جنسیت تفاوتی در توانایی افراد برای انجام چند وظیفه ایجاد نمی‌کند اخبار علمی ,خبرهای علمی,انجام وظایف چندگانه
همیشه این تصور وجود داشت که زنان در انجام وظایف چندگانه به طور همزمان عملکرد بهتری دارند؛ ولی مطالعات جدید نشان می‌دهد جنسیت هیچ تفاوتی در توانایی فرد در انجام چند وظیفه به طور همزمان ایجاد نمی‌کند. 

به گزارش پایگاه خبری مدیکال نیوز، محققان دانشگاه آخن آلمان به کمک ۴۸ داوطلب زن و ۴۸ داوطلب مرد عملکرد این افراد را در انجام دو نوع آزمایش تک وظیفه‌ای و چندوظیفه‌ای مورد بررسی قرار دادند.

 

در مجموعه آزمایش‌های اول از داوطلبان خواسته شد به‌طور همزمان به دو کار مختلف توجه کنند. در آزمایشات دوم از آن‌ها خواسته شد تمرکز خود را از کاری به کار دیگر منتقل کنند. در هر دو گروه آزمایش‌ها داوطلبان باید حروف را در دو گروه صامت یا صدا دار و اعداد را در دو گروه زوج و فرد طبقه‌بندی می‌کردند.

 

در این آزمایش‌ها یک عامل محرک در سمت چپ یا راست یک نقطه ثابت در یک صفحه نمایش برای داوطلبان به نمایش در می‌آمد. موقعیت این عامل محرک با کلیدهایی که داوطلبان برای طبقه‌بندی حروف یا اعداد مورد استفاده قرار می‌دادند،‌ متناظر بود.

 

در آزمایش‌های اول محرک‌های مذکور به‌طور همزمان به نمایش درمی‌آمد و در آزمایش‌های دوم، این محرک‌ها به ترتیب نمایش داده می‌شد. در جریان آزمایشات زمان و دقت واکنش تمام داوطلبان اندازه‌گیری شد.

 

در نتیجه این آزمایشات مشخص شد انجام همزمان وظایف چندگانه موجب افزایش زمان و کاهش دقت واکنش در مردان و زنان به یک میزان می‌شود.

 

واژه چندوظیفه‌ای (multitasking) برای توصیف قابلیت انجام مجموعه‌ای از وظایف مختلف در یک بازه زمانی محدود به‌کار می‌رود. انجام وظایف چندگانه موجب همپوشانی فرایندهای مغزی مورد استفاده برای انجام هریک از وظایف شده و مستلزم بهره‌مندی از توانایی‌های شناختی بیشتری است. به عبارت دیگر انجام همزمان چند کار مختلف در مقایسه با انجام نوبتی این امور، نیازمند انرژی شناختی بیشتری است.

 

در واقعیت مغز انسان به جای انجام همزمان چند کار، به سرعت تمرکز قابلیت‌های شناختی را از کاری به کار دیگر منتقل می‌کند.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه PLOS One منتشر شده است.

 

  ایرنا 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------