تصویری از رویان موش،برنده‌ی رقابت عکاسی میکروسکوپی شدتصویری زیبا از رویان یک موش با چشم‌های قرمز درخشان و بافت رنگی برنده‌ی جایزه‌ی عکاسی علمی شده است. 

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، ورنر زوشراتر(Werner Zuschratter) این تصویر از رویان را در بیست و یکمین روز رشدش به وسیله‌ی یک میکروسکوپ گرفته است، این میکروسکوپ تصاویر را به‌ وسیله‌ی یک حفره کوچک می‌گیرد تا تضادها بهتر دیده شده و تصویر شفاف‌تر شود.

 

 برنده‌ی جایزه‌ی عکاسی,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

داوران علاوه بر این عکس، دو عکس دیگر را نیز انتخاب کردند یکی از آن‌ها نشان‌دهنده‌ی سلول‌های رنگدانه‌ی پوست مار بود و دیگری ترکیبی از عکس‌های بیش از ۴۰ بال پروانه که به عنوان برنده‌ی دوم منطقه‌ای انتخاب شد.

 

این رقابت که میزبان آن بخش علوم زندگی شرکت المپوس(Olympus) است، دومین رقابت جهانی تصاویر علمی میکروسکوپی سال است که بر روی موجودات زنده تمرکز دارد.

 

در این رقابت جهانی تقریبا ۷۰۰ اثر از ۶۱ کشور محتلف شرکت کرده‌اند.

 

ساتوشی ناکامورا(Satoshi Nakamura)، معاون رئیس بخش راه‌ حل‌های علمی تجارت جهانی در المپوس خاطرنشان کرد: نه تنها تعداد آثار ارسال شده یک رکورد شکنی بود بلکه این آثار از نظر کیفیت و خلاقیت بی‌نظیر بودند. دیدن چنین هنر فوق‌العاده‌ای که مردم با میکروسکوپ ثبت می‌کنند شگفت‌انگیز است.

 

زوشراتر از آلمان که تصویری کامل از رویان یک موش به‌وسیله‌ی یک میکروسکوپ هم-کانونی گرفته بود برنده‌ی این رقابت شد.

 

او به لایوساینس گفت که این رویان تنها ۱.۲ اینچ (۳ سانتی‌متر) طول داشته است و در یک ماده‌ی شیمیایی قرار داده شده تا پوست و عضلات آن شفاف شود.

 

در این تصویر به نظر می‌رسد بافت‌ها و اسکلت آن به رنگ قرمز، آبی و سبز می‌درخشند که علت آن استفاده از رنگ‌های فلورسنت و همچنین وجود ماده‌ی فلورسانس طبیعی در بدن این موجود است.

 

زوشراتر توضیح می‌دهد که او چندین بار این رویان را با لیزر اسکن کرده و تصاویر به دست آمده را باهم ترکیب کرده است کل این فرایند ۲۵ ساعت زمان برده است.

 

در این رقابت سه برنده‌ی دیگر نیز که تصاویری به زیبایی رویان موش ثبت کرده بودند انتخاب شدند.

 

 برنده‌ی جایزه‌ی عکاسی,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

جاستین زول(Justin Zoll) برنده‌ی جایزه‌ی بخش آمریکا برای ثبت تصویری پارانوما از آمینو اسید گلوتامین  و کریستال‌های ماده‌ی شیمیایی بتاآلانین شد.

 

 برنده‌ی جایزه‌ی عکاسی,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

تصویر فوق‌العاده‌ای از الیاف کلاژن و سلول‌های رنگدانه‌ی پوست مار آفریقایی که توسط گرگوری تیمین(Grigorii Timin) از سوئیس ثبت شده بود، برنده‌ی بخش اروپا، خاورمیانه، آفریقا (EMEA) شد. تیمین از میکروسکوپی مشابه زوشراتر برای ثبت تصاویر این الیاف درخشان و سلول‌های آبی‌رنگ استفاده کرده بود.

 

 برنده‌ی جایزه‌ی عکاسی,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

در بخش آسیا و اقیانوسیه تصویر برنده از ترکیب تصاویر بال ۴۰ پروانه که به طور جداگانه عکس‌برداری و سپس با یکدیگر ترکیب شده بودند ساخته شده بود. این تصویر متعلق به(XinPei Zhang) از چین بود. هر بال جزئیات پیچیده‌ای داشت و رنگ و تضاد رنگی نشان می‌داد.

 

لی واگستاف(Lee Wagstaff) معاون رئیس بخش فروش و بازاریابی المپوس می‌گوید: هدف ما از این رقابت نشان دادن ارزش هنری و علمی تصاویر گرفته شده توسط میکروسکوپ است تا مردم در سراسر جهان را ترغیب کنیم تا به گونه‌ای دیگر به تصاویر علمی نگاه کنند و زیبایی آن‌ها را ستایش کنند و با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------