مورد رسمی ابتلا به کرونا در ایران است و هنوز چشم اندازی از آینده این ویروس در کشور وجود ندارد.

 

آغاز محدودیت‌های شدید کرونایی از امروز

از امروز تردد به شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان و شهرهای قرمز یک میلیون تومان جریمه در هر ۲۴ ساعت دارد.

 

در شهرهای قرمز تردد خودرو از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح ممنوع است و همه مشاغل به جز مشاغل گروه یک تعطیل خواهند بود.

 

تست مثبت‌ها در صورت عدم رعایت قرنطینه ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‎شوند.

 

*زهرا جعفرزاده

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------