تصویر شیپوری که انسان را می‌کشد/ پرتاب ماهواره با شدیدترین صوتاخبار علمی - تصویر شیپوری که انسان را می‌کشد/ پرتاب ماهواره با شدیدترین صوت

دانشمندان اروپایی می گویند شیپور غول پیکر سازمان فضایی اروپا ESA ، بخشی از قدرتمند ترین سیستم صدا در این قاره است که انسان توان شنیدن صدای آن را ندارد.

وقتی که صدای این شیپور در بلندترین سطح خود باشد هیچ انسانی نمی تواند در برابر صدای آن دوام بیاورد. صدای این ماشین غول پیکر که برای پرتاب ماهواره ها و فضاپیماها استفاده می شود، در پشت دیوارهای بتن آرمه خفه می شود.

تاسیسات اکوسیتک اروپایی بزرگ سازمان فضایی اروپا (Leaf) برای آزمایش ماهواره ها در همان سطح از نویزی استفاده می شود که یک موشک وقتی از زمین بلند شده و در پرواز به سوی جو، ایجاد می کند.

 

اخبار,اخبار علمی,شیپوری که انسان را می کشد,آزمایش ماهواره ها


این شیپور در مرکز آزمایش ESTEC اسا در نوریچ است که مجموعه ای از تاسیسات شبیه سازی پرواز فضایی در آن قرار دارد.

یک دیوار با 16.4 متر طول، 11 متر عرض و 9 متر عمق از اتاق و محفظه صدا که مامن این شیپور بزرگ است محفاظت می کند.

شلیک نیتروژن از طریق این شیپور می تواند گستره ای از نویز ایجاد کند که بالاتر از 154 دسیبل هستند. بزرگی این صدا مانند ایستادن در نزدیکی مکانی است که چندین جت، پرواز را آغاز می کنند.

این سطح از نویز می تواند انسان را به طور دائمی ناشنوا کند.

 

اخبار,اخبار علمی,شیپوری که انسان را می کشد,آزمایش ماهواره ها


به منظور جلوگیری از روی دادن هرگونه خطری برای انسان، فقط زمانی انتشار این صدا فعال می شود که تمامی دربهای ایمنی بسته شده باشند از این رو هیچ انسانی هرگز توان واقعی این سیستم استریوی وسیع را نمی شنود.

دیوارهای بتنی محکم شده با فولاد برای حفظ ایمنی در برابر نویز استفاده شده است.

این دیوارها با رزین مصنوعی قابل انعطاف پوشانده شده تا یک میدان صوتی یکدستی درون این محفظه ایجاد شود. این اتاق صدا با پدهای لاستیکی برای ایزوله کردن آن از محیط اطراف پوشانده شده است.


اخبار علمی - مهر

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------