آخرین اخبار سیاسی


سپاه پاسداران،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

شهادت دو تن از مجروحان حادثه آتش سوزی انبار مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه

روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از شهادت دو تن از مجروحان حادثه اتش سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران خبر داد.…

حق‌شناس: آقای قالیباف؛ اصلاح‌طلبان در باتلاق بدهی‌ها و قانون‌گریزی‌های بجامانده از دوره شما غرق نشدند اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,حق‌شناس
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ابعاد پرونده فساد گروه یاس و اتهام فساد قائم‌مقام آقای قالیباف برای افکار عمومی روشن شود، گفت: آقای قالیباف؛ اصلاح‌طلبان در باتلاق بدهی‌ها و قانون‌گریزی‌های افسارگسیخته بجامانده از دوره شما غرق نشدند. 

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از معاونت ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر تهران، محمدجواد حق‌شناس در دویست و هفتاد و دومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، گفت: در فرهنگ ملی و آموزه‌های دینی و مذهبی ما ایرانیان دو مفهوم عدالت و آزادگی جایگاه ویژه‌ای دارد. بر همین اساس است که مولای متقیان به مثابه سمبل عدالت و سرور و سالارمان امام حسین(ع) همچون سمبل آزادگی در دل و جان هر ایرانی زنده و جاوید باقی مانده‌اند.

 

وی ادامه داد: شکی نیست که جامعه ایران همواره از بی‌عدالتی‌ها و مظلومیت‌ها نالیده و همواره با عنصری بنام فساد دست به گریبان بوده است. هرگاه این فساد ریشه در سیاست داشته است به سرعت و عمیقا سایر جنبه‌های زندگی مردم را در بر گرفته و مایه فلاکت و بدبختی و عقب‌ماندگی بوده است. فسادی که امروز با همه وجودمان سایه سنگین آن را در زیست سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی جامعه لمس می‌کنیم.

 

حق‌شناس افزود: با وجود چنین فسادی است که هر روز شاهد بروز انواع و اقسام سوءاستفاده‌های بزرگ و سرپوش‌های قانونی بزرگ برای فسادهای بزرگ هستیم. جایی که نه فقط عدالت و آزادگی و قانون بلکه منافع و امنیت ملی، توسعه و پیشرفت کشور و حتی رفاه و معیشت مردم در پیش پای منافع فردی و گروهی برخی صاحبان قدرت و ثروت قربانی می‌شود.

 

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: یکی از حوزه‌هایی که دست کم در دو دهه اخیر به شدت تحت تاثیر فساد سیاسی و اقتصادی بوده، مدیریت شهری تهران است. به خاطر داریم که آقای قالیباف شهردار سال‌های ۸۴ تا ۹۶ در پایان دوره مدیریت خود با افتخار گفت که اصلاح‌طلبان در باتلاق شهرداری غرق خواهند شد. ایشان به خوبی به زوایا و عمق فساد و کلاف سردرگمی که برای مدیریت شهری جدید به میراث گذاشته شد باخبر بودند و به درستی از آن به عنوان یک باتلاق یاد کردند اما این تصور که اصلاح‌طلبان در این باتلاق غرق خواهند شد به تحقق نپیوست.

 

حق‌شناس اظهار داشت: آنچه به میراث مانده بود، انباشت در حد انفجار نیروی انسانی که ظرف ۱۲ سال به ۶۵۰۰۰ نفر رسیده بود، انباشت بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی با سود بانکی سرسام‌آور که هنوز هم نتوانسته‌ایم از شر آن خلاص شویم. ساختار و تشکیلات سازمانی به حد افراط و انفجار گسترده و ناکارآمد، رویه و روندها و روزنه‌ها و شکاف‌ها و فرهنگ سازمانی ناسالم و عمدتاً فسادآلود که شهرفروشی‌ها و املاک نجومی، نقض گسترده طرح جامع و تفصیلی و نیز حریم شهر فقط بخش کوچکی از آن است.

 

وی افزود: در چنین شرایطی مدیریت شهری تهران در دوره پنجم می‌توانست به سهولت با ادامه همان روند آمیخته به فساد شهر را اداره کند. می‌شد همچون گذشته شهر را بفروشد، از بانک‌ها قرض کند و با زدوبندهای گوناگون با صاحبان قدرت و ثروت پروژه‌های بزرگ بسازد. می‌توانست چند هزار نفر نیروی جدید استخدام کند و با بذل و بخشش‌ها و حاتم‌بخشی‌ها از جیب مردم، برنامه‌ریزی سیاسی و انتخاباتی کند.

 

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: امروز افتخار شورای پنجم این است که همه تلاش خود را برای مقابله با این فساد سیستماتیک و جایگزینی شفافیت به کار گرفته است.

 

حق‌شناس افزود: تردیدی نیست که فسادی چنین عمیق در سازمانی چنین گسترده را به سادگی و به سرعت نمی‌توان زدود؛ آن هم در جامعه‌ای که ریشه‌های فساد بسیار عمیق‌تر از وسعت مدیریت شهری و به گستردگی ابعاد ساختاری و سیستماتیک کشور است. تردیدی نیست که در همین دوره از مدیریت شهری نیز مصادیقی از فساد وجود داشته و خواهد داشت. اما این شورا از همان آغاز تلاشی سیستماتیک برای مبارزه با فساد سیستماتیک موجود در شهرداری را در دستور کار خود قرار داده است.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بر همین اساس یکی از پرونده‌های قضایی مربوط به فساد بزرگ و گسترده در مدیریت شهری سابق که اخیراً مطرح و برخی اخبار جسته و گریخته در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که جای تأمل و رسیدگی دارد. اخبار واصله حاکی از آن است که بر اساس گزارش بخش نظارتی سپاه پاسداران، موضوع فساد در پرونده گروه اقتصادی یاس در دستور کار رسیدگی قرار گرفته و قائم‌مقام آقای قالیباف شهردار وقت تهران به اتهام فساد مالی به ۲۰ سال زندان و بازگشت حدود ۴۸۰ میلیارد تومان اموال به یغما رفته، محکوم شده است. اخبار حاکی از آن بود که رسیدگی به این پرونده به عهده رئیس ستاد کل نیروهای مسلح واگذار شده است.

 

وی اظهار داشت: اطلاع‌رسانی ناقص و مبهم و اهمیت موضوع و ارتباط مستقیم آن با شهرداری، اینجانب را بر آن داشت که طی یادداشتی از سردار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح درخواست نمایم تا اطلاعات پرونده را در اختیار شورای شهر قرار دهد و بلافاصله در پاسخ، مراتبی اعلام شد که می‌تواند گام مثبتی در جهت روشن شدن ابعاد موضوع برای افکار عمومی تلقی شود. در پاسخ ستادکل نیروهای مسلح اعلام شده است که پرونده اولیه موضوع توسط مراجع نظارتی سپاه پاسداران تشکیل شده و توسط رئیس قوه قضائیه شعبه رسیدگی‌کننده ویژه در سازمان قضایی نیروهای مسلح مأمور رسیدگی به پرونده شده است.

 

حق‌شناس افزود: اخبار دیگری که منتشر شده است نشان می‌دهد که در جریان تشکیل پرونده، رسیدگی انجام شده و حتی در رأی صادره هیچ توجهی به حقوق شهرداری تهران صورت نگرفته و عملاً شهرداری هیچ‌گونه نقش و جایگاهی در ماجرا نداشته است. این درحالیست که مشخصاً شهرداری تهران یک طرف کل این قراردادها و ذی‌نفع اصلی بوده و اگر هم اموالی به یغما رفته است اموال شهرداری و به عبارت بهتر ثروت مردم ستمدیده تهران بوده است.

 

محمدجواد حق‌شناس سپس با طرح سوالاتی، گفت: حال سوالاتی مطرح است که لازم است پاسخ داده شود و ضرورتی است به آن توجه شود. تشکیل دادگاه خاص همچون دادگاه ویژه روحانیت و دادگاه نظامی و سازمان قضایی نیروهای مسلح برای آن نیست که حریم امنی برای صنف خاصی در نظر گرفته شود بلکه برای آن است که به لحاظ اختیارات و مسئولیت‌های خاص این افراد رسیدگی دقیق‌تر و مقررات سخت‌گیرانه‌تری اعمال شود. سوال این است که چرا و چگونه فساد یک مقام ارشد شهرداری که یک نهاد عمومی است به صورت غیرشفاف و بدون توجه به حقوق مادی و معنوی مدیریت شهری در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفته و اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی لازم مدنظر قرار نگرفته است؟ آیا ابعاد این فساد در همین حدود بوده یا بسیار گسترده‌تر و پیچیده‌تر است؟ و آیا شهردار وقت و سایر مدیران شهرداری یا سایر نهادها نیز در آن نقشی داشتند؟

 

حق‌شناس افزود: شهردار تهران به شورای شهر و افکار عمومی گزارش دهند که چرا با وجود اخبار ناقصی که در جریان پرونده منتشر شده بود، تا این حد در ورود به پرونده کوتاهی و تاخیر صورت گرفته است؟ چه اقدامات قضایی در دستور کار شهرداری قرار گرفته است؟ تکلیف مطالبات کلان شهرداری شامل طلب حدود ۵ هزار میلیارد تومانی و محکومیت ۴۸۰ میلیارد تومانی و تاخیر تادیه بازپرداخت این مبالغ از سال ۹۳ تاکنون و بازگشت آن به خزانه شهرداری چیست؟ پرونده‌هایی که باید در دستور کار پیگرد قضایی شهرداری قرار گیرد یا قرار گرفته، کدام است؟

 

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران افزود: انتظار می‌رود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به لحاظ سوابق و حجم گسترده معاملات گذشته، حال و آینده خود در شهرداری تهران یک بار با شفافیت و قاطیعت تمام موضع خود را در ارتباط با این پرونده و پرونده‌های مشابه پیدا و پنهان اعلام کند. بر همین اساس و به حکم خرد، شرع و قانون و میثاقی که با مردم داریم، از همکاران در شورای شهر و شهردار تهران تقاضا دارم در فرصت باقیمانده از این دوره مدیریت شهری و فارغ از هر گونه امیال سیاسی حول محور عدالت‌طلبی و آزادگی، پیگیری موارد ذیل را در دستور کار خود قرار داده و نتایج آن را به استحضار مردم شریف و مردم عزیز تهران برسانند.

 

وی در این زمینه ادامه داد: انتظار می‌رود حوزه‌های تابعه گزارشی از روند عملیات اجرایی شامل پیمان‌ها، قراردادهای اجرایی، معاملات، دیون و مطالبات، میزان تعهدات مالی، موارد ترک تشریفات، تخلفات، واگذاری‌ها، کارگزاری‌ها، املاک، تخفیفات داده شده، جذب منابع انسانی، لیست شرکت‌های داخل و خارج از کشور، لیست خریدهای داخلی و خارجی عمده اموال منقول و غیرمنقول شهرداری دارای سند یا فاقد سند، تغییرات پهنه‌ها و کاربری اراضی، حفظ حریم و کمربندی انبارها و محل دپوی اموال و سایر موارد بنا به درخواست و یا تشخیص را تهیه و همچون کارنامه‌ای شفاف به شورای شهر ارائه کنند. در اوایل دوره مدیریت شهری فعلی گزارش ویژه‌ای تحت عنوان گزارش تحویل و تحول تهیه و به شورا ارائه شده بود که لازم است با توجه به اطلاعات واصله جدید توسط شهردار تکمیل و به شورای شهر ارائه شود.

 

حق‌شناس افزود: سوالات بسیاری وجود دارد که باید پاسخ داده شود. مردم می‌پرسند چگونه در حساب‌های شهرداری، این سازمان بیش از ۸۰ میلیارد به موسسات خیریه بدهکار است اما حساب و کتاب این خیریه‌ها ۵ تا ۷ میلیارد تومان دریافتی بیشتر از شهرداری را نشان می‌دهد؟ مردم می پرسند پروژه هزار و یک شب چگونه به ثمن ۱۶۵ هزار تومان در متراژ هکتاری در منطقه ۲۲ واگذار شده است؟ یا اینکه املاک واگذار شده به بیمارستان تخصصی مغز در چه قالبی صورت گرفته است؟ چرا تمامی شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری فقط باید از شرکت سیما چوب خرید کنند و مابه‌التفاوت پولی که بابت ترک تشریفات مربوط به آن پرداخت می‌شده است الان کجاست؟ موضوع وجوه مالی ناشی از فروش تراکم و هولوگرام برای خیریه امام رضا چیست؟ واگذاری زمین شهروند فرمانیه به بانک تات در چه چارچوبی صورت گرفته است؟ تشکیل حدود ۳۰ شرکت و موسسه در قالب هلدینگ یاس چه داستانی است و چه مقدار هولوگرام و تراکم با چه ماموریت‌هایی به این شرکت‌ها واگذار شده است؟

 

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: از این سوالات بسیار است و باید پاسخ داده شود. از همکاران در شورا و شهردار تهران و همچنین اصحاب رسانه توجه جدی و اهتمام ویژه برای پیگیری این موارد را خواستارم. علاوه بر اینها از شهردار تهران انتظار می‌رود در خصوص مصادیق فساد چه در دوره گذشته و چه در این دوره، علی‌الخصوص با توجه به دستگیری‌های اخیر در رعایت قانون و پیگیری حقوق مردم و برخوردهای قضایی لازم جدیت و قاطعیت کامل را نشان دهد و بدون هیچ اغماضی حقوق شهر را در دستور کار خود قرار دهد. در اینجا اعلام می‌دارم قاطبه اعضای این شورا در این مسیر یار و پشتیبان ایشان در مبارزه با فساد خواهند بود.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی