X

عکس برداری ربات زیردریایی از عمق قطب جنوب اخبار علمی ,خبرهای علمی,قطب جنوب
یک ربات زیردریایی برای نخستین بار موفق به عکس برداری از عمق قطب جنوب و یکی از مهم ترین یخچال های طبیعی آن شده است.

به گزارش فارس به نقل از نیواطلس، یک زیردریایی رباتیک کنترل از راه دور، موسوم به آیس فین که توسط دانشگاه جورجیا تک تولید شده، توانسته به زیر یخچال طبیعی Thwaites در قطب جنوب سفر کند و برای اولین بار تصاویری از آن تهیه کند.

 

هدف از این اقدام بررسی میزان ذوب شدن این یخچال است که تاثیر مستقیمی بر بالا آمدن آب دریاها و اقیانوس ها خواهد گذاشت. گرمایش زمین در دو دهه اخیر باعث ذوب شدن سریع بسیاری از یخچال های طبیعی قطب جنوب شده و این امر باعث نگرانی های گسترده شده است. با این حال در این زمینه هنوز اطلاعات دقیق و جامعی وجود ندارد.

 

یخچال طبیعی Thwaites یکی از بی ثبات ترین یخچال های قطب جنوب است که بر اثر ذوب شدن آرام آرام در حال حرکت به سمت خلیج Pine Island در دریای آموندسن است. در سال های اخیر سرعت ذوب این یخچال طبیعی افزایش یافته و همین امر و پدیده های مشابه آن موجب بالا آمدن چهار درصدی سطح آب در برخی نقاط شده است.

 

اگر با تداوم گرمایش زمین، یخچال های طبیعی جهان بیشتر آب شوند، این خطر وجود دارد که در آینده ای نه چندان دور سطح آب دریاها تا 64 سانتیمتر بالا بیاید. بررسی وضعیت و حجم یخچال های طبیعی در زیر آب دریا و میزان فاصله آنها از کف دریا مشخص می کند که ثابت یک یخچال طبیعی در چه حدی است و سرعت آب شدن آن چگونه خواهد بود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------