نمونه‌هایی از یک سیارک ۴.۵ میلیارد ساله در راه بازگشت به زمینسیارک ,اخبار علمی ,خبرهای علمی
اولین ماموریت جمع‌آوری نمونه از یک سیارک ناسا به پایان رسید و نمونه سنگ‌های جمع‌آوری شده در حال بازگشت به زمین هستند. 

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، کاوشگر "اسیریس-رکس"(OSIRIS-Rex) در روز ۱۰ مه(۲۰ اردیبهشت) سفر ۲.۳ میلیارد کیلومتری خود را به زمین را آغاز کرد و کپسول حاوی نمونه‌ها در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۳ در صحرای یوتا فرود خواهد آمد.

 

این کپسول دارای نمونه‌هایی دست نخورده از سیارکی نزدیک به زمین به نام بنو(Bennu) است که در اکتبر ۲۰۲۰ جمع‌آوری شده است.

 

این فضاپیما در ساعت چهار بعداز ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی موتورهای رانش‌گر خود را برای مدت هفت دقیقه روشن کرد. این مانور سرعت آن را تغییر داد و به ۹۵۸ کیلومتر بر ساعت رساند که در مسیری جدید برای حرکت به سمت زمین قرار بگیرد.

 

ماموریت ۸۰۰ میلیون دلاری "اسیریس-رکس" در سال ۲۰۱۶ آغاز شد و این کاوشگر در ماه دسامبر ۲۰۱۸ به سیارک "بنو" رسید.

 

سیارک ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

این کاوشگر برای مدتی سنگ‌های غنی از کربن این سیارک را مورد بررسی قرار داد و بهترین مکان برای نمونه‌برداری را جستجو کرد."اسیریس-رکس" در اکتبر ۲۰۲۰ مقدار زیادی خاک و شن و ماسه جمع‌آوری کرد. این میزان به قدری زیاد بود که سیستم نمونه‌برداری کاوشگر نتوانست به درستی بسته شود.

 

گروه محققان این ماموریت میزان نمونه‌های جمع‌آوری شده را تخمین زدند اما انجام این مانور احتمالا باعث شده مقداری از آن از دست برود بنابراین ما به طور دقیق از میزان نمونه‌هایی که به زمین می‌آیند اطلاع نداریم. اما اعضای گروه مسئول این ماموریت می‌گویند که دست‌کم ۶۰ گرم نمونه از سطح این سیارک به زمین خواهد آمد.

 

"بنو" یک سیارک اولیه غنی از کربن است و دانشمندان معتقدند این سیارک طی برخوردهای بی‌شمار میزان زیادی آب و مواد آلی به زمین رسانده است. پس از آن‌ که این نمونه‌ها به زمین برسد دانشمندان آن‌ها را برای یافتن پاسخ به سوالاتی اساسی بررسی می‌کنند.

 

سیارک ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

دانته لورتا (Dante Lauretta) محقق اصلی این ماموریت گفت: ما می‌خواهیم بفهمیم چگونه زمین تبدیل به سیاره‌ای سکونت‌پذیر شده است و این مواد آلی که منشا حیات هستند

 

چگونه به سیاره ما رسیده‌اند.

 

به گفته‌ی اعضای این ماموریت، سیارک "بنو" به طور بالقوه سیارک خطرناکی است بنابراین بررسی آن به برنامه‌های "دفاع از سیاره زمین" نیز کمک می‌کند. به طور مثال با بررسی آن محققان در می‌یابند چگونه سیارک‌ها در فضا حرکت می‌کنند و می‌توانند مسیرهای حرکت سیارک‌ها که زمین را تهدید می‌کنند تخمین بزنند.

 

علاوه بر این این ماموریت به معدن‌چیان آینده‌ی فضا کمک می‌کند تا بفهمند سیارک‌های این چنینی چه مقدار آب و سایر منابع در خود دارند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022