دانشمندان روس مقاوم‌ترین ماده دربرابر حرارت را ساختنداخبار,اخبار علمی
دانشمندان روس ماده‌ای ساخته‌اند که گفته می‌شود مقاوم‌ترین ماده در برابر حرارت است و می‌تواند تا حرارت چهار هزار درجه سانتیگراد را تحمل کند.

به گزارش ایرنا، چند رسانه روسی ازجمله پایگاه اینترنتی روزنامه وچرنیا ماسکوا و تارنمای ویستانیوز روز شنبه نوشتند: دانشمندان دانشگاه پژوهش‌های ملی تکنولوژیکی روسیه معتقدند که این ماده مقاوم در آینده می‌تواند در هواپیماسازی استفاده شود.

 

این ماده با فرمول شیمیایی Hf-CN ساخته شده است و در زمان حاضر دانشمندان دانشگاه پژوهش‌های ملی تکنولوژیکی روسیه، کارایی آن را بررسی می‌کنند.

 

تارنمای ویستانیوز نوشت: به رغم اینکه دانشمندان مقاوم‌ترین سرامیک دربرابر حرارت را ساخته‌اند اما خاصیت این ماده در شرایط سرعت مافوق صوت غیرقابل پیش‌بینی است. اما پژوهشگران روس بر اساس اطلاعاتی که درباره این ماده دریافت کرده‌اند، خوش‌بین هستند.

رسانه روسی افزود: درجه استحکام این ماده ۲۱.۳ گیگاپاسکال است و در درجه حرارت حدود ۴ هزار و ۲۰۰ سانتیگراد ذوب می‌شود. 

 

به لطف ترکیب اجزای این ماده سرامیکی، این ماده می‌تواند برای استفاده در موادی که با حرارت سر و کار دارند، مثل بدنه هواپیماها، موتورهای جت و لبه‌های بال‌های هواپیما که در دمای بالاتر از دو هزار درجه سلسیوس کار می‌کنند، بسیار سودمند باشد.  

 

انتظار می‌رود پس از پایان شیوع همه گیر کرونا و لغو محدودیت‌ها، تحقیقات درباره این ماده ادامه یابد و آزمایش ذوب این ماده سرامیکی با اشعه لیزری آغاز شود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------