شایع ترین سرطان های ایران اعلام شد 

شایع ترین سرطان های ایران اعلام شد

 

رئیس بخش جراحی انستیتو کانسر بیمارستان امام خمینی(ره) گفت: سرطانهای شایع در ایران نظیر سایر کشورهای آسیایی پس از سرطان پوست به ترتیب سرطان پستان در زنان، سرطان معده در مردان، سرطان مثانه، کولون و رکتوم و سرطان مری است.

به گزارش مهر، دکتر محمدرضا میر از غربالگری سرطان مری در استانهای گلستان و اردبیل خبر داد و افزود: سرطان مری در شمال شرق و خطه شمال کشور و در شهرهایی چون اردبیل، تالش و گنبد شایع تر است.

وی با بیان اینکه هم اکنون سرطان مری جزو 4 سرطان شایع در زنان و مردان استانهای شمالی است، گفت: سرطان مری در برخی مناطق کشور حتی جزو نخستین سرطان در زنان است.

میر ادامه داد: پراگندگی جغرافیایی سرطان مری حتی در یک استان متفاوت است به عنوان مثال میزان شیوع آن در گنبد بیش از گرگان (هر 2 در استان گلستان) است.

وی با بیان اینکه روشهای درمانی سرطانها در آینده شاهد تغییرات بزرگی است، از Personalized Medicine به عنوان مدل درمانی سرطانها در آینده خبر داد و در این مورد اظهار داشت: در این روش، علی رغم داشتن یک نوع سرطان در 2 نفر شیوع درمانی آنها متفاوت خواهد بود به طوری که درمانها متناسب با وضعیت بیمار انجام خواهد شد.

دبیر علمی ششمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی گیر کردن غذا در گلو و یا اشکال در بلع (دیسفاژی) را مهمترین و شایعترین علامت سرطان مری برشمرد و افزود: بیمار در مراحل نخست بیماری به اشکال در بلع غذاهای جامد سپس مایعات دچار می شود که بر حسب شدت گرفتاری دیسفاژی درجه 1، 2، 3 و یا 4 می گویند.

به گفته میر، درد در پشت جناغ سینه (استرنوم) و کاهش وزن از دیگر علائم سرطان مری است.

وی با بیان اینکه امروز دانشمندان، ژنتیک را مهمترین عامل در بروز سرطان می دانند، ادامه داد: هم اکنون اکثر ژنوم سرطانها شناخته شده است اما از عوامل پر خطری که سبب بروز سرطان می شود استعمال دخانیات، تنباکو و مصرف الکل را می توان نام برد به نحوی که در بروز نوعی از سرطان مری SCC (سرطان با منشا سلولهای سنگفرشی) استعمال دخانیات به همراه مصرف الکل به خوبی ثابت شده است.

دبیر علمی ششمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی با بیان اینکه برخی بیماری های زمینه ای هم در بروز سرطان مری موثر هستند، افزود: در بیمارانی که به ریفلاکس (برگشت اسید معده به مری) دچار هستند، این عارضه سبب ایجاد بارت در بخش انتهایی مری می شود که امکان تبدیل شدن آن به سرطان مری وجود دارد.

میر گفت: آشالازی مری، اسکلرودرمی و پایلوزیس هرچند بیماریهای خوش خیمی هستند اما ابتلا به آنها با افزایش خطر ابتلا به سرطان مری همراه است.

رئیس بخش جراحی انستیتو کانسر بیمارستان امام خمینی(ره) ادامه داد: کاهش برخی مواد غذایی نظیر انواع ویتامین ها (B1، C)، استفاده نکردن از میوه و سبزیجات تازه، کم تحرکی، چاقی، استفاده از فست فودها، استفاده از غذای مانده و کپک زده، و چندین بار گرم و سرد کردن غذا در افزایش شیوع سرطان مری موثر هستند.

وی افزود: چنانچه سرطان مری زود تشخیص داده و درمان به هنگام و خوبی انجام شود، باعث عوارض عمل جراحی کمتر، طول عمر بیشتر و زندگی با کیفیت تری خواهد شد.

میر، غربالگری سرطان مری را از طریق آندوسکوپی، رادیوگرافی از مری و یا بلعیدن ماده حاجب و عکسبرداری برای شناسایی مناطق رنگ نگرفته برای نمونه برداری برشمرد و یادآور شد: اگر مردم به این باور برسند که با غربالگری و تشخیص و درمان زودهنگام عوارض درمان جراحی کمتر و کیفیت زندگی بیشتر خواهند  داشت، در برابر غربالگری مقاومت نمی کنند.

ششمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی با عنوان "مدیریت عود و عوارض سرطانهای شایع پس از درمان در ایران 11 تا 13 آبان 90 در مرکز همایشهای بین‌المللی رازی برگزار می‌شود.... / تحلیل : عصر ایران


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------