کشف 2 سیاره فراخورشیدی مشابه مشتریمحققان دانشگاه صنعتی کالیفرنیا (کلتک) به تازگی موفق شده‌اند دو سیاره فراخورشیدی را شناسایی کنند که با توجه به ویژگی‌های‌شان به آنها "مشتری‌های گرم" گفته می‌شود.

 به گزارش ایسنا ، شناسایی سیارات و سامانه‌های فراخورشیدی یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌های نجومی محسوب می‌شود و طبق آمارها تا ابتدای ماه اوت سال 2017 مجموعا 3639 سامانه فراخورشیدی کشف شده است که 2729 مورد از آنها شامل یک ستاره و یک سیاره بوده و 612 مورد نیز دارای چند سیاره بوده‌اند.

 

در حال حاضر جدیدترین سیاره‌های فراخورشیدی کشف شده، دو سیاره گازی هم‌اندازه و مشابه مشتری هستند که با توجه به نزدیک‌تر بودن آنها به ستاره میزبانشان نسبت به مشتری، دمای آنها از دمای غول گازی منظومه شمسی بالاتر است.

 

  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,

 

این دو سیاره EPIC 211418729b و EPIC 211442297b نام دارند و به ترتیب در فاصله 1569 و 1360 سال نوری از زمین واقع شده‌اند.

 

کشف این دو سیاره فراخورشیدی و شناسایی ابعاد، دما و دیگر ویژگی‌های آنها با استفاده از داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر در حد فاصل 27 آوریل تا 10 جولای 2015 و چندین تلسکوپ عظیم زمینی محقق شده است.

 

مشاهدات و رصدهای بیشتر این دو سیاره در فاصله ژانویه 2016 تا مه 2017 با استفاده از تلسکوپ "کک 2"(Keck II) و تلسکوپ "جیمینای" (Gemini) در جزیره هاوایی آمریکا انجام شده است.

 

در نهایت داده‌های جمع‌آوری شده از این دو تلسکوپ با داده‌های تلسکوپ‌های دیگر در استرالیا و آفریقای جنوبی تلفیق شدند تا کشف رسمی این دو سیاره اعلام شود.

 

  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,

 

این دو سیاره هر دو دارای بیشترین دوره گردش در بین سیاره‌های گازی هستند و یکی از آنها هر 11.4 روز و دیگری هر 20.3 روز یک بار به دور خود می‌چرخند، این درحالی است که هر گردش کامل مشتری به دور خود کمتر از 10 ساعت زمان می‌برد.

 

ستاره‌های میزبان‌ این دو سیاره هر دو عمر زیادی دارند و دمای این دو سیاره بین 409 تا 446 درجه سانتی‌گراد است؛ این دما در مقایسه با مشتری که دمایی در حدود 21 درجه سانتی‌گراد دارد، بسیار بالاست.

 

محققان امیدوارند بتوانند با پیشرفت تجهیزات رصدی و استقرار آنها در فضا، اطلاعات بیشتری از آنها به دست آورند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------