گیاهان می توانند لمس را احساس کننداحساس لمس در گیاهان،اخبار علمی،خبرهای علمی
یافته های یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن انجام شده است، نشان داد: گیاهان با اینکه فاقد مغز یا سیستم عصبی مرکزی هستند، می توانند لمس را احساس کنند.

به گزارش سیناپرس، محققان در این مطالعه، با انجام مجموعه ای از آزمایش ها روی گیاهان دریافتند: سلول ‌های گیاهی با ارسال امواج آهسته سیگنال ‌های کلسیم به سلول ‌های گیاهی مجاور، به لمس، واکنش نشان داده و وقتی این فشار آزاد می شود، امواج بسیار سریع‌ تری را ارسال می کنند.

 

یافته های مطالعه اخیر نشان داد:سلول ‌های گیاهی، سیگنال ‌های مختلفی را هنگام آغاز و توقف لمس ارسال می‌ کنند.

 

پژوهشگران گفته اند: این شگفت انگیز است که گیاهان می توانند فشار را حس کنند و این کار را به روشی بسیار متفاوت از حیوانات، بدون سلول های عصبی و در سطح بسیار خوبی انجام می دهند.

 

تیم تحقیقاتی آزمایش هایی را بر روی سلول های گیاهی انجام دادند. در حین لمس سلول گیاهی، محققان، امواج آهسته یون ‌های کلسیم را مشاهده کردند که از طریق سلول‌ های گیاهی مجاور حرکت می‌ کردند و حدود ۳ تا ۵ دقیقه ادامه یافتند.

 

پس از توقف لمس، مجموعه ای تقریباً فوری از امواج سریعتر مشاهده شد که در عرض یک دقیقه از بین رفتند.

 

دانشمندان معتقدند: دلیل فرستادن این امواج، احتمالاً به تغییر فشار داخل سلولی برمی گردد. برخلاف سلول ‌های حیوانی که دارای غشای نفوذپذیری هستند، سلول ‌های گیاهی، از دیواره ‌های سلولی قوی تری برخوردارند که به راحتی شکسته نمی شوند؛ بنابراین فقط یک لمس سبک، باعث افزایش موقت فشار در سلول گیاهی می‌ شود.

 

یافته های تحقیقاتی این مطالعه در مجله Nature Plants منتشر شده اند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------