آخرین اخبار سیاسی


اخبار,اخبار سیاسی,سخنگوی نیروهای مسلح

واکنش سخنگوی نیروهای مسلح به تهدید ارتش اسراییل علیه ایران: خطا کنند هم پایگاه‌های موشکی‌شان را می‌زنیم هم حیفا و تل‌آویو را

سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: اگر کوچکترین خطایی از رژیم صهیونیستی علیه نظام جمهوری اسلامی ببینیم، هم پایگاه‌های موشکی را که آن‌ها…

شهربانو امانی: شورای نگهبان صدای اعتراضات اخیر را نشنید/ افزایش تعدادی نماینده برای کشور هزینه‌ بیشتری دارد یا اختلاس‌؟اخبار,اخبار سیاسی,شهربانو امانی
شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران، تاکید کرد که رد صلاحیت‌ها در مجلس هفتم بیش از همه دوره‌های دیگر بوده ‌است و ادامه داد:‌ مجلس دهم خروجی رد صلاحیت‌های 11گانه شورای نگهبان است. تصور می‌کردم با توجه به اعتراضات سال‌های 96-97 و آبان 98، که نباید از خاطر برود، در انتخابات پیش رو عقلانی‌تر رفتار شود.

عده‌ای رد صلاحیت‌های مجلس یازدهم را بی‌سابقه می‌دانند در حالی که شهربانو امانی فعال سیاسی اصلاح‌طلب که سابقه نمایندگی دوره‌های پنجم و ششم مجلس را دارد به اعتمادآنلاین گفت: «در مجلس هفتم به اندازه همه مجالس 11گانه نامزدهای اصلاح‌طلب رد صلاحیت شدند، ولی چون رسانه‌های مجازی فعال نبودند این‌قدر به‌ چشم نیامد.»

 

اگرچه او نیز مثل سایر همفکرانش معتقد است نباید مشارکت مردمی را کاهش دهیم چراکه انتخابات بی‌رقیب، شکست جمهوریت نظام است. برخی دیگر هم در اعتراض به رد صلاحیت‌های گسترده دور یازدهم مجلس می‌گویند اگر مستنداتی وجود دارد، آن را علنی کنند و به بندهای کلی نپردازند. اگرچه عباسعلی کدخدایی در نشست خبری خود درباره رد صلاحیت‌شده‌ها گفته است: «دوستان سیاسی در اظهارنظرها عجله نکنند.»

 

شهربانو امانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره رد صلاحیت‌ اصلاح‌طلبان در مجلس یازدهم که برخی آن را بی‌سابقه دانسته‌اند گفت: رد صلاحیت اصلاح‌طلبان اولین‌ بار نیست که اتفاق می‌افتد. به نظر من رد صلاحیت‌های این دوره گسترده نیست و پیش از این در مجلس هفتم شاهد رد صلاحیت‌های گسترده بودیم، ولی آن زمان به این شکل رسانه‌های مجازی و گسترده در دسترس نبود.

 

در مجلس هفتم اصلاح‌طلبان به تعداد 11 مجلس کشور رد صلاحیت شدند

نماینده اسبق دوره‌های پنجم و ششم مجلس ادامه داد: در مجلس هفتم اصلاح‌طلبان به تعداد 11 مجلس کل کشور رد صلاحیت شدند و در نهایت مجلس دهم از آن بیرون آمد. بنابراین با توجه به اعتراضاتی که از شهریور 96 و 97 در کشور به راه افتاد و در آبان 98 هم تکرار شد- که البته نباید این غم‌های سنگین از یاد مردم و مسئولان برود- تصور می‌کردم در انتخابات پیش رو عقلانی‌تر رفتار شود.

 

عضو شورای شهر تهران توضیح داد: با در نظر گرفتن فضای کنونی، یخبندان سیاسی، وضعیت بین‌المللی و منطقه‌ای، تصور می‌کردم تلاش خواهند کرد در بررسی صلاحیت‌ها، گزارش مراجع‌ چهارگانه را مد نظر قرار دهند.

 

امانی تاکید کرد: این اولین بار نیست که نمایندگان مجلس را رد صلاحیت کرده‌اند، ولی اگر دلایل و پرونده‌های مستندی برای رد صلاحیت نمایندگان دارند، باید ارائه دهند و فقط به بندهای کلی اشاره نکنند.

 

این کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: چرا برای رد صلاحیت این افراد به بندهای کلی استناد می‌کنند که فقط برای سخنگو یا اعضای شورای‌ نگهبان اثبات شده و برای مراجع چهارگانه وجود نداشته است؟

 

برخی از نخبگانی که باورشان نمی‌شد رد صلاحیت شوند اعتراض هم نکردند

امانی توضیح داد: برخی نخبگان سیاسی خودشان را برای نامزدی مجلس ارائه نکردند، ولی برخی که باور نداشتند شورای نگهبان از دم استصواب ردشان کند، برای انتخابات مجلس نامزد شدند، ولی وقتی رد صلاحیت شدند، دیگر به شورای نگهبان اعتراض نکردند.

 

او در تشریح دلیل عدم اعتراض برخی نامزدهای رد صلاحیت‌شده به شورای نگهبان گفت: وقتی از آنها دلیل معترض نشدن‌شان را پرسیدم، حرف‌شان این بود که ما مدیر و استاندار و معاون وزیر این نظام بوده‌ایم، چطور ممکن است نظام را قبول نداشته باشیم؟ به همین دلیل دیگر به این رد صلاحیت‌ها اعتراض نکردند.

 

این نماینده دوره‌های پنجم و ششم مجلس ادامه داد: متاسفانه شورای نگهبان صدای اعتراضات اخیر را نشنید و در غیاب مردم می‌خواهند مجلس تشکیل دهند. البته با 10 هزار یا پنج هزار رأی هم می‌شود مجلس تشکیل داد، ولی مجلسی که عقبه رأی ضعیفی داشته باشد نمی‌تواند در شرایط بحرانی به کشور کمک کند.

 

 مجلس در جایگاه خودش نیست

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: مشکل مهم این است که مجلس در جایگاه خودش نیست. در حالی که 84 میلیون نفر جمعیت داریم و مجلس باید ملی باشد و به تعداد نمایندگان مجلس اضافه شود، ولی برخی این اقدام را برای کشور هزینه‌بر می‌دانند. سوال این است که افزایش تعدادی نماینده برای تصمیم‌گیری کشور هزینه‌ بیشتری دارد یا اختلاس‌هایی که صورت می‌گیرد؟

 

افزایش تعدادی نماینده برای کشور هزینه‌ بیشتری دارد یا اختلاس‌؟

عضو شورای شهر تهران در پایان گفت: برخی قصد ندارند روشی را که در پیش گرفته‌اند اصلاح کنند و معتقدند در بر همان پاشنه‌ای می‌چرخد که می‌چرخیده است. در حالی که این تفکر خصوصاً در شرایط بسیار حساس فعلی به ضرر کشور است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------