مهد ستارگان درخشان در دل یک سحابیاخبار,اخبار علمی,سحابی
"آژانس فضایی اروپا"، تصویری را از یک خوشه بزرگ ستاره‌ای منتشر کرده است که در دل یک سحابی قرار دارد.

به گزارش ایسنا، "آژانس فضایی اروپا" (ESA)، تصویری زیبا از صدها ستاره آبی‌رنگ منتشر کرده است که با ابرهای گرم و درخشان احاطه شده‌اند. این تصویر زیبا، جامع‌ترین تصویر از یک مهد ستاره‌ای است که در کهکشان محلی مجاور ما قرار دارد.

 

عمر این خوشه ستاره‌ای موسوم به "آر۱۳۶" (R136)، تنها به چند میلیون سال می‌رسد و در "سحابی رتیل" (30 Doradus Nebula) قرار گرفته است. سحابی رتیل، فعال‌ترین منطقه شناخته شده برای تولد ستارگان در گروه محلی کهکشانی ما به شمار می‌رود. هیچ منطقه شناخته شده دیگری برای تولد ستارگان در کهکشان ما وجود ندارد که به بزرگی یا باروری سحابی رتیل باشد.

 

بسیاری از ستارگان آبی‌رنگ الماس گونه‌ای که در این تصویر دیده می‌شوند، از بزرگترین ستارگان شناخته شده هستند. چندین نمونه از آنها، بیش از ۱۰۰ برابر بزرگتر از خورشید هستند.

 

در ثبت این تصویر، از پرتوهای ماوراءبنفش، مرئی و قرمز استفاده شده و سحابی آنقدر به زمین نزدیک است که "تلسکوپ فضایی هابل" (Hubble Space Telescope) می‌تواند ستارگان را به صورت انفرادی آشکار سازد و اطلاعات مهمی در مورد تولد و تکامل ستارگان در اختیار پژوهشگران بگذارد.

 

هابل، این تصویر را در اکتبر سال ۲۰۰۹ ثبت کرده است. رنگ آبی، از گرم‌ترین و بزرگترین ستارگان، رنگ سبز از درخشش اکسیژن و رنگ قرمز از درخشش هیدروژن حاصل می‌شود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------