آخرین اخبار سیاسی


امام جمعه اهواز،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

تهدید امام جمعه اهواز: مسئولی که در خانه ۱۰هزار متری نشسته‌ای، تخلیه کن تا ورود نکردم

امام جمعه اهواز با انتقاد از مدیرانی که سوار بر ماشین‌های کذایی می‌شوند و در کاخ‌های آنچنانی زندگی می‌کنند، گفت: در همین اهواز مسؤولی می…

مخالفت کمیسیون فرهنگی برای بار دوم وزیر پیشنهادی ورزش/ موافقت کمیسیون های مربوطه با وزیر پیشنهادی دفاع و راهحمید سجادی،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی
یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خبر داد: کمیسیون فرهنگی برای بار دوم با اکثریت آراء آقای حمید سجادی وزیر پیشنهادی وزارت ورزش را واجد شرایط پست وزارت ورزش و جوانان ندانست.

احمد راستینه در گفت و گو با ایسنا در این خصوص گفت: کمیسیون فرهنگی بنا به درخواست آقای حمید سجادی وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان برای بار دوم تشکیل جلسه داد تا پاسخ ایشان را نسبت به ابهامات و ضعف برنامه ایشان بشنود.

 

وی افزود: اینجانب سوالات جدی از ایشان داشتم علاوه بر آنکه معتقدم برنامه ایشان ضعیف و غیر تحولی است، تلاش جریان‌های سیاسی خاص که توسط دلال های مشخصی به دنبال کمک به ایشان هستند مطرح گردید و ایشان مدعی هستند که اینگونه نیست، اما مستندات و شواهد چیز دیگری است.

 

مسئول کمیته تربیت بدنی کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: به هر حال اعضای محترم کمیسیون برای بار دوم با اکثریت آراء برنامه‌های آقای سجادی را ضعیف و غیر تحولی دانسته و ایشان را واجد شرایط پست وزارت ورزش و جوانان ندانستند.

 

***

 

موافقت کمیسیون امنیت ملی با وزیر پیشنهادی دفاع

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از موافقت این کمیسیون با وزیر پیشنهادی دفاع، پشتیبانی و نیروهای مسلح خبر داد.

 

محمود عباس زاده مشکینی در جلسه علنی نوبت عصر امروز ( دوشنبه) گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره امیر سرتیپ ستاد محمدرضا آشتیانی وزیر پیشنهادی دفاع، پشتیبانی و نیروهای مسلح را قرائت کرد.

 

گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درخصوص سوابق و برنامه های امیرسرتیپ آشتیانی گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

 

براساس اطلاعات، اسناد و استعلامات جناب آقای محمدرضا آشتیانی متولد سال ۱۳۳۹ داری مدرک تحصیلی دکتری تخصصی "علوم دفاعی راهبردی" و دانشیار دانشگاه عالی علوم ملی می باشد.

 

درجه نظامی ایشان سرتیپ تمام بوده و وی در دوران دفاع مقدس مسئولیت یگان های رزمی را برعهده داشته و بعد از دوران دفاع مقدس، در مسئولیت های مهمی از جمله جانشین فرماندهی کل ارتش و جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح را برعهده داشته است.

 

ایشان در همان دوران دفاع مقدس به افتخار جانبازی نیز نائل گردیده است.

 

آشتیانی خوشبختانه گردش مدیریتی بسیار گسترده ای دارد، از حوزه عملیاتی گرفته تا حوزه اطلاعاتی و داشتن مسئولیت های راهبردی در سطح عالی ارتش و همچنین داشتن مسئولیت تامین و پشتیبانی در قسمت طرح و برنامه و بازرسی نیروهای مسلح از تجربه های ارزشمند وی است. 

 

اهداف، راهبردها و جهتگیری های کلان برنامه

 

۱- حفظ و ارتقای عوامل تولید فناورانه قدرت دفاعی برترساز کشور با تاکید بر توان موشکی، پدافند هوایی، سایبری و رزم نوین

 

۲- دستیابی به نقش محوری پشتیبانی در مقابله با تهدیدات نوین و توسعه قابلیت ها و توانمندی های فناورانه در حوزه های فضایی، زیستی و سلامت دفاعی

 

۳- ترمیم و ارتقا کرامت آمیز منزلت و معیشت کارکنان و اعضای وابسته نیروهای مسلح

 

۴- ارتقا قابلیت های پشتیبانی از طریق توسعه همکاری های دوسویه، در همه ابعاد ماموریت با شبکه گسترده ملی در قالب زنجیره ارزش ملی

 

۵- توسعه منابع پایدار برای پشتیبانی از نیروهای مسلح فراتر از اعتبارات دفاعی از قبیل صادرات، منابع صندوق های ملی و به کارگیری ابزارهای جدی تامین مالی

 

۶- ارتقا قابلیت های سازمانی ودجا با محوریت منابع انسانی مومن، متعهد، جهادی و انقلابی، دانشی و با انگیزه متناسب با نوع و پیچیدگی های ماموریتی در افق آینده

 

۷- ایفای نقش فعال در صحنه دیپلماسی دفاعی در چارچوب اهداف و آرمان های والای انقلاب اسلامی، منابع ملی و اهداف و سیاست های دفاعی

 

عباس زاده مشکینی گفت: یک اصل منطقی وجود دارد و آن اینکه هر چه تهدیدها جدی تر باشد، باید برای پاسخگویی به تهدیدها آماده تر و مجهزتر باشیم.

 

وی اضافه کرد: عمق دشمنی و کینه نظام سلطه را همه می دانید و تحولات اطراف کشور را می بینید و درک می کنید. همچنین تجربه جنگ های نیابتی در برخی از کشورهای منطقه را پیش از این دیده اید و برای عاقل یک اشاره کافی است:

 

من این حروف نوشتم چنانچه غیر ندانست

 

تو هم ز روی کرامت چنان بخوان که تو دانی

 

هر چند زیبایی مجلس به تضارب افکار و تنوع آرء است، اما انتظار داریم مجلس به وزیر دفاع پیشنهادی رأی قاطع و بدون حتی یک مخالف بدهد تا موثرترین پیام را به بدخواهان ملت بدهیم.

 

موافقت کمیسیون صنایع و معادن با وزیر پیشنهادی دفاع

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن از نظر مثبت اعضای این کمیسیون نسبت به وزیر پیشنهادی دفاع خبر داد.

 

روح الله عباسپور، گزارش کمیسیون صنایع و معادن در رابطه با وزیر پیشنهادی دفاع را به شرح زیر قرائت کرد:

 

«با سلام و احترام؛

 

مستند به ماده (۲۰۲) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، به پیوست گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه‌های ارائه شده آقای محمدرضا آشتیانی وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به منظور قرائت در صحن علنی ارائه میشود. (عزت الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن)

 

گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه‌های ارائه شده آقای محمدرضا آشتیانی وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

 

مقدمه:

 

مطابق ماده ۵۴ قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و در رابطه با حوزه هوا فضا، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به عنوان وزارتخانه مرتبط با کمیسیون صنایع و معادن وفق ماده ۲۰۲ آئین نام داخلی ارجاع و جلسه‌ای در تاریخ ۲۵/ ۵/ ۱۴۰۰ با حضور کلیه اعضا و وزیر پیشنهادی تشکیل گردید. در جلسه وزیر پیشنهادی سوابق، دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود را ارائه و اعضای کمیسیون نیز دغدغه‌ها، اولویت‌ها و انتظارات خود را بیان داشتند.

 

شرح توضیحات و تعهدات شفاهی وزیر پیشنهادی در کمیسیون مهترین برنامه ها و تعهدات وزیر پیشنهادی در ارتباط با موضوعات تخصصی کمیسیون عبارتند از:

 

 ·مدیریت یکپارچه زنجیره‌های ارزش صنعت دفاعی به منظور هم‌افزایی ظرفیت‌ها و حذف موازی‌کاری‌های غیرضرور

 

· شناسایی و جلب مشارکت‌های حداکثری ظرفیت‌های صنعتی و تحقیقاتی نیروهای مسلح در قالب طرح‌ها و پروژه‌های مشترک دفاعی در داخل نیروهای مسلح.

 

 · به روزرسانی ذخایر راهبردی انبارهای صنعت دفاعی.

 

 · رصد و پایش عملکرد محصولات در میادین عملیاتی مبتنی بر ملاقات با محصول و حضور در رزمایش‌ها به منظور شناسایی و رفع عیوب محصولات و کشف ایده‌های نوآورانه در خلق سامانه‌های جدید.

 

· توسعه زیرساخت‌های آزمایشگاهی جهت تکمیل نیازمندی‌های آزمون تحقیقات و تولید

 

· ارتقاء سطح بهره‌گیری از شبکه همکاران صنعتی و تحقیقاتی در حوزه‌های تحقیقات و تولید فناوری محصولات و مواد و قطعات.

 

 · افزایش ضریب صیانت سامانه‌ها و محصولات دفاعی با هدف جلوگیری از خرابکاری صنعتی.

 

· اکتساب فناوری‌های بدیع و نوظهور در راستای نوآوری جهشی در سامانه‌های دفاعی.

 

 · توسعه همکاری‌های فناورانه در سطح بین‌الملل با راهبرد توسعه درون زا و برون‌نگر و کاهش زمان دستیابی به محصولات.

 

 · اجرای پروژه‌های تحقیق و تولید مشترک با متحدین و شرکای خارجی با ملاحظات خاص امنیتی و حفاظتی.

 

· افزایش تولید و تأمین فناوری‌های مورد نیاز با رویکرد کاهش حداکثری به کارگیری نیروی انسانی.

 

بررسی معیارهای عمومی برنامه وزیر پیشنهادی

 

با عنایت به تدوین برنامه‌های جامع در حوزه صنایع هوا فضا، عملا از لحاظ تناسب، واقع گرایی، صراحت، انسجام، جامعیت و آینده‌نگری برنامه‌های ایشان مطلوب مورد ارزیابی قرار گرفت.

 

انطباق برنامه‌های ارائه شده با اسناد بالادستی

 

تطبیق برنامه وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که ۶۸درصد برنامه‌های پیشنهادی با احکام فوق الذکر " منطبق" و۹درصد موارد نیز " همسو" است . نتایج حاصله نشان می دهد ۲۳درصد به احکام اشاره‌ای نشده است. بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی با توجه به سوابق تحصیلی و پیشینه اجرایی ایشان و همچنین برنامه های پیشنهادی ، کمیسیون ایشان را در خصوص قانونمندی و قانو گرایی ، بکارگیری مدیران کارآمد، مبارزه‌طلبی با فساد و سبک و شیوه مدیریتی و حکمرانی انقلابی و تعامل با نمایندگانی مجلس، فردی توانمند و شایسته ارزیابی نمود.

 

نتیجه‌گیری: کمیسیون ایشان را برای تصدی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مناسب تشخیص داد.»

 

***

 

موافقت کمیسیون عمران مجلس با وزیر پیشنهادی راه

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از موافقت این کمیسیون با وزیر پیشنهادی راه، مسکن و شهرسازی خبر داد.

 

عبدالجلال ایری در جلسه علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون عمران مجلس درباره رستم قاسمی وزیر پیشنهادی راه، مسکن و شهرسازی را به شرح زیر قرائت کرد.

 

«هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام؛

 

مستند به ماده (۲۰۲) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، به ‌پیوست گزارش کمیسیون عمران در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای مهندس رستم قاسمی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به منظور قرائت در صحن علنی ارائه می‌شود.

 

گزارش کمیسیون عمران در خصوص  بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای مهندس رستم قاسمی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی

 

مقدمه:

مطابق ماده ۵۵ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و در رابطه با راه و ترابری، مسکن، عمران شهری، عمران روستایی و امور عمرانی شهرداری ها و دهیاری ها، وزارت راه و شهرسازی به عنوان وزارتخانه مرتبط با کمیسیون عمران وفق ماده ۲۰۲ آیین نامه داخلی ارجاع و جلساتی در تاریخ ۲۳ مردادماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰تا ۱۲:۳۰ و ۲۶ مردادماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۴ تا ۱۶ با حضور کلیه اعضا و وزیر پیشنهادی تشکیل گردید. در این جلسه وزیر پیشنهادی سوابق، دیدگاه ها و برنامه های مدون خود را ارائه و اعضای کمیسیون دغدغه ها، اولویت ها و انتظارات خود را بیان نمودند.

 

شرح استعلامات

 

طی نامه شماره ۴۳۶۳۸/۵۲/د مورخ ۲۴ مردادماه ۱۴۰۰ از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اصالت مدرک تحصیلی ایشان استعلام و مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر ایشان تایید شد.

 

شرح توضیحات و تعهدات شفاهی وزیر پیشنهادی در کمیسیون

 

مهمترین برنامه ها و تعهدات وزیر پیشنهادی در ارتباط با موضوعات تخصصی کمیسیون عبارتند از:

 

حوزه مسکن و شهرسازی

 

- راهبری ساخت سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی با تحلیل تقاضای مؤثر در محدوده و حریم قانونی شهرهای موجود، با تمرکز ویژه ‌بر بافت‌های فرسوده شهری

 

- توسعه محدوده شهرها با اولویت شهرهای کوچک و متوسط جهت فراهم‌سازی امکان ساخت واحد مسکونی با در نظر گرفتن حفاظت از اراضی کشاورزی مرغوب

 

- توسعه و افزایش سرعت قطارهای حومه‌ای به‌منظور کاهش زمان سفر به شهرهای اقماری و جدید

 

- مشارکت درتوان افزایی اقتصادی دهک‌های کم‌درآمد برای تهیه مسکن و خانه‌دار شدن آن‌ها

 

- بازنگری سیاست‌های آمایش سرزمینی و توسعه ملی جهت توسعه مبتنی بر حمل‌ونقل و جلوگیری از توسعه بدون توجه به زیرساخت‌های حمل‌ونقلی

 

- احیا و توسعه یکپارچه هویت اسلامی در شهرسازی شهرهای زیارتی

 

- تدوین سند ملی و پیاده‌سازی پروژه افزایش تاب‌آوری شهرها در مقابل حوادث غیرمترقبه

 

- تکمیل توسعه زیرساخت‌های امنیتی، درمانی، آموزشی، رفاهی و تفریحی برای سکونت پذیر کردن در شهرها و شهرک‌های جدید و اقماری

 

- یکپارچه‌سازی نظام طرح‌ریزی و کنترل بین شهر و روستا (در سطوح ملی و ناحیه‌ای)

 

- تدوین و اجرای برنامه‌های عرضه مسکن قابل استطاعت و گسترش فضاهای عمومی در چارچوب برنامه ملی بازآفرینی

 

- بازآفرینی بافت‌های فرسوده با اولویت حفظ هویت تاریخی و فرهنگی محلات

 

- ضمانت اجرایی برای تحقق مواد ۴، ۵، ۶ و ۱۴ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن.

 

- بازسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی و توسعه شبکه آب‌رسانی و فاضلاب و مراکز امنیتی، درمانی، آموزشی، رفاهی و تفریحی

 

- فعال‌سازی ستاد ملی بازآفرینی پایدار شهری جهت تحقق اهداف و سیاست‌های سند ملی بازآفرینی

 

- اصلاح محله محور بافت فرسوده با محوریت نهادهای توسعه‌گر واسط بین مردم و دولت

 

‌- تقویت نظام کنترل کیفیت قبل، حین و بعد از اجرای پروژه‌های ساختمانی و عمرانی با هدف کاهش سهم هزینه‌ها در تولید ناخالص ملی

 

- هماهنگی جهت ایجاد بازار تهاتری مصالح ساختمانی با تجهیز منابع بانکی

 

- ساخت بیمارستان‌های مجهز و ویژه جهت تأمین نیازها در زمان شیوع بیماری‌های همه‌گیر و یا بروز بلایای طبیعی متناسب به توزیع جمعیت در سطح کشور

 

- حمایت از فعالیت توسعه­ گرها و انبوه‌سازان از طریق واگذاری مدیریت و راهبری اجرای طرح‌ها و برنامه‌های عمرانی و بازآفرینی به آن‌ها

 

- اصلاح ساختار و روش‌های کنترل اجرای ساختمان

 

- ارتقای دانش فنی و مهندسی صاحبان حرفه و افزایش آگاهی و دانش عمومی

 

- بازنگری در مقررات ملی ساختمان

 

- ایجاد تقارن اطلاعات بین سازندگان و خریداران در قالب ساز و کارهای رتبه‌بندی سازندگان، مهندسان ناظر و مهندسان مجری و ثبت اطلاعات و بازخوردها مبتنی بر کیفیت ساخت

 

- دریافت بخشی از خسارات ساختمان‌های آسیب‎دیده به دلیل کیفیت پایین ساخت از مهندس مجری و مهندس ناظر

 

- افزایش مشوق‎هایی برای به‌کارگیری روش‌های صنعتی ازجمله تخفیف در عوارض و اختصاص یارانه

 

- حمایت از ایجاد شرکت‌های ساختمانی دارنده فناوری‌های نوین ساخت با کمک در سرمایه‌گذاری اولیه ایجاد کارخانه و واگذاری اراضی دولتی به‌صورت اجاره

 

- ترویج و کنترل الگوی معماری و نمای ساختمان‌ها در راستای توسعه پایدار و مبتنی بر الگوی ایرانی-اسلامی

 

- ارائه الگوهای ساخت‌وساز متناسب با شرایط زمینه‌ای (فرهنگی، اجتماعی و اقلیمی)

 

حوزه راه و ترابری

 

- اصلاح ساختار و نظام کسب‌وکار در سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه بخش حمل‌ونقل

 

- آماده‌سازی لایحه جذب سرمایه برای توسعه پروژه‌های زیرساختی به‌منظور متحول کردن نظام جذب سرمایه

 

- نظام‌مند نمودن مکانیزم قیمت‌گذاری، عوارض و تعرفه‌های حمل‌ونقل بار و مسافر داخلی با رویکرد حداکثر سازی مازاد منافع مصرف‌کنندگان

 

- توسعه هوانوردی عمومی و فعال‌سازی فرودگاه‌های غیرفعال و کم تردد

 

-اصلاح مقررات و ضوابط جهت الزام شرکت‌های هواپیمایی به اصلاح ساختار کسب‌وکار، منجر به کاهش هزینه‌های عملیاتی و قیمت بلیت

 

- بهره‌گیری از دیپلماسی حمل‌ونقل با تأکید بر ایجاد ائتلاف‌های دو و چندجانبه ترانزیتی با کشورهای منطقه

 

- همسوسازی اقدامات مرتبط با توسعه زیرساخت‌های زمینی و مستحدثات آن در مناطق مرزی کشور

 

- استقرار نظام یکپارچه‌سازی هوشمند پایانه‌های مرزی در کشور

 

- تعریف شبکه ترانزیت ایران (ITN) در راستای تعریف کریدور توسعه‌ای ایران

 

- استقرار نظام مدیریت واحد کریدورهای حمل‌ونقل بین‌المللی عبوری از کشور

 

- تکمیل و توسعه اتصالات ریلی با کشورهای همسایه به‌منظور اتصال کامل شبکه ریلی کشور به کریدورهای ترانزیتی منطقه

 

- ایجاد هماهنگی حداکثری بین بخشهای حمل‌ونقل دریایی، جاده‌ای و ریلی

 

- بهبود فرآیندها و اصلاح مقررات جهت افزایش پروازهای عبوری بین‌المللی از آسمان ایران

 

- توسعه و تقویت سیستم‌های ناوبری و مدیریت فضای عبوری کشور

 

- برقراری خطوط کشتیرانی منظم بین قطب‌های تجاری و بندری جهان با بندرهای کشور

 

- راه‌اندازی خطوط برنامه‌ای و رقابتی رو-رو در بنادرشمالی حاشیه دریای خزر

 

- تبدیل بندر چابهار به مرکز ثقل نقش‌آفرینی کلیه ذینفعان بین‌المللی و منطقه‌ای در حوزه تجارت و حمل‌ونقل

 

- استقرار نظام مدیریت هوشمند نگهداری راه‌ها (PMS) و مدیریت نگهداری پل‌ها (BMS) با تأکید بر بهره‌گیری از فناوری‌های روز و سامانه‌های اطلاعاتی نوین نظیر GIS

 

- ایجاد بنادر نسل جدید در کشور ( نسل سوم، چهارم و پنجم)

 

- ترغیب مشارکت بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های لجستیکی بندرها

 

- حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در تأمین تجهیزات عملیاتی بخش حمل‌ونقل

 

- بهبود مستمر سازوکار پایش و تخصیص سوخت به ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای از طریق مدل‌های هوشمند

 

- تأمین و تولید انواع واگن‌های باری به‌منظور افزایش ظرفیت حمل‌ونقل بار از طریق ریل

 

- اجرای طرح ارتقای نهاد راهبر ایمنی راه در ایران

 

- استقرار سامانه پایش مدیریت حریم راه‌ها و رسیدگی به حل‌وفصل تعارضات به حریم راه‌ها

 

- پیاده‌سازی برنامه جامع سیستماتیک " مدیریت ریسک‌های ایمنی و سوانح " در خطوط ریلی با بهره‌گیری از فناوری‌های روز جهان و بومی‌سازی آن‌ها

 

- حذف کلیه اسناد و اوراق حمل به‌صورت فیزیکی و ایجاد سیستم یکپارچه الکترونیکی

 

- ساماندهی حمل‌ونقل بار و محصولات نواحی روستایی با تأکید بر همسوسازی این اقدامات

 

- حمایت از راه‌اندازی و فعالیت شرکت‌های حمل‌ونقل هوشمند بزرگ‌مقیاس و طرف سوم

 

- اجرای طرح جامع توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با بهره‌گیری از مزایای قوانین مناطق آزاد و ویژه با چشم‌انداز تبدیل‌شدن به قطب اول‌ بار کشور و پلتفرم حمل‌ و نقل چند وجهی

 

- افزایش سفرهای قطارهای باری برنامه‌ای و اولویت‌بندی اختصاص بارهای داخلی و بین‌المللی به آن‌ها بر اساس شاخص‌های صرفه اقتصادی و عملکردی

 

- بهبود تجهیزات و فرآیندهای تخلیه و بارگیری به‌ویژه در بندرها

 

- بازنگری و بهبود فرآیندهای بندری به‌منظور کاهش زمان توقف کالا در بندرها

 

- پیگیری جهت تعدیل نرخ سوخت هواپیمای باری به‌منظور تقویت خطوط کارگو ایرانی و ایجاد رونق در لجستیک کشور

 

- ساماندهی حمل‌ونقل عمومی مسافر روستایی از طریق شناسایی محورهای مواصلاتی پرتردد و پر تقاضا

 

- شناسایی نقاط مستعد احداث مجتمع‌های خدمات رفاهی بین‌راهی درراه‌های شریانی

 

- بازمهندسی شبکه حمل‌ونقل جاده‌ای کشور جهت تقسیم‌بندی هوشمندانه آن‌ها ازلحاظ عملکرد ترافیکی و سطح سرویس آن‌ها و برنامه‌ریزی جهت مدیریت هوشمندانه شبکه راه‌ها

 

- راه‌اندازی قطارهای گردشگری در مسیرهای گردشگری جذاب ریلی

 

- ساماندهی، تکمیل و توسعه قطارهای حومه‌ای به‌عنوان حلقه ریلی واسط میان کلان‌شهرها با سکونت‌گاه‌های کوچک‌تر در حومه و شهرهای جدید

 

- تسریع و تسهیل در توسعه صنعت بانکرینگ

 

- به سرانجام رساندن طرح جامع حمل‌ونقل کشور

 

- به‌روزرسانی و تکمیل سامانه پایش و هشدار سیلاب در کشور

 

- تعمیق و گسترش مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی

 

- اجرای طرح یکپارچگی خطوط ریلی درون‌شهری با برون‌شهری

 

- ایجاد یکپارچگی و ارتقای سطح سرویس شبکه ریلی و جاده‌ای در مسیر کریدورهای حمل‌ونقل بین‌المللی

 

- بررسی معیارهای عمومی برنامه وزیر پیشنهادی

 

- در حدود ۱۷۵ عنوان برنامه در حوزه مسکن و شهرسازی و راه و ترابری در برنامه پیشنهادی ایشان تدوین شده است که از لحاظ تناسب، واقع گرایی، صراحت، انسجام، جامعیت و آینده نگری مطلوب و از لحاظ شفافیت، سنجش پذیری و زمانبندی متوسط ارزیابی می­شود.

 

- انطباق برنامه­های ارائه شده با اسناد بالادستی

 

- برنامه های تدوین شده ایشان از لحاظ انطباق با قانون اساسی، سیاستهای کلی نظام، برنامه ششم توسعه و قوانین تکلیفی وزارتخانه ذیربط کاملا همسو و مرتبط می باشد.

 

- بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی

 

- با توجه به سوابق تحصیلی و پیشینه اجرایی ایشان در سمت وزارت نفت و فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا علیه السلام و برنامه های پیشنهادی، کمیسیون ایشان را در خصوص قانونمندی و قانون‌گرایی، انتخاب و به کارگیری مدیران صالح و کارآمد، عدالت، مبارزه‌طلبی با فساد و افزون‌طلبی، سبک و شیوه مدیریتی و حکمرانی انقلابی، عزت ملی، روابط خارجی و مرزبندی با دشمن و مردم‌گرایی و تعامل با نمایندگان مجلس، فردی توانمند و شایسته ارزیابی نمود.

 

- نتیجه­ گیری ( نظر نهایی کمیسیون)

 

- کمیسیون ایشان را شایسته تصدی وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران تشخیص داد.

 

- ملاحظات ویژه ( ابهامات، پیشنهادات، انتظارات و موارد لازم به توضیح در صحن علنی )

 

- کمیسیون انتظار دارد ایشان به صورت ویژه ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، توسعه، نگهداری و ایجاد راه های روستایی و توسعه حمل و نقل بین المللی را در اولویت برنامه های اجرایی آن وزارتخانه قرار دهد.»

 

***

 

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه/ قاسمی: اگر تحول ایجاد نکنیم فرصت‌های پیش رو را از دست می‌دهیم

رستم قاسمی در جریان جلسه علنی امروز بعد از ظهر مجلس شورای اسلامی، ضمن تشریح برنامه های خود جهت تصدی وزارت راه و شهرسازی، بیان کرد: بنده چهار دوره خدمت برای خودم متصور هستم. سربازی در دوران دفاع مقدس و حضور در کارهای سازندگی یکی از آنان است‌. قرار گاه خاتم الانبیا مجموعه چند رشته ای در حوزه های مختلف است که بنده در آن حضور داشتم.

 

وی در ادامه اظهار کرد: در شروع بازسازی کشور بعد از جنگ خیلی ها باور نداشتند که طرح ها بزرگ توسط مجموعه داخلی ساخته شود. اما با تکیه بر بیان حضرت امام مبتنی بر تفکر ما می توانیم طرح ها بزرگ در حوزه های مختلف اجرا شد. در حوزه حمل و نقل باید بگویم چهار معقوله اصلی  حائز اهمیت است. بخشی از آزادراه ها در دوره ای که در قرارگاه خاتم الانبیا مسئولیت داشتم ساخته شد. در بخش دریایی کشور در دوران قبل از انقلاب حتی  طرح های کوچک توسط خارجی ها ساخته شده بود اما بعد از جنگ همه بنادر کشور با اعتماد و اعتقاد به ما می توانیم توسط مجموعه قرارگاه خاتم الانبیا و شرکت ها خصوصی ساخته شد از جمله بند شهید رجایی و بنادر بزرگی در مناطق عسلویه ساخته شده است.

 

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در ادامه تاکید کرد: در بخش هوایی و در بخش مسکن نیز گام هایی برداشته شد. اما امروز حدود ۲۰۰ هزار کیلومتر جاده ها و آزادراه ها و راه های روستاها و میان شهری شرایط مطلوبی ندارند. در بخش ریلی کشور در همه کشورها حمل و نقل ریلی ایمن و ارزان محسوب می شود اما متاسفانه امروز هم به لحاظ بستر و هم ناوگان با ضعف مواجه ایم و حداقل ۱۰ درصد حمل مسافر و بار توسط شبکه ریلی انجام می شود که شایسته کشور نیست. ما در کشور بعضی از فرصت ها را از دست دادیم اما فرصت های زیادی داریم که اگر تحولی ایجاد نکنیم آن را نیز از دست خواهیم داد.

 

وی در ادامه گفت: برای توسعه زیرساختهای حمل و تقل نیازمند تلاش جهادی و شجاعانه هستیم با بودجه عمومی کشور حتی نمی توان یک آزادراه هم بسیازیم باید نگاهمان را در این حوزه تغییر دهیم و به سمت جذب سرمایه گذار بخش خصوصی چه از داخل کشور و چه از کشورهای خارجی حرکت کنیم و از سوی دیگر از روشهای نظیر فایناس، بی او تی و روشهای تهاتر برای اجرای پروژه های بزرگ کشور استفاده کنیم. در برنامه پیشنهادی خود چندین راه حل برای حل مشکل حمل و نقل کشور از طریق مگاپروژه توضیح دادم که اجرای این روشها نیازمند همکاری و همدلی بین دولت و مجلس است. بنده با دیپلماسی اقتصادی آشنا هستم و با بسیاری از سران کشورهای بزرگ دنیا در ارتباط هستم.

 

وی افزود: بسیاری از کشورها جهت سرمایه گذاری اعلام آمادگی کردند بنده قول می دهم تمام توانم را در این حوزه بکار گیرم تا بتوانیم مشکلات حوزه حمل و نقل کشور حل کنیم. از همه نمایندگانی که در جلسه امروز برای موافقت با بنده ثبت نام کردند سپاسگزارم. مسئله بعدی بحث مسکن است که پاشنه آشیل کشور می باشد. مسئله مسکن هم مطالبه رئیس جمهور و هم مطالبه به حق مردم است.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه سهم مسکن در سبد خانوار مردم در برخی از کلانشهرها به بیش از ۶۰ درصد رسیده است گفت: متاسفانه سهم مسکن در سبد خانوار در برخی مناطق ۳۷ درصد و کلانشهرها ۶۰ درصد رسیده است. بحث مسکن معضل جدی است که برای حل آن باید تمام بخشها دست به دست هم دهند. از خداوند می خواهم به بنده این توان را بدهد تا همه هستی ام را در این حوزه به کارگیرم در بحث مسکن سه مولفه اساسی وجود دارد اول بحث زمین مطرح است ۵۰ درصد هزینه  ساخت مسکن به زمین بازمی گردد براساس اطلاعات به دست آمده بیش از یک میلیون هکتار زمین در اطراف شهرها متعلق به دولت است که با اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن و مصوبات دولت می توان برای ساخت مسکن از آن استفاده کرد. 

 

قاسمی گفت: از مجلس می خواهم کمک کند از مناطق محروم و روستاها محرومیت زدایی کنیم، ان شاءالله این اتفاق خواهد افتاد، در موضوع محرومیت زدایی شرایط امروز، شرایطی نیست که مسئولین از آن راضی باشند و موجب نگرانی نباشد، به خصوص دولت سیزدهم که در این حوزه دغدغه مند می باشد،پس ما همه وجودمان را خواهیم گذاشت تا این مشکل را رفع کنیم.

 

وی با اشاره به ساختار وزارتخانه راه و شهرسازی بیان کرد: ما در وزارتخانه به اصلاح ساختاری نیاز داریم، به کارگیری افراد انقلابی، جهادی، پاکدست و شایسته از اهداف ما خواهد بود، همچنین به مباحثی چون حذف امضاهای طلایی، تمرکززدایی در مقررات از جمله در طرح هادی روستایی و طرح جامع شهرها و همچنین به کارگیری نخبگان برای حل مشکلات در کیفیت ساخت توجه خواهد شد.

 

قاسمی عنوان کرد: کیفیت ساخت مسکن در کشور پایین می باشد، کیفیت ساخت جاده ها و نیز اصلا خوب نیست، باید از  به کارگیری نخبگان و موسسات و شرکت های دانش بنیان این مشکل را هم رفع کنیم.

 

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی بیان کرد: اینجانب ضمن تشکر از همه شما عزیزان، باتوجه تجربه ای که در دوران وزارت در ادوار گذشته دارم معتقدم که با تعامل با مجلس مشکلات رفع می شود، قطعا به تعمال با کمیسیون ها و نمایندگان و ارائه گزارش کار و پیشنهادات توجه خواهم کرد چرا که با اینکار می توانیم مشکلات کشور را رفع کنیم.

 

قاسمی بیان کرد: خانمی از نمایندگان مجلس اشاره کردند که یک ایثارگر در یک کارخانه کار و در همان جا زندگی می کرد، قطعا به مسکن ایثارگران توجه خواهم کرد چرا که این مهم وظیفه ما می باشد، قطعا این موضوع در دستور کار خواهد بود.

 

وی در پایان اضافه کرد: اینجانب ۱۰ دستور کار را برای وزارتخانه تدوین کردم که در اولین روز کار وزارتخانه این برنامه ها را ابلاغ خواهم کرد.

 

وی در ادامه گفت: امروز بسیاری از مردم حتی هزینه ساخت مسکن را نیز ندارند که بنده برای آن راه حلهای متعددی را پیش بینی کردم ازائه تسهیلات با سود پایین یکی از این موارد است. در سال ۸۸ ۱۷ درصد سهم تسهیلات بانکها مربوط به مسکن بود اما این رقم در سال گذشته به کمتر از ۵ درصد رسیده است. 

 

وی در ادامه با اشاره به ضرورت همکاری نمام بخشها برای حل مشکل مسکن گفت: در دولت شورای عالی مسکن شکل خواهد گرفت و به همکاری تمام مجموعه ها در این مسیر تامین مسکن گام برخواهیم داشت. در خصوص محرومیت زدایی نیز باید بگویم من خودم از مناطق محروم آمدم و با اکثر مناطق محروم کشور آشنا هستم در بحث راه های روستایی نیز باید بگویم امروز ۳۲ هزار کیلومتر جاده روستایی ساخته شود مردم برای رفتن به بیمارستان در برخی روستاها راه نداشته و باید از مسیر صعب العبور بروند که این حق مردم بعد از ۴۲ سال نیست.

 


کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------