آموزش اصول کشت زعفران گلخانه ای یا بدون خاککشت زعفران گلخانه ای یکی از روش های کشت زعفران است که از سال های اخیر به خصوص در کشور ما رواج پیدا کرده است و بسیاری از افراد مشغول به انجام این نوع کشت زعفران هستند.

 

کشت زعفران گلخانه ای شرایط کاملا متفاوتی با کشت زعفران به روش خاکی دارد و اکثر افراد اطلاعات کاملی از کشت زعفران گلخانه ای ندارند و نداشتن اطلاعات کافی و شروع کشت زعفران یعنی نابودی مزرعه زعفران با دست های خود.

 

به همین دلیل ما تصمیم بر این گرفته ایم که در قالب یک محتوای آموزشی، دوست داران کشت زعفران را با روش کشت گلخانه ای یا ایروپونیک آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

 

کشت زعفران گلخانه ای یا ایروپونیک

روش کشت زعفران گلخانه ای در اصطلاح به روش بدون خاک و ایروپونیک معروف است اما نکته ای که باید گفت این است که برای کشت زعفران چه به روش خاکی و چه به روش گلخانه ای زمین کشاورزی نیاز است که در ادامه توضیحات بیشتر داده می‌شود.

 

شاید برای شما سوال شود که چرا وقتی می‌گوییم کشت گلخانه ای باز هم به زمین کشاورزی نیاز داریم؟ دلیل این که به زمین کشاورزی برای کشت گلخانه ای نیاز داریم، این است که بعد از برداشت گل های زعفران، باید پیاز های زعفران را برای تکثیر و رشد و گل دهی سال بعد به داخل خاک انتقال دهیم.

 

کشت زعفران گلخانه ای,کاشت زعفران

کشت زعفران گلخانه ای

 

کشت زعفران گلخانه ای چه مزایایی دارد؟

• تسهیل و کاهش ریسک برداشت زعفران اولین مزایای کشت گلخانه ای است

• کم هزینه بودن تولید نسبت به میزان برداشت زعفران

• کم آب بر بودن و نیاز آبی کم پیاز های زعفران گلخانه ای

• کیفیت بالای زعفران نسبت به کشت خاکی و بالاتر بودن قیمت زعفران

• کنترل رشد پیازچه ها توسط تنظیم نمودن رطوبت، دما و نور ورودی به محیط گلخانه

 

چه مکان و زمینی، مناسب گلخانه‌ی زعفران است؟

برای گلخانه‌ی زعفران ما باید یک مکان مسقف مانند اتاق ، سوله ، انباری یا زیر زمین انتخاب کنیم که متراژ آن ها سلیقه ای بوده و بستگی به خودتان دارد که چه متراژی برای ساخت گلخانه انتخاب کنید.

 

زمین کشاورزی مناسب هم باید حتما آب داشته باشد و آب و خاک مزرعه به هیچ عنوان شور نباشد. متراژ زمین مورد نیاز رابطه مستقیم با متراژ گلخانه دارد به این صورت که شما برای هر 100متر گلخانه زعفران، 6000 هزار متر زمین نیاز دارید.

 

تجهیزات و شرایط مورد نیاز برای شروع کشت زعفران گلخانه ای

برای شروع کشت گلخانه ای شما نیاز به یک سری تجهیزات مهم دارید که در صورت نبود این تجهیزات، به هبچ عنوان نمی‌توانید کشت گلخانه ای انجام دهید.

 

این تجهیزات عبارت اند از: سیستم گرمایشی ، سیستم سرمایشی ، نور ، رطوبت ساز یا دستگاه مه پاش ، لامپ قفسه‌ و طبقه های نگه‌دارنده برای نگهداری پیاز های زعفران.

 

مراحل کشت زعفران گلخانه ای

در این بخش ما قصد داریم که شما را با مرحله به مرحله‌ی کشت زعفران گلخانه ای آشنا کنیم تا اگر قصد شروع ساخت گلخانه زعفران را دارید اطلاعات کاملی کسب کنید.

 

کشت زعفران گلخانه ای,کاشت زعفران,کشت زعفران در گلخانه

کشت زعفران در گلخانه

 

مرحله اول: تهیه پیاز زعفران سایز درشت و مرغوب

زمان کاشت زعفران، تیر ماه تا اواخر شهریور و اوایل مهر ماه است که با توجه به آب و هوای منطقه کشت متفاوت است. شما باید از اواسط خرداد ماه تا اواخر مرداد ماه اقدام به تهیه پیاز درشت و با کیفیت کنید.

 

حتما این نکته را در نظر داشته باشید که از فروشگاه های معتبر مثل ماه چین، پیاز زعفران خود را تهیه کنید تا از کیفیت پیاز های زعفران و سالم بودن آن ها اطمینان پیدا کنید.

 

چرا بر درشت بودن پیاز های زعفران تاکید شده است؟ پیاز های زعفران گلخانه ای باید بدون خاک کشت شوند و به گل دهی برسند، پیاز های زعفران سایز متوسط و سایز ریز این توانایی را ندارند که بدون خاک رشد کنند و به گل دهی برسند.

 

به همین دلیل است که پیاز های زعفرانی که برای کشت گلخانه ای استفاده می شوند باید بالای 15 گرم باشند تا بتوانند رشد کنند و به گل دهی برسند.

 

در بازار فروشنده های زیادی هستند که اقدام به خرید و فروش پیاز زعفران می‌کنند ولی اگر به دنبال اطلاع از قیمت پیاز یا بذر زعفران هستید باید بدانید که پیاز زعفران دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام قیمت متفاوتی دارند.

 

مرحله دوم: آماده سازی گلخانه زعفران

محیط گلخانه‌ی زعفران بدون هیچ آلودگی زیست محیطی باشد و بهداشت به طور کامل رعایت شود. سالن یا همان محیط گلخانه برای هوا دهی و کنترل دما و رطوبت دارای پنجره باشد. به همین دلیل است که باید قبل از انتقال پیاز ها سالن گلخانه را به طور کلی ضد عفونی کنید.

 

برای خنک نگه داشتن محیط گلخانه باید از تجهیزات سرمایشی که گفته شد، مانند کولر استفاده کرد. قدرت این کولر ها باید به طوری باشد که بتواند محیط گلخانه را تا دمای ۱۰ تا ۱۳ درجه سانتی گراد بالای صفر خنک کند.

 

به علاوه سیستم سرمایشی سالن باید دارای بخاری و سیستم گرمایشی باشد تا در زمان برداشت گل های زعفران محیط گلخانه را گرم کند.

 

بعد از ساخت گلخانه با تجهیزات زمان آن رسیده که قفسه های طبقاتی بسازید که به سلیقه خودتان می‌توانید از ۴ یا ۵ طبقه با ارتفاع ۴۰ تا ۴۵ سانتی متری را داخل گلخانه استفاده کنید.

 

کشت زعفران گلخانه ای,کاشت زعفران,کشت زعفران در گلخانه

کشت زعفران گلخانه ای

 

مرحله سوم : انتقال پیاز های زعفران به محیط گلخانه

اگر پیاز های زعفران را ضد عفونی نشده خریداری کرده اید، قبل از انتقال پیاز های زعفران به سالن گلخانه باید آن ها را به خوبی ضدعفونی کنید (قارچ‌کش کاربندازیم به میزان دو در هزار و کنه‌کش پروپارژیت به میزان یک و نیم  در هزار) تا پیاز ها در طول رشد و گل دهی از بیماری هایی مانند قارچ و کنه در امان باشند.

 

بعد از ضد عفونی کردن پیاز ها باید آن ها را خشک کرده و در طبقه هایی که آماده کرده ایم بچینیم. در هر یک متر قفسه بندی باید ۱۰ تا ۱۵ کیلو پیاز زعفران قرار بگیرد. بعد از این مرحله پیاز های زعفران شروع به بیدار شدن و رشد تیج می‌کنند.

 

مرحله چهارم: انتقال پیاز های زعفران به مزرعه

انتقال پیاز های زعفران به خاک مرحله آخر است که باید انجام شود. بعد از برداشت گل های زعفران زمان انتقال پیاز های زعفران به خاک رسیده است. در زمان انتقال پیاز ها به خاک حتما باید مراقب باشید که به برگ های پیاز های زعفران آسیبی نرسد.

 

پیاز های زعفران را باید در عمق بیست سانتی متری خاک کشت کنید، نه کمتر و نه بیشتر که هر کدام گاهی عواقب جبران ناپذیری از خود به جا می‌گذارند.

 

بعد از انتقال پیاز های زعفران به خاک همانند کشت خاکی زمان کود دهی و محلول پاشی پیاز ها فرا می‌رسد که باید کود دهی و محلول پاشی پیاز های زعفران را حتما به موقع انجام دهید تا پیاز های زعفران شما برای گل دهی سال آینده به خوبی تقویت شوند.

آبیاری مزرعه

 

آبیاری مزرعه زعفران در چهار مرحله، در بازه زمانی متفاوت انجام می‌شود:

 

مرحله اول

اولین مرحله آبیاری زعفران بسیار مهم و ضروری بوده که باید در اوایل مهر ماه به صورت عمیق انجام شود. میزان آب مورد نیاز در مرحله اول 250 هراز لیتر تا 300 هزار لیتر در یک هکتار است.

 

مرحله دوم

مرحله دوم آبیاری زعفران هم مانند آبیاری اول بسیار مهم است که باید بعد از برداشت گل های زعفران انجام شود. آبیاری دوم نیاز نیست که عمیق باشد و تقریبا نصف اندازه آبیاری اول کافی است.

 

مرحله سوم و چهارم

مرحله سوم و چهارم آبیاری در تمامی مناطق ضروری نبوده و فقط زمانی نیاز است که در ماه های اسفند، فروردین و اردیبهشت مقدار بارش بسیار کم باشد. در این صورت باید شما مزارع خود را آبیاری کنید که به این مرحله از آبیاری زرد آب گفته می‌شود.

 

کود دهی زاج آب

کود دهی زاج آب چیست؟ کود دهی زاج آب کود دهی است که پس از برداشت گل های زعفران، شما باید همراه  آبیاری، مزرعه خود را کود دهی کنید. پکیج های کودی زاج آب باعث تقویت ریشه پیاز های زعفران می شوند و مواد غذایی مورد نیاز پیاز ها را به آن ها می‌رسانند.

 

در نهایت یکی از اصلی ترین تاثیرات مثبت کود دهی زاح آب این است که باعث تکثیر و درشت شدن پیاز های زعفران می‌شوند. اگر می‌خواهید که یک مزرعه با راندمان عالی داشته باشید کود دهی زاج آب را برای مزرعه زعفران خود از دست ندهید.

 

محلول پاشی

گیاهان هم مانند انسان ها نیاز به تغذیه و رشد دارند و پیاز های زعفران از طریق کود های محلول پاشی رشد می کنند و تکثیر پیدا می‌کنند.

 

یکی از راه‌ های اصلی تغذیه مزرعه زعفران، از طریق برگ های پیاز زعفران محلول پاشی است. که زمان شروع محلول پاشی مزرعه از اوایل فصل زمستان است که در این بازه زمانی پیاز های زعفران وارد دوره تکثیر خود می‌شوند.

 

محلول پاشی مزرعه زعفران در 4 مرحله انجام می‌شود که با توجه به شرایط مزرعه و وضعیت پیاز های زعفران باید در دفعات مناسب مزرعه را محلول پاشی کنید.

 

سخن پایانی:

امروزه کشت گلخانه ای زعفران طرفداران بسیار زیادی دارد مخصوصا در شهر هایی که شرایط کشت خاکی وجود ندارد افرادی که قصد کشت زعفران را دارند اما به روش خاکی نمی توانند انجام دهند، به انجام کشت گلخانه ای زعفران می‌پردازند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------