رخداد "خورشید گرفتگی" در آسمان امروز که از ایران قابل مشاهده نیست اخبار علمی ,خبرهای علمی,خورشید گرفتگی
در حالی آسمان امروز، سه‌شنبه ۱۱ تیرماه به مدت ۴ دقیقه و ۳۲ ثانیه شاهد خورشید گرفتگی کامل است که این پدیده از هیچ نقطه از ایران قابل مشاهده نیست. 

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت‌وگو با ایسنا گفت: خورشیدگرفتگی در روز سه‌شنبه ۱۱ تیرماه جاری برابر با ۲ جولای ۲۰۱۹ میلادی رخ خواهد داد که متأسفانه در هیچ نقطه از ایران قابل مشاهده نیست.

 

وی با بیان اینکه این گرفت از اقیانوس آرام آغاز می‌شود، اظهار کرد: پدیده خورشیدگرفتگی امروز برای ساکنان آمریکای جنوبی و به‌ویژه بخش‌هایی از کشورهای "شیلی" و "آرژانتین" در هنگام غروب آفتاب قابل مشاهده است.

 

عتیقی، این کسوف را از نوع کامل دانست و یادآور شد: این پدیده از ساعت ۱۶ و ۵۵ دقیقه به وقت جهانی در اولین نقطه از کره زمین (اقیانوس آرام) آغاز می‌شود و ساعت ۱۸ و یک دقیقه گرفت کامل به اولین نقطه در کره زمین می‌رسد.

 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه حداکثر گرفت ساعت ۱۹ و ۲۳ دقیقه خواهد بود، اضافه کرد: گرفت کامل در این نقطه ۴ دقیقه و ۳۲ ثانیه به درازا می‌انجامد.

 

به گفته وی، سایه ماه در ساعت ۲۰ و ۴۴ دقیقه زمین را ترک خواهد کرد و به دنبال آن در ساعت ۲۱ و ۵۰ دقیقه دومین مرحله گرفت جزئی پایان می‌یابد.

 

عتیقی خاطر نشان کرد: خورشیدگرفتگی امروز با خروج نیمسایه ماه از روی زمین، پایان می‌پذیرد و همانگونه که اشاره شد، کلیه زمان‌های اعلام شده در این زمینه به وقت UTC و یا گرینویچ است.

 

وی تاکید کرد: این گرفت خورشید متعلق به ساروس ۱۲۷ است و پنجاه و هشتمین گرفت از هشتاد و دو گرفت این ساروس محسوب می‌شود.

 

عتیقی، طول گرفت کامل در این خورشیدگرفتگی را ۴ دقیقه و ۳۲ ثانیه در بیشترین حالت ذکر کرد و یادآور شد: ۱۰ سال قبل طولانی‌ترین کسوف قرن ۲۱ در روز چهارشنبه ۳۱ تیرماه سال ۱۳۸۸ رخ داده که به مدت ۶ دقیقه و ۳۹ ثانیه رخ داد و از آنجایی که از شرق آسیا قابل مشاهده بود، گروه تخصصی از انجمن نجومی آماتوری ایران به دعوت اخترشناسان کشور چین، برای مطالعات اپتیکی و رادیویی این خورشیدگرفتگی به کشور چین عزیمت کردند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------