آخرین اخبار جامعه


اخبار,اخبار اجتماعی,محمود عباسی

کرونایی ها ماسک نزنند قتل عمد کرده اند/ قصاص با طناب دار در انتظار شیوع دهندگان کرونا است

حکم قصاص در انتظار بیماران کرونایی که با نزدن ماسک و سرفه منجر مرگ دیگران شوند. به گزارش رکنا، معاون حقوق بشر و امور…


امتحانات پایه نهم حضوری برگزار می‌شود تااعتراض درتفکیک رشته نباشد اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,امتحانات
کمرئی گفت:ارزیابی معلمان برای سنجش توانایی دانش آموزان مورد تایید است اما برای اینکه باید یک تفکیکی در رشته های متوسطه دوم صورت بگیرد که بعداً مورد اعتراض نباشد نیاز به امتحانات حضوری داریم. 

به گزارش مهر، این روزها با نزدیک شدن به ایام امتحانات نگرانی دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم به دلیل حضور در جلسات امتحان بالا گرفته است به طوری که والدین برخی دانش آموزان خصوصاً در پایه نهم نسبت به تصمیم مبنی بر حضوری برگزار شدن امتحانات این پایه گلایه دارند. عموم گلایه این والدین و دانش آموزان پایه نهمی این است که وقتی قرار است امتحانات به صورت مدرسه‌ای برگزار شود، چه فرقی با روش‌های ارزشیابی که در سایر پایه‌های متوسطه (به جز پایه دوازدهم که نهایی است) دارد؟ این در حالی است که از گوشه و کنار و از مدارس خبر می‌رسد که برخی از مدارس در سایر پایه‌ها نیز دانش آموزان را برای امتحانات می‌خواهند به اجبار به مدارس بکشانند. به نظر می‌رسد با توجه به اینکه نحوه ارزشیابی دانش آموزان به شورای مدارس سپرده شده باشد، اجبار برخی مدارس نیز خارج از قانون نیست هر چند با اعتراض اولیا رو به روست و ممکن است کل فرایند امتحانات در روزهای آینده به چالشی جدی میان اولیا و مسئولان مدارس تبدیل شود.

 

علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص چرایی اجبار برای حضوری برگزار شدن امتحانات پایه نهم در حالی که این امتحانات سراسری و حتی منطقه‌ای نیست و عملاً نمرات با توجه به میزان دخالت معلم در فرایند طراحی سوال تا تصحیح اوراق صد در صدی است، پایایی و روایی مورد نظر برای ارزشیابی تحصیلی را نیز می‌تواند دچار خدشه کند، گفت: باید اجازه بدهید در حوزه‌های حرفه‌ای عوامل حرفه‌ای نظر بدهند و بعد می‌شود آن را نقد کرد که چقدر منطبق بر فضای عمومی جامعه است. علت اینکه امتحانات پایه نهم را حضوری برگزار می‌کنیم این است که در امتحانات کتبی توجه به طراحی سوال می‌شود و از همین نظر دارای روایی و پایایی است و بر اساس توان دانش آموز در پاسخ به سوالات می‌توان اطمینان نسبی داشت که اگر دوباره امتحانی گرفته شود همان نمره تکرار می‌شود. ما هم برای هدایت تحصیلی به این اطمینان نیاز داریم.

 

وی ادامه داد: در هدایت تحصیلی تاثیر نمرات مستمر یک و دو جمع می‌شود و نشان دهنده سهم قضاوت معلم در این فرایند است و اساس فرایند نظام تعلیم و تربیت نیز همین است که میزان ارزیابی معلم بالاست و این معلم است که صلاحیت دارد بگوید دانش آموز در هر درس چه استعداد و پشتکاری دارد و در فضای بیرون نیز به همان استناد می‌شود.

 

کمرئی در پاسخ به این پرسش که حالا که این میزان به قضاوت معلمان اطمینان هست چرا همین اطمینان به ارزیابی غیر از امتحانات حضوری واگذار نمی‌شود، گفت: این صلاحیت مورد تایید قرار گرفته است اما برای اینکه یک تفکیکی در رشته‌های متوسطه دوم باید صورت بگیرد که بعداً مورد اعتراض نیز نباشد و مبنایی کتبی برای نمرات در دست باشد، ما نیاز به امتحانات حضوری داریم.

 

معاون آموزش متوسطه در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه در این شیوه معلم می‌تواند سوال‌ها را از قبل به دانش آموزان بدهد یا حتی شنیده می‌شود مدیران برخی مدارس از معلمان می‌خواهند میانگین نمرات کلاسشان از یک حدی پایین‌تر نباشد، در این صورت از اساس اطمینان کردن به چنین نمراتی آیا راه حل مناسبی برای هدایت تحصیلی است، بیان کرد: ما می‌توانیم بنشینیم و هدایت تحصیلی و مبناهای آن را نقد کنیم و ببینیم اشکالات کجاست و حتی در این موارد می‌توانیم پیگیر تخلفات گزارش شده باشیم. در هر شرایطی مکانیزم کنترل و نظارت وجود دارد مثلاً در حالت عادی (غیرکرونایی) ۵ درصد اوراق مورد بازبینی قرار می‌گیرند.

 

وی بیان کرد: ما به عنوان کارشناس این امر دقت آزمون‌های کتبی را به خاطر اینکه می‌توانیم بر مبنای آن تفکیک رشته‌های نظری و فنی حرفه‌ای و کاردانش را داشته باشیم، معتبر می‌دانیم. بچه‌های پایه نهم ۶ درس اثر گذار در هدایت تحصیلی دارند که ضریب سه دارد اما در مدرسه نمونه دولتی این نمرات تا ۵۰ درصد اثرگذار است. در واقع برخی مدارس نیاز به مبنایی برای پذیرش دانش آموزان در رشته‌های متوسطه دوم دارند. پایه نهم به دلیل اینکه انتقال دوره در آن صورت می‌گیرد امتحانات مهمی است.

 

کمرئی در پاسخ به این پرسش که در پایه ششم نیز انتقال دوره صورت می‌گیرد اما امتحاناتش حذف شد و ارزشیابی جایگزین آن شد، بیان کرد: در پایه ششم به جهت آنکه ارزشیابی به طور کلی در دوره دبستان کیفی توصیفی است، خیلی با حذف امتحانات از آن فاصله گرفته نشد. در پایه نهم و دوازدهم است که حساسیت‌ها بیشتر است.

 

وی در پایان در خصوص اینکه آیا نسبت به حفظ سلامتی دانش آموزان در دوره برگزاری امتحانات حضوری به اولیا اطمینان خاطر می‌دهید، گفت: ما اگر بتوانیم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را انجام دهیم دیگر نگرانی وجود ندارد. بحث پروتکل‌های بهداشتی نیز حوزه تخصصی وزارت بهداشت است که تاکید بر رعایت فاصله گذاری دارد. ما نیز همین تدابیر را اندیشیده‌ایم و چون مانند کنکور نیست که محدودیت داشته باشیم که فقط ۵ شنبه و جمعه امتحانات را برگزار کنیم و در طول هفته می‌توانیم این برنامه را بریزیم، برای همین تدابیر بهداشتی را راحت تر می‌توانیم رعایت کنیم. اینکه بهداشت سلامتی دانش آموزان تهدید می‌شود یا امنیت دارد با ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت است. بگویند پروتکل‌ها را سخت گیرانه تر کنید، این کار را هم می‌کنیم. ما همین الان امتحانات پایه هفتم و هشتم را به صورت حضوری حذف کردیم و یک سوم جمعیت در مدارس در روزهای امتحان کاهش پیدا کرده است.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------