مریخ‌نورد کنجکاوی در مریخ "گل" پیدا کرد مریخ‌نورد ,اخبار علمی ,خبرهای علمی
مریخ‌نورد "کنجکاوی"(Curiosity) تصویری از چیزی فریبنده در سطح مریخ ثبت کرد که ظاهری شبیه به یک گل کوچک دارد. 

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌آلرت، در حالی که این ساختار عجیب شبیه به یک گل کوچک یا حتی ساختاری آلی به نظر می‌رسد اما تیم این مریخ‌نورد تایید کردند که این جسم یک "سازند" معدنی با ساختارهای ظریفی است که بوسیله مواد معدنی رسوب شده از آب تشکیل شده‌اند.

 

"سازند"(Formation) به مجموع لایه‌هایی گفته می‌شود که دارای ترکیب سنگ‌شناسی مشخص بوده و در سطح نسبتاً وسیعی گسترش و امتداد یافته‌اند و حد فاصل آن با لایه‌های زیرین و بالایی کاملاً مشخص است.

 مریخ‌نورد ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

 

مریخ‌نورد "کنجکاوی" پیش از این نیز چنین ساختارهایی که به آنها خوشه‌های کریستالی دیاژنتیکی(diagenetic crystal clusters) گفته می‌شود را مشاهده کرده بود. دیاژنتیک به معنای ترکیب مجدد یا بازآرایی مواد معدنی است و این ساختارها از خوشه‌های کریستالی سه بُعدی تشکیل می‌شوند که از ترکیب مواد معدنی ایجاد شده‌اند.

 

"ابیگیل فریمن"(Abigail Fraeman) معاون دانشمند این پروژه در توییتر نوشت که این ساختارها که پیش‌تر دیده شده‌اند از نمک‌هایی به نام سولفات ساخته شده بودند.

 

با توجه به مطالعات قبلی بر ساختارهای مشابه که در مریخ یافت شده بودند می‌توان گفت که این ساختار در اصل درون یک سنگ قرار داشته است که در طول زمان از بین رفته است. با این وجود به نظر می‌رسد که این خوشه‌های معدنی در برابر فرسایش مقاوم باشند.

 

نام دیگر این ساختارها سنگال(concretion) است. مریخ‌نورد "فرصت" نیز چنین ساختارهایی را مشاهده کرده بود و آن‌ها را "بلوبری" نامیده بود زیرا کوچک و گرد بودند. می‌توان سنگال‌های گرد را اطراف سازه گل مانند مشاهده کرد.

 

اعضای تیم این مریخ‌نورد این ساختار را اوایل این هفته مشاهده کردند و نام " Blackthorn Salt" را به آن نسبت دادند. آن‌ها از تصویربردار لنز دستی مریخ‌نورد(MAHLI) برای ثبت این تصویر استفاده کردند. این دوربین مواد معدنی و بافت سطوح سنگ‌ها را نمایان می‌کند.

 

 مریخ‌نورد ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

مریخ‌نورد کنجکاوی در سال ۲۰۱۳ نیز ساختار گل مانند دیگری یافته بود و مریخ‌نورد اسپریت نیز موفق به یافتن سنگ‌های مشابهی شده بود که آن‌ها را گل کلم نامید.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022