پرواز از فرانسه به کانادا با روغن پخت و پز! ,اخبار علمی ,خبرهای علمی
شبکه خبری فرانس۲۴ از انجام یک پرواز طولانی مدت خطوط هوایی ایرفرانس به مقصد مونترال کانادا با استفاده از نوعی سوخت پایدار خبر داد که منشا آن روغن پخت و پز بوده است. 

به  گزارش ایرنا به نقل از تارنمای این شبکه خبری فرانسوی، خطوط هوایی ایرفرانس کی ال ام (Air France-KLM) دیروز سه شنبه با استفاده از سوخت بیولوژیک ایرباس A۳۵۰ از پاریس به مونترال پرواز کرد و آمادگی این شرکت را برای استفاده از سوخت با آلاینده های کم به رغم اختلافات عمیق در مورد تصویب استفاده از سوخت های پایدار نشان داد.

 

پرواز ۳۴۲ ایرفرانس از فرودگاه "شارل دوگل" فرانسه با مخلوط ۱۶درصد "سوخت پایدار هواپیمایی" (SAF) که در تولید آن از روغن پخت و پز استفاده شده، انجام گردید.

 

سوخت پایدار عنوانی است که به انواع پیشرفته سوخت زیستی هوایی مورد استفاده در هواپیماهای جت گفته می شود. ضایعات روغن پخت و پز یکی از منابع مورد استفاده در تولید چنین سوخت هایی است. منابع دیگر آن هم شامل چربی های حیوانی و روغن های گیاهی دیگر، زباله های جامد از جمله کاغذ و بسته بندی و حتی ضایعات غذایی می شود.

 

شرکت ایرفرانس به دنبال انجام این پرواز در بیانیه ای اظهار داشت: این پرواز نشان دهنده "بلندپروازی های مشترک برای کربن زدایی نظام حمل و نقل هوایی و توسعه زنجیره تامین سوخت پایدار هوایی در فرانسه" است.

 

گفته می شود سوخت تولید شده این جت امکان کاهش انتشار کربن را دارد هرچند هزینه تولید آن در مقایسه با نفت سفید بسیار بالاتر است.

 

براساس اهداف تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا، از سال آینده پروازهای خروجی از فرانسه باید از یک درصد سوخت پایدار استفاده کند و این مقدار تا سال ۲۰۲۵ باید به دو درصد و تا سال ۲۰۳۰ باید به پنج درصد برسد.

 

اما شرکت های هواپیمایی با استدلال اینکه شرط استفاده از سوخت های پایدار در پروازهای طولانی مدت آنها را در معرض رقابت ناعادلانه خارجی قرار دهد و از این رو سعی در معافیت پروازهای طولانی مدت در استفاده از این نوع سوخت دارند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022