موشکی که ماهواره‌ها را از مدار بیرون می‌کشد! اخبار علمی ,خبرهای علمی,ماهواره‌ها
فرماندهی نیروی فضایی ایالات متحده یک موشک روسی را که برای بیرون آوردن ماهواره‌ها از مدار طراحی شده است، شناسایی و ردیابی کرده و این حرکت روسیه را محکوم کرد.

 به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، نیروی فضایی ایالات متحده(USSF) گزارش داده است که روسیه یک موشک ضد ماهواره موسوم به "ASAT" را آزمایش و پرتاب کرده است. فرماندهی فضایی ایالات متحده این سلاح را با قابلیت از بین بردن ماهواره‌ها در مدار زیرین زمین(LEO) در تاریخ ۱۵ آوریل کشف و ردیابی کرده است.

 

سلاح‌های ضد ماهواره حتی قبل از پرتاب اولین موشک اسپوتنیک(Sputnik) در سال ۱۹۵۷ در حال توسعه بوده‌اند. همانطور که از نام آنها پیداست، وظیفه آنها نابودی ماهواره‌ها با مقاصد نظامی یا تهدید بودن برای سایر فضاپیماها یا جلوگیری از سقوط ماهواره‌ها بر روی مناطق پرجمعیت روی زمین است.

 

 اخبار علمی ,خبرهای علمی,ماهواره‌ها

سلاح‌های ضد ماهواره در طول ۶۰ سال گذشته اشکال مختلفی به خود گرفته‌اند، اگرچه محبوبیت آنها بین قدرت‌های اصلی نظامی هرگز زیاد نبوده است، زیرا آسیب پذیری ماهواره‌های مداری باعث می‌شود که آنها در معرض حمله تلافی جویانه قرار بگیرند.

 

پرتاب موشک ضد ماهواره اخیر روسیه از نوع ضد ماهواره صعود مستقیم بود، به این معنی که این موشک از زمین یا از یک هواپیما پرتاب شده است تا مستقیما مسیر ماهواره هدف را قطع کند.

 

طبق گفته نیروی فضایی آمریکا، این آزمایش در روز چهارشنبه و پس از پرتاب موشک سایوز در نوامبر گذشته که یک ماهواره را به مدار منتقل کرد و متعاقباً به دو قسمت تقسیم شد، انجام شد.

 

این دو ماهواره بعداً به عنوان "COSMOS ۲۵۴۲" و "COSMOS ۲۵۴۳" شناخته شدند و اواسط ژانویه خود را به نزدیکی ماهواره آمریکایی "USA-۲۴۵" رساندند. چنین رفتاری شبیه به استفاده از این ماهواره‌ها به عنوان سلاح‌های ضد ماهواره‌ای به نظر می‌رسد، چرا که احتمال دارد این تطبیق مدار با ماهواره هدف، قبل از از بین بردن آن با یک انفجار، ضربه مستقیم، لیزر، پرتابه یا اختلال و از کار اندازی رادیویی انجام شده باشد.

 

ژنرال "جان دبلیو جی ریموند" می‌گوید: این آزمایش، جدیدترین عمل مغرضانه روسیه برای محدود کردن توانایی‌های فضایی ایالات متحده است. فضا برای همه ملل و زندگی ما بسیار مهم است. سیستم‌های فضایی در این زمان بحران ایجاد شده توسط بیماری همه گیر کووید-۱۹ که صنایع، حمل و نقل و ارتباطات جهانی را تحت تاثیر قرار داده، مهم هستند.

 

وی افزود: این یک علاقه و مسئولیت مشترک بین همه ملت‌های دارای فناوری فضایی برای ایجاد شرایطی امن، پایدار و عملیاتی برای انجام فعالیت‌های فضایی از جمله فعالیت‌های تجاری، مدنی و امنیتی است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------