میزان افزایش کرایه تاکسی در ۱۴۰۳ / نرخ‌های اجاره تاکسی نجومی شداخبار،اخبار جدید،اخبار روز
افزایش کرایه حمل‌ونقل عمومی امروز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ رسما اعمال شد. در این گزارش به بررسی افزایش کرایه‌ها و مقایسه با سایر داده‌های اقتصادی کشور اشاره ‌می‌کنیم.

به گزارش خبرآنلاین ،حمل‌ و نقل عمومی که بار سنگینی در جابه‌جایی مردم به عهده دارد با کمبود زیرساخت و فرسودگی روبه‌روست و نیاز به یک مدیریت برای جبران این عقب ماندگی‌ها دارد.‌

 

بررسی وضعیت تاکسی‌ها

 

روزگار خودرو در خبری نوشت:در ایران حدود ۴۸۰ هزار دستگاه تاکسی وجود دارد که از این بین حدود ۸۰ هزار تاکسی در تهران فعالیت می‌کنند که بیشتر از نیمی از آنها فرسوده هستند. به طور کلی میانگین سن تاکسی‌های تهران به حدود ۱۰ سال ‌می‌رسد و این‌آمار برای پایتخت کشور که خود با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کند مناسب نیست.

 

در سال ۱۴۰۲ بود که تصمیم به ورود خودروهای برقی و به کارگیری در تاکسیرانی گرفته شد و امسال شاهد ورود این خودروها هستیم. چند روز پیش بود که خبر از ترخیص ۲۵۰۰ خودرو و تاکسی برقی به گوش رسید و اخیرا هم گفته شد به زودی ۱۰۰۰ دستگاه تاکسی برقی در تهران عرضه می‌شود.

 

بررسی وضعیت مترو

 

مترو که بار زیادی از حمل‌ونقل تهران را به دوش می‌کشد و نقش زیادی در صرفه‌جویی زمان، سوخت و کاهش آلودگی هوا دارد نیز با کمبود زیرساخت روبه‌رو است. هرچند در سال گذشته شاهد افتتاح ایستگاهای زیادی در سطح تهران بودیم و این روند سرعت گرفته اما همچنان مشکل نبود مترو در برخی مناطق و همچنین کمبود واگن‌های مسافربری چالش بزرگ متروی تهران است. مترو تهران با ۱۵۹ ایستگاه فعال، روزانه بیش از ۲.۵ میلیون نفر را جابه‌جا می‌کند.

 

بررسی وضعیت اتوبوس‌ها

 

در عرصه اتوبوس هم موضوع کمبود و فرسودگی وجود دارد اما در سال گذشته با تلاش‌های صورت گرفته تعداد اتوبوس‌های پایتخت به حدود ۳۰۰۰ دستگاه رسیده و قرار است ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی به زودی در پایتخت عرضه شود. در صورت انجام این برنامه می‌توان گفت اوضاع اتوبوس‌های پایتخت تا حد زیادی بهبود خواهد یافت.

 

افزایش کرایه حمل‌ونقل عمومی

 

امروز ۱ اردیبهشت رسما کرایه حمل‌ونقل عمومی افزایش یافت. این افزایش با واکنش‌هایی در جامعه روبه‌رو شد. بسیاری از مردم این میزان افزایش را زیاد دانسته اما از طرفی رانندگان هم از ضرورت افزایش کرایه‌ها می‌گویند. نرخ کرایه تاکسی‌ها حدود ۴۵ درصد، مترو ۲۸ درصد و اتوبوس با میانگین ۲۶ درصد افزایش روبه‌رو شد. نرخ مترو از ۳۳۰۰ تومان در سال ۱۴۰۲ به ۴۳۰۰ تومان در سال ۱۴۰۳ افزایش یافت.

 

افزایش کرایه تاکسی

 

شاید پرحاشیه‌ترین افزایش قیمت کرایه‌ها مربوط به تاکسی‌ها باشد که تا ۴۵ درصد رشد داشته‌اند. این در حالی است که سال گذشته هم شاهد این میزان افزایش در نرخ کرایه تاکسی‌ها بودیم در صورتی که میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ برابر با ۳۵.۳ و در سال ۱۴۰۲ برابر با ۲۷ درصد بوده است. اما رانندگان با توجه به افزایش تورم مخصوصا در حوزه خودرو و قطعات آن، این میزان افزایش را کم می‌دانند.

 

نرخ تورم ایران در سال ۱۴۰۲ برابر با ۴۱ و در سال ۱۴۰۱ برابر با ۴۵.۸ درصد بوده است.

 

در ادامه به نرخ کرایه تاکسی در سال گذشته در برخی مسیرها اشاره می‌کنیم که از امروز این نرخ‌ها شاهد افزایش بوده است.

 

همچنین با توجه به افزایش کرایه تاکسی و همچنین قطع سهمیه بنزین رانندگان اسنپ و تپسی باید منتظر ماند و دید که آیا شاهد افزایش کرایه تاکسی‌های اینترنتی هم خواهیم بود یا خیر؟

  

نرخ‌های اجاره تاکسی نجومی شد/ ۲۵میلیون تومان برای اجاره تاکسی پژو!

این روزها خرید خودرو به حدی سخت شده که بسیاری از افراد برای کسب درآمد سراغ اجاره می‌روند.

 

براساس گزارش روزگار خودرو، اگر سری به فضای مجازی بزنید با آگهی‌های اجاره تاکسی برای مسافرکشی مواجه می‌شوید.

 

به عنوان مثال فردی تاکسی سمند خود را به صورت ماهیانه به مبلغ ۵.۵ میلیون تومان برای اجاره گذاشته است.

 

اخبار،اخبار جدید،اخبار روز

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------