X

اخبار پزشکی


آپنه تنفسی خواب،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی

افراد دچار آپنه تنفسی خواب چه مشکلاتی دارند؟

بررسی‌های پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد نشان داد که عمده بیماران دچار آپنه تنفسی خواب علاوه بر شکایات شایعی مثل خروپف،…

افزایش ۱۱برابری ابتلا به کرونا در کودکان و نوجوانان تهرانی!/ شروع واکسیناسیون ایرانیان از خرداد ۱۴۰۰ کرونا,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلان‌شهر تهران با اشاره به افزایش ۱۱برابری ابتلا به کرونا در کودکان و نوجوانان، درباره چرایی عدم تزریق واکسن کرونا به این گروه‌های سنی توضیحاتی ارائه کرد. 

 دکتر علیرضا زالی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به افزایش ابتلا به کرونا در نوجوانان و جوانان اظهار کرد: افزایش جمعیت مبتلا به بیماری کرونا در گروه جوانان و نوجوانان، قطعاً مربوط به ویروس جهش‌یافته انگلیسی است؛ زیرا این تابلو و الگو را تاکنون در تهران نداشته‌ایم.

 

وی افزود: میزان بستری گروه سنی ۵ تا ۱۷ سال در اسفند سال ۹۸، حدود ۰.۸ درصد بود اما میزان ابتلای منجر به بستری در این گروه سنی در حال حاضر در تهران به ۱۱ درصد رسیده است که بیش از ۱۱ برابر رشد داشته است؛ با توجه به این‌که در طول ماه‌های گذشته این الگوی بیماری را در گروه سنی کودک و نوجوان نداشته‌ایم بنابراین می‌توان این افزایش را مربوط به جهش ویروس کرونا دانست.

 

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با بیان این‌که در گروه سنی زیر ۲۵ سال نیز نرخ ابتلا و بستری نسبت به اسفندماه سال گذشته کاملاً رشد کرده است، خاطرنشان کرد: ما این تغییرات در بازتوزیع سنی ابتلا به کرونا در تهران را مربوط به ویروس جهش‌یافته می‌دانیم.

 

چرا واکسن کرونا فعلاً به زیر ۱۶ ساله‌ها تزریق نمی‌شود؟

وی در پاسخ به این سؤال که با وجود افزایش آمار ابتلا به کرونا در گروه سنی کودکان و نوجوانان، چرا گفته شده است که واکسن کرونا فعلاً به افراد زیر ۱۶ سال تزریق نمی‌شود، تصریح کرد: علت این‌که گفته می‌شود تزریق واکسن کرونا به کودکان هنوز ضرورتی ندارد این است که هنوز کارآیی، اثربخشی و عوارض جانبی واکسن‌های کرونا، به دلیل محدودبودن زمان ساخت واکسن‌ها، در کودکان بررسی نشده و فازهای مطالعه بالینی در این گروه سنی انجام نشده است؛ در حال حاضر برخی از تولیدکنندگان واکسن کرونا در جهان، مطالعات خود را در گروه‌های داوطلب بین ۱۶ تا ۱۸ سال شروع کرده‌اند؛ بنابراین اینکه گفته می‌شود تزریق واکسن کرونا به کودکان فعلاً ضروری نیست به دلیل عدم انجام مطالعات کافی است.

 

زالی با بیان این‌که عدم تزریق واکسن به گروه سنی کودکان درباره واکسن‌های قبلی نیز وجود داشت، با ارائه مثالی ادامه داد: زمانی که واکسن آنفلوآنزای H1N1 در جهان تولید شد؛ با تأخیر دو تا سه ساله اجازه تزریق آن به کودکان داده شد که این امر به دلیل ضرورت انجام مطالعه در این گروه سنی است.

 

جهش کرونای ایرانی داریم؟

زالی در پاسخ به این سؤال که «آیا جهشی در ویروس کرونا رخ داده است که بتوان آن را به جهش کرونا در ایران نسبت داد؟» گفت: هنوز مواردی کشف نکرده‌ایم که وجود سوش وحشی جهش‌یافته در کشور را ثابت کند؛ ما تا الان تمام مواردی که مشکوک به جهش جدید ویروس بوده‌اند را برای توالی یابی به آزمایشگاه‌ها فرستاده‌ایم اما توالی‌یابی‌ها منطبق بر ویروس جهش‌یافته انگلیسی بوده است و تاکنون جهش جدید داخلی در ویروس کرونا را نداشته‌ایم؛ البته همه شهرستان‌های کشور در معرض یک خطر جدید، یعنی بروز سویه‌های مقاوم و جدید جهش‌یافته‌ی داخلی هستند؛ این اتفاق در انگلیس، برزیل و کالیفرنیا افتاده است و ممکن است در تهران و شهرستان‌ها نیز رخ دهد.

 

مینو محرز: شروع واکسیناسیون ایرانیان از خرداد ۱۴۰۰/ تا همه واکسینه نشده‌اند همچنان باید ماسک زد

و‌اکسن مثل قرص و دارو نیست که برخی تصور کنند می‌توان از خیابان ناصر خسرو تهیه کرد. به زنجیرۀ سرد و نگه‌داری نیاز دارد و سودجویان از استیصال مردم سوء استفاده می‌کنند. بسیاری از اطلاعاتی که در فضای مجازی ارایه می‌شود نادرست و غیر علمی است و عجله برای تهیه واکسن هم ناموجه است چون تا همه واکسینه نشوند فایده ندارد. اگر واکسن موجود باشد واکسیناسیون کمتر از ۶ ماه انجام خواهد شد. سیستم آماده است و فقط باید واکسن در اختیار باشد 

 

  دکتر مینو محرز مدیر پروژۀ تحقیقات تولید واکسن ایرانی کرونا از شروع تزریق «کوو ایران» از خرداد ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: کادر درمان، سنین بالا و مأمورانی که با مردم سر و کار مستقیم دارند مانند پلیس و آتش‌نشانی در اولویت‌اند البته اگر تا آن زمان با واکسن های خارجی وارداتی واکسینه نشده باشند.

 

  به گزارش عصر ایران او که به عنوان نخستین میهمان در استودیوی برنامۀ «خندوانه» در فصل هفتم آن با اجرای رامبد جوان حاضر شده بود تصریح کرد: فعلا باید ماسک زد تا تکلیف‌مان روشن شود و تا همه ماسک نزنند نمی‌توان ماسک را برداشت.

 

  خانم محرز این شایعه را که دو لایه ماسک، مشکلات ریوی ایجاد می‌کند نادرست دانست و گفت: تنها ممکن است ذرات ماسک‌های کم کیفیت حالت آلرژی ایجاد کند و گرنه دو لایه ماسک مثل این است که یوگا می‌کنیم چون ورزش های تنفسی در یوگا اهمیت فراوان دارد. 

 

  مدیر مطالعات کارآزمایی بالینی واکسن «کوو ایران» گفت: با تمام فشارها و تحریم‌ها امکانات فراهم شده و در فاز تحقیقات بالینی چند واکسن تولید شده تا محتاج دیگران نباشیم و این جای افتخار فراوان دارد.

 

  مینو محرز اظهار امیدواری کرد واکسیناسیون بیش از ۶ ماه به طول نینجامد چرا که ایران از یکی از بهترین سیستم‌های واکسیناسیون برخوردار است و فقط کافی است واکسن در اختیار باشد تا در مراکز ۱۶ ساعتۀ بهداشت، بلافاصله شروع شود.

 

  وی یادآوری کرد: ۱۰ سال پیش از طریق همین سیستم سرخک را ریشه کن کردیم و اگر برای کووید ۱۹ واکسن در اختیار باشد تزریق آن چندان طولانی نخواهد بود. چرا که پوشش ما در روستاها بالای ۹۵ درصد است و کار ۶ ماهه تمام می‌شود.

 

  خانم محرز با این حال همچنان رعایت فاصله‌گذاری، ماسک زدن و دست شستن را لازم دانست.

 

  این دانشمند ایرانی که از مبتلایان کرونا خواست روحیۀ خود را قوی نگه دارند و اصطلاحاً واندهند، یادآور شد: مرگ و میر کرونا به نسبت مبتلایان بالا نیست بلکه شمار مبتلاها بالاست. ۸۰ درصد از مبتلایان علامتی نشان نمی‌دهند و ۲۰ درصد بد‌حال می شوند و ازاین ۲۰ درصد ۵ درصد به بخش مراقبت‌های ویژه انتقال می‌یابند و از این ۵ درصد تعدادی که بیماری در آنها پیشرفت داشته از دست می‌روند.

 

   دکتر محرز گفت: به جز رعایت موارد سه‌گانه (ماسک، دست شستن و فاصله گذاری) با شادی و امید باید به جنگ کرونا رفت و اگر پیوسته و درست، ماسک بزنیم بالای ۹۷ درصد می‌توان ویروس را کنترل کرد. 

 

   از نکات قابل توجه دیگر در سخنان متخصص برجستۀ بیماری عفونی و رییس مرکز تحقیقات ایدز در برنامۀ رامبد جوان مقایسۀ وضعیت کنونی با پدیدۀ ایدز بود که گفت: «با این که در اوایل ایدز در ۴۵ سال قبل من تنها کسی بودم که برای تسکین می‌رفتم ولی آنچه را در این ۱۱ ماه دیده‌ام طی ۴۵ سال ندیده بودم.» او همچنین به این موارد اشاره کرد:

 

 - در مردان ابتلا به کرونا شدیدتر است. جنس مرد در این فقره بیشتر در معرض خطر است.

 

 - و‌اکسن مثل قرص و دارو نیست که برخی تصور کنند می‌توان از خیابان ناصر خسرو تهیه کرد. به زنجیرۀ سرد و نگه‌داری نیاز دارد و سودجویان از استیصال مردم سوء استفاده می‌کنند. بسیاری از اطلاعاتی که در فضای مجازی ارایه می‌شود نادرست و غیر علمی است. عجله برای تهیه واکسن هم ناموجه است چون تا همه واکسینه نشوند فایده ندارد.

 

  - هیچ‌چیزی بدتر از اضطراب، توان سیستم ایمنی را کاهش نمی‌دهد. پس یکی از راه های مقابله کاهش اضطراب است و دیدن نیمۀ پُر لیوان.

 

 - مردم را به مقاومت و استقامت و به امید و شادی توصیه می‌کنم.

 

  -من اهل ورزش بودم و هستم و در دانشگاه عضو تیم‌های ورزشی دختران در بسکتبال، والیبال، اسکی و تنیس بودم و همچنان تنیس را ادامه می‌دهم.

 

 در بخشی از برنامه هم وقتی رامبد جوان از مینو محرز پرسید: آیا خود شما نیز به این ویروس مبتلا شده‌اید، او پاسخ داد: «بله، نه یک بار که دوبار» و مهم‌ترین علامات کرونا در تجربۀ شخصی خود را هم استخوان‌درد و سرگیجه ذکر کرد.

 

    مدیر پروژۀ تحقیقات واکسیناسیون کرونا استفادۀ افراطی از الکل را بی‌دلیل دانست و در بیان شگفت‌آورترین خاطرۀ خود از زمان شیوع ویروس کووید ۱۹ گفت: فردی به قصد پیش‌گیری وایتکس رقیق‌شده با لیمو مصرف کرده و عنبر نسا (عنبر نسارا) دود داده بود و  روده و معدۀ او آسیب جدی دید.

 

 دکتر محرز در بخش دیگری از این برنامۀ تلویزیونی گفت: با این که درد و رنج جوان ۳۰ ساله‌ای را از نزدیک دیده‌ام که پدر و مادر خود را طی تنها یک هفته از دست داد و در حالی که سوگ را هم باید به تنهایی تحمل می‌کرد چون تسلا دهنده‌ای نبود، اما باز باید امیدوار بود و نباید اسیر اضطراب شد.

 

  متخصص پرآوازۀ ایرانی در «خندوانه» هم سخنی را گفت که پیش از این نیز گفته بود. این که هیچ‌گاه به مهاجرت از ایران نیندیشیده با این که ۷ سال نتوانست پسرش را که برای اخذ دکتری به امریکا رفته بود، ببیند اما هیچ گاه به فکر مهاجرت از ایران نبوده هرچند که به سفر خارجی به قصد گردشگری یا شرکت در همایش‌های علمی زیاد رفته است.

 

  از توصیه‌های دیگر خانم محرز که با توجه به نزدیک‌بودن پایان فصل سرما و شروع بهار قابل اجراتر به نظر می‌رسد این بود که پنجره‌ها را باز کنید و بگذارید هوا جریان داشته باشد چرا که تهویۀ هوا نیز مانند ماسک و فاصله‌گذاری و شست‌و‌شوی دست، اهمیت دارد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی