خداحافظی زودهنگام با عینک‌های سه بعدیعینک سه بعدی,ساخت تصاویر سه بعدی

خداحافظی زودهنگام با عینک‌های سه بعدی

محققان دانشکده مهندسی و علوم پایه هاروارد شیوه‌ای برای ساخت تصاویر سه بعدی با استفاده از یک لنز و بدون نیاز به حرکت دادن دوربین ابداع کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، این فناوری می‌تواند به عکاسان و کاربران میکروسکوپ آماتور اجازه تولید تصور یک تصویر استریو را بدون استفاده از سخت‌افزار گران بدهد.

این فناوری همچنین می‌تواند شیوه‌ای ارزانتر برای ساخت فیلم‌های سه بعدی برای نمایشگرهای بزرگ ارائه کند.این شیوه به جای تجهیزات گران تنها بر محاسبه و ریاضی تکیه دارد.

روش تصویربرداری لحظه میدان نوری، دو تصویر را از یک موقعیت دوربین ثبت می‌کند اما هر تصویر در عمق متفاوتی متمرکز می‌شود.

تفاوت جزئی بین این تصاویر به ارائه اطلاعات کامل به رایانه برای ساخت ریاضیاتی یک تصویر کاملا جدید به شکلی که انگار دوربین جابه جا شده، می‌پردازد.
با چسباندن این دو تصویر به یکدیگر در یک انیمیشن، همه می‌توانند تصور یک تصویر استریو را ایجاد کنند.این تاثیر برابر با دیدن یک تصویر استریو با یک چشم بسته است.

محققان با تکیه بر سرنخ‌های رمزگذاری شده در پرتوهای نور وارد شده به دوربین به محاسبه ظاهر تصویر ثبت شده از یک زاویه متفاوت پرداختند.

آنها دریافتند که کلید این کار، استنباط زاویه نور در هر پیکسل به جای اندازه‌گیری مستقیم آن بوده که حسگرهای تصویر و فیلم استاندارد قادر به انجام آن نیستند.

مهمتر اینکه این روش یک راه جدید و قابل دسترس برای ساخت تصاویر سه بعدی از مواد شفاف مانند بافت‌های زیستی است.
از این فناوری جدید همچنین می‌توان برای ساخت فیلم های سه بعدی نیز استفاده کرد./ایسنا

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------