تصویر یک خودپرداز خورشیدی/ ترکیب بامبو، شیشه و آلومینیوم بازیافت شده 

خودپرداز خورشیدی , ساخت خودپرداز خورشیدی

 

یک مدرسه در جزیره بالی اندونزی که به آموختن مسائل زیست محیطی به دانش آموزان خود شهرت دارد اقدام به راه اندازی یک دستگاه خودپرداز بانکی کرده که با نور خورشید کار می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این دستگاه خودپرداز بانکی در بالی از بتون استفاده نشده است به جای آن طراحان این خودپرداز آن را روی یک سنگ بزرگ قرار داده و با بامبو و شیشه و همچنین آلومینیوم بازیافت شده پوشاندند.

آنچه درباره این نوآوری جالب به نظر می رسد نصب صفحات خورشیدی روی چهار شاخه بامبو بالای دستگاه خودپرداز است تا صفحات بتوانند نور کافی خورشید را دریافت کنند.

خودپردازهای خورشیدی ایده تازه ای نیستند، پیش از این یک شرکت مهندسی با عنوان ورتکس انجینیرینگ خودپردازهای خورشیدی را در مناطق روستایی هندوستان نسبت کرده بود.

جان هاردی بنیانگذار مدرسه دوست دار محیط زیست بالی که به مدرسه سبز مشهور است گفت: طرح ما هم چندان بی نقص نیست ما از صفحات خورشیدی شرکت جنرال الکتریک استفاده کردیم و این طرح از کابلهای معمولی برخوردار است اما ما در کل به طرح تکمیل شده افتخار می کنیم.

این دستگاه خودپرداز همچنین به جامعه محلی نیز کمک می کند. چرا که آنها می توانند بنزین بیشتری ذخیره کنند تا از رفت و آب به سایر روستاها برای گرفتن پول نقد خود داری کنند.

براساس گزارش ترو هوگر، ایده ساخت این دستگاه خودپرداز خورشیدی از آنجا شکل گرفت که کارکنان این مدرسه و همچنین ساکنان این منطقه باید برای رسیدن به نزدیک ترین خودپرداز مسیر طولانی را طی می کردند، از این رو یک بانک اندونزی با نصب خودپرداز در نزدیکی این مدرسه موافقت کرد اما کارکنان دیگر بانک این مسئله که چقدر بتون باید برای ساخت دستگاه و جاگیر کردن آن مصرف شود بحثی را آغاز کرده بودند که در نهایت این طرح ارائه شد.

این طراحی نشان می دهد همواره راهی برای کاهش اثری که روی محیط زیست ایجاد می کنیم وجود دارد و می توان از انرژیهای تجدید پذیر در راستای حفظ محیط زیست و سیاره زمین بهترین بهره را برد.

شناخت انرژی خورشیدی و استفاده از آن برای منظورهای مختلف به زمان ماقبل تاریخ باز می ‌گردد. شاید به دوران سفالگری، در آن هنگام روحانیون معابد به کمک جامهای بزرگ طلائی صیقل داده شده و اشعه خورشید، آتشدانهای محرابها را روشن می‌کردند.

با وجود آنکه انرژی خورشید و مزایای آن در قرون گذشته به خوبی شناخته شده بود ولی بالا بودن هزینه اولیه چنین سیستمهایی از یک طرف و عرضه نفت و گاز ارزان از طرف دیگر سد راه پیشرفت این سیستمها شده بود تا اینکه افزایش قیمت نفت در سال 1973 باعث شد که کشورهای صنعتی مجبور شدند به مسئله تولید انرژی از راههای دیگر (غیر از استفاده سوختهای فسیلی) جدی تر توجه کنند...... / خبرگزاری مهر

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------