کوهی که ژاپن از جهانیان پنهان کرددر جزیره هوکایدو ژاپن و در پارک ملی «شیکوتسو تویا»، در فاصله‌ی کمی از کوه فعال آتشفشانی به نام «ماونت اوسو»، یک قله آتشفشانی با ارتفاع ۴۰۰ متر به نام «شوا_شینزان» و جوانترین کوه ژاپن لقب گرفته است.

 

این قله در ۲۸ دسامبر سال ۱۹۴۳ میلادی در یک گندمزار همزمان با زلزله قوی و فوران گدازه‌های داغ آتشفشانی ظاهر شد. گدازه‌ها و مواد مذاب سطح زمین را شکافتند و مزرعه بالا آمد، برآمدگی حاصل از گدازه‌ها در دو سال بزرگ و بزرگتر شد و به ارتفاع ۴۰۰ متر رسید.

اخبار,اخبار گوناگون,کوهی در ژاپن

 

وقتی شوا ـ شینزان فوران کرد که ژاپن با متفقین در جنگ جهانی دوم می‌جنگید، و ظاهر شدن آتشفشان در چنین وقتی که همه کشور در بحران به سر می‌برد به مثابه هشداری بدشگون برای ساکنان بومی بود که به خرافات باور داشتند.

 

مسئولان ژاپنی به فکر پنهان کاری افتادند و از ساکنان منطقه خواستند تا موضوع سربرآوردن کوه، یک راز باقی بماند. فردی به نام «ماسائو میماتسو» مدیر دفتر پست که در همسایگی کوه زندگی می‌کرد، شروع به رصد کوه و ثبت تغییرات آتشفشان نمود، و به دلیل درگیری ژاپن با جنگ، ابزار‌های علمی اساسی در دسترس نبود و میماتسو باید با دست خالی این کار را انجام می داد. یادداشت‌هایی را که او نوشت و طرح‌هایی که رسم کرد، تنها مدارک ثبت شده برای ژئولوژیست‌ها درباره تاریخ شکل گیری این کوه به حساب می‌آیند.

اخبار,اخبار گوناگون,کوهی در ژاپن

 

ماسائو چند عدد نخ ماهیگیری را افقی بین دو ستون عمودی موجود در دفتر پست قرار داد و رشد آتشفشان را از خلال این رشته‌ها که به عنوان خطوط راهنما عمل می‌کردند، رصد و مشخصات و برآمدگی‌های شوا_شینزان را در بازه‌های زمانی مختلف پس از شکل گیری اش ثبت نمود.

اخبار,اخبار گوناگون,کوهی در ژاپن

 

وقتی او گزارش‌ها و تصاویر رسم شده اش را به کنفرانس جهانی آتشفشان (اسلو) در سال ۱۹۴۸ میلادی برد، دانشمندان زبده در زمینه آتشفشان (ولکانولوژیست)‌ها طرح‌های او را ستودند. آثار او با نام (Mimatsu Diagram: نمودار میمانسو) شناخته می‌شود و به خاطر آن برنده جایزه رتبه نخست فرهنگی هوکایدو شد.

اخبار,اخبار گوناگون,کوهی در ژاپن

 

میماتسو با پس اندازی که داشت، تمام زمینی را که آتشفشان در آنجا شکل گرفته بود، خرید تا بتواند منطقه را به شکل بهتری مورد مطالعه قرار دهد. برخی می‌گویند او وقتی این زمین را خرید که آتشفشان در حال شکل گیری بود و برخی دیگر هم می‌گویند پس از توقف فوران میماتسو آن را خریداری کرد.

اخبار,اخبار گوناگون,کوهی در ژاپن

 

هر چه بود میماتسو مالک آتشفشان شد. امروز با وجود اینکه دولت ژاپن می‌گوید که کوه آتشفشانی یک اثر طبیعی کمیاب برای ژاپن است، اما هنوز تحت مالکیت میماتسو است.

اخبار,اخبار گوناگون,کوهی در ژاپن

 

نزدیک منطقه شوان ـ شینزان سالنی به نام میماتسو برای بزرگداشت و یادگاری از او افتتاح شده و مجسمه‌ای برونزی از او و تجهیزات نقشه برداری اش ساخته و نصب کرده اند.

اخبار,اخبار گوناگون,کوهی در ژاپن

 

تابناک باتو

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------