شهر «سنگی» که به تصرف طبیعت درآمدشهر سنگی ,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون
شهر باستانی انگکور در زمان رونقش شکوه خیره‌کننده‌ای داشت اما استفادۀ بیش از اندازه از منابع طبیعی، این تمدن شگفت‌انگیز را به سراشیبی فروپاشی سوق داد.

به گزارش فرادید؛شهر باستانی انگکور (Angkor) در جنوب شرقی آسیا زمانی یک کلانشهر پررونق و خاستگاه تمدن خِمِرها و مجموعه معابد عظیم و سنگی آن‌ها به نام انگکور وات (Angkor Wat) بود.

 

با این حال، سقوط این شهر با وجود عظمتی که داشت اجتناب‌ناپذیر بود. قرن‌ها، مردم در مورد دلیل متروک شدن این شهر گمانه‌زنی می‌کردند، از مهاجمان غارتگر گرفته تا تغییرات مذهبی!

 

شهر سنگی ,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون
 
 

اما شواهد اخیر نشان می‌دهد که سوءمدیریت زیست‌محیطی عامل این سقوط شد. تمدن خِمِر یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های آسیای جنوب شرقی بود که بر اساس افسانه‌ها توسط نوادگان خدای مار (ناگا) شکل گرفته بود. 

 

پادشاهان تمدن خمر میانجی بین خدایان و بشر تلقی می‌شدند، اما در قرن پانزدهم، آخرین پادشاه انگکور از نجات امپراتوری خود ناامید بود. خمرها از منابع طبیعی خود بیش از حد بهره برداری کرده بودند و در نتیجه جامعه‌ی آن‌ها فروپاشید.

 

در حالی که ما امروز در سطح جهان با بحران زیست‌محیطی روبرو هستیم، داستان سقوط آنگکور هشدار وحشتناکی است که می‌تواند تصویر آیندۀ تاریک پیش روی بشر امروز را به ما نشان بدهد.

 

شهر سنگی ,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

 

شهر سنگی ,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون
 
شهر سنگی ,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون
 
 
 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------