تلفات کرونا در کشور طی ۲ هفته آینده کاهش می‌یابد | انجام بیش از ۱۲ هزار تست «پی سی آر» در مرزهای کشور پیک چهارم کرونا,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: اکنون در قله پیک چهارم کرونا هستیم و با توجه به روند بیماری در کشور انتظار داریم، تا دو هفته آینده میزان بالای مرگ و میر کرونا در کشور کاهش یابد. 

داوود یادگاری روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: پیک چهارم کرونا به علت دورهمی ها و مسافرت های نوروز همچنان ادامه دارد، اکنون ایران یکی از بیشترین موارد مرگ و میر کرونا را در دنیا دارد. شواهد نشان می دهد که بیشتر موارد ابتلا به صورت خانوادگی و در بین افرادی که در دورهمی ها در کنار هم بوده اند و در صورت ابتلای یکی از آنها بقیه آنها نیز مبتلا شده اند.

 

وی ادامه داد: هنوز با موارد بالای ابتلا و نیز مرگ و میر  در اثر ویروس کرونا در کشور مواجه هستیم اما با توجه به این که به قله پیک چهارم رسیده ایم و متاسفانه بالاترین میزان مرگ و میر را هم داریم اما به نظر می رسد به سمت شیب نزولی و کاهشی پیک چهارم حرکت می کنیم.

 

یادگاری گفت: ویروسی که در پیک چهارم کرونا شایع است، ویروس جهش یافته انگلیسی است که یکی از شاخص های آن این است که جوانان و سنین پایین تر را هم درگیر می کند و در مواردی این افراد نیز با شدت بالا به بیماری کووید۱۹ مبتلا می شوند.

 

وی افزود: نگرانی که اکنون وجود دارد، شیوع انواع دیگر ویروس کروناست که ممکن است مهاجم تر و خطرناکتر از نوع انگلیسی باشد، امیدوارم با اقدامات پیشگیرانه جلوی شیوع پیک های بعدی کرونا گرفته شود، مهمترین اقدام سرعت بخشی به روند واکسیناسیون است.

 

یادگاری ادامه داد: امیدواریم که روند واکسیناسیون در کشور سرعت بگیرید و بتوانیم هر چه سریعتر درصد قابل توجهی از جمعیت کشور را واکسینه کنیم اگر بالای ۶۵ یا ۷۰ درصد جامعه واکسینه شوند تا حدی زنجیره انتقال ویروس در کشور کند می شود.

 

فوق تخصص عفونی گفت: هنوز درصد بالایی از جمعیت واکسن کرونا تزریق نکرده اند و تا رسیدن به میزان قابل قبول واکسیناسیون مدت زمانی طول می کشد بنابراین تا آن زمان باید به صورت سختگیرانه پروتکل های بهداشتی رعایت شود، فاصله گذاری های اجتماعی و محدودیت ها باید ادامه پیدا کند تا میزان ابتلا و مرگ و میر کرونا در کشور افزایش پیدا نکند.

 

انجام بیش از ۱۲ هزار تست «پی سی آر» در مرزهای کشور 

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از غربالگری ۲۵۸ هزار و ۹۳۷ نفر در مبادی مرزی رسمی کشور خبر داد و گفت: از ۱۲ هزار و ۵۰۴ نفر که دارای علائم بودند، تست «پی سی آر» گرفته شد که ۵۷ نفر از مسافران مشکوک به بیماری کرونا به قرنطینه منتقل شدند.

 

مهدی ولی پور روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با اعلام این آمار ضمن تاکید بر تداوم اجرای طرح کنترل بهداشتی مسافران در مبادی مرزی کشور گفت: این طرح با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ٢٠ اسفندماه کلید خورده و تا صبح هجدهم اردیبهشت ماه، ۲۵۸ هزار و ۹۳۷ نفر از مسافران کنترل و غربالگری شده اند.

 

وی ادامه داد: در این مدت ۳۷ هزار و ۶۹۲ تست فوری از مسافران مشکوک به ابتلا به کرونا گرفته شده است.

 

رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال‌احمر اضافه کرد: این طرح با مشارکت ۴۷۱ نیروی عملیاتی در ١۶ استان در ۱۰ مرز هوایی، ۲ مرز دریایی و ۱۶ مرز زمینی حال اجراست.

 

ولی پور توضیح داد: این طرح با همکاری وزارتخانه های بهداشت و راه و شهرسازی با هدف شناسایی و غربالگری و انجام تست سریع و نهایی، مدیریت مسافران ورودی و مشکوک، همکاری در قرنطینه موقت و رهگیری تا اتمام فرآیند بیماری و کمک به کاهش شیوع بیماری در سراسر کشور اجرا می‌شود و از همه مسافران زمینی، هوایی و دریایی در زمان ورود به کشور غربالگری و در صورت نیاز تست سریع کرونا گرفته می‌شود.

 

وی افزود: اکنون امدادگران و داوطلبان هلال احمر در مبادی ورودی در قالب گروه‌های سه نفره در مرزهای زمینی و گروه‌های پنج نفره در مرزهای هوایی مستقر هستند و از همه مسافرانی که وارد ایران می‌شوند تست سریع کرونا می گیرند و مسافران بیمار و مشکوک در صورت نیاز به نقاهتگاه‌های پیش بینی شده ارجاع می‌شوند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی