آخرین اخبار ورزشی

یک هشتم نهایی جام جهانی قطر،اخبار ورزشی،خبرهای ورزشی

چهره ۱۶ تیم صعودکننده مشخص شد/ یک غایب بزرگ و رکورد آسیایی‌ها

با صعود ۱۶ تیم به یک هشتم نهایی جام جهانی، برنامه این مرحله از رقابت‌ها مشخص شد. به گزارش ایسنا، مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۲۲…

احتمال کسر امتیاز و سقوط استقلال به دسته پایین‌تر!اخبار،اخبار جدید،اخبار روز
موعد تسویه حساب با آندره‌آ استراماچونی سرمربی سابق استقلال فرا رسیده اشت.

آبان ماه سال ۹۹ فدراسیون جهانی فوتبال فیفا، با ارسال‌ای میل به باشگاه استقلال، حکم نهایی پرونده آندره استراماچونی سرمربی سابق ایتالیایی این باشگاه را صادر کرد که به واسطه آن استقلال به پرداخت یک میلیون و ۳۰۰ هزار یورو جهت پرداخت مطالبات این مربی ایتالیایی محکوم شد. در ادامه استقلالی‌ها پس از اعلام این حکم این پرونده را به دادگاه CAS کشاندند و در تلاش بودند تا مبلغ این مطالبات را به کمترین حد ممکن برسانند، اما درنهایت دادگاه حکمیت ورزش پس از چندین بار تعویق در صدور رأی (۵ بار)، فرجام خواهی استقلال را نپذیرفت و این دادگاه ۲۱ مرداد امسال رأی فیفا درمورد پرونده باشگاه استقلال و آندره استراماچونی را مورد تایید قرار داد.

 

بر همین اساس مقرر شد باشگاه استقلال با محکومیت در این پرونده که پیگیری آن را به وکلای خارجی سپرده بود، علاوه‌بر مطالبات مربی ایتالیایی، جریمه تأخیر بابت اعتراض به دادگاه CAS و حق‌الوکاله سنگینی را هم به وکلای خارجی پرداخت کند. آن زمان اعلام شد براساس رأی صادر شده، باشگاه استقلال ملزم به پرداخت مبلغی حدود یک میلیون و چهارصد هزار دلار است اما با پیگیری‌ها مشخص شد که این رقم با تاخیر تادیه (خسارت دیرکرد) و حق‌الوکاله وکلای خارجی بالغ بر یک میلیون و پانصد هزار دلار است.

 

بر همین اساس و طبق حکم دادگاه عالی ورزش، برطبق رای صادر شده از سوی فیفا، باشگاه استقلال ۳۰ روزکاری فرصت داشت تا این رقم را به سرمربی ایتالیایی پرداخت کند این در حالی است که اگرچه با سپری شدن این ۳۰ روز این امر محقق نشده است اما گویا هماهنگی‌های لازم درخصوص موعد پرداختی به سرمربی ایتالیایی به عمل آمده تا تبعات این اتفاق گریبان استقلال را نگیرد.

 

یک مدیر استقلال: مشکلی پیش نمی‌آید

 در این خصوص با یکی از مدیران میانی استقلال تماس گرفتیم تا کم‌وکیف این کار را از وی جویا شود. وی در این مورد اظهار داشت: «هماهنگی‌های لازم با استراماچونی صورت گرفته و همه چیز تحت کنترل است. تامین اعتبار در این مورد به‌ عمل آمده و طبق نقشه کارها را پیش می‌بریم.»

 

باشگاه استقلال تا به امروز ۳ بار برای تسویه‌حساب با استراماچونی سرمربی سابق ایتالیایی این باشگاه و بسته شدن این پرونده اقدام لازم را به عمل آورده است که به دلایل مختلف این امر محقق نشده تا این امر به روزهای بعدی موکول شود.

 

عواقب عدم تسویه با استرا از نگاه کارشناس حقوقی

 اینکه این موضوع یعنی عدم تسویه‌حساب با استراماچونی در موعد مقرر اعلام شده چه عواقبی می‌تواند داشته باشد موضوعی است که مورد پرسش از رسول باختر کارشناس حقوقی قرار گرفت. وی در پاسخ به این سوال اظهار داشت: «درصورتی‌که این امر انجام نشود، استراماچونی یا وکلای وی با یک ایمیل کمیته مرتبط با این امر در فیفا را از موضوع مطلع کرده و طبیعتا پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه استقلال تا زمانی که مطالبات وی پرداخت نشود، بسته می‌شود. سرمربی ایتالیایی درواقع با مضمون این پیام که رای دادگاه عالی ورزش نیز صادر شده اما استقلالی‌ها از پرداخت مطالبات ممانعت می‌کنند فیفا را از این امر مطلع می‌کند.»

 

وی درباره اینکه استقلال تا پنجره زمستانی نیازی به جذب بازیکن ندارد، بنابراین می‌تواند به این شکل هم زمان بخرد یا خیر، ادامه داد: «اگر تا زمانی که در رای به‌عنوان مهلت پرداخت است، این رقم پرداخت نشود، طبق قوانین تا ۳ پنجره نقل و انتقالاتی، پنجره این باشگاه بسته می‌شود و هیچ اتفاق خاصی در این بازه زمانی نخواهد افتاد. بعد از این ۳ پنجره اگر باز هم اقدام خاصی صورت نگیرد، یک بار دیگر سرمربی ایتالیایی می‌تواند در کمیته انضباطی فیفا طرح دعوا کرده و اعلام کند که هنوز مطالباتش را دریافت نکرده که در این زمان کمیته انضباطی فیفا دوباره وارد عمل شده و علاوه‌بر جریمه نقدی باشگاه از ۵ تا ۱۰۰ هزار فرانک سوئیس، در مراتب بعدی استقلال را به کسر ۶ امتیاز و سقوط به دسته پایین‌تر محکوم خواهد کرد.»

 

باختر تاکید کرد: «همه این‌ها در حالی است که در هر زمان و مرحله‌ای اگر استقلالی‌ها مطالبات سرمربی ایتالیایی را پرداخت و در این خصوص فیفا را مطلع کنند، درصورتی‌که در فرصت ۳ روزه‌ای که فیفا برای بدهکار برای اعتراض مشخص می‌کند، اعتراضی صورت نگیرد؛ پنجره نقل و انتقالاتی باز می‌شود. درواقع تا روزی که پنجره زمستانی باز می‌شود استقلالی‌ها می‌توانند باز هم برای پرداخت مطالبات استراماچونی زمان بخرند و بعید است در این بازه زمانی نیز اتفاقی بیفتد.»

 

با این حال به نظر می‌رسد اراده‌ای در باشگاه استقلال وجود دارد که تا پیش از اینکه این مساله تبعات سنگینی را ایجاد کند، پرداختی به استرا در دستورکار قرار بگیرد.

  

 مجوز حرفه‌ای استقلال دچار مشکل می‌شود؟

 عدم پرداخت مطالبات به طلبکاران یکی از آیتم‌های حساس و دردسرساز برای باشگاه‌هایی هست که به‌دنبال مجوز حرفه‌ای برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا هستند و چه‌بسا یکی از دلایلی که باعث شد تا سرخابی‌ها فصل جاری از حضور در آسیا محروم شوند به همین موضوع مربوط می‌شود.

 

درواقع باشگاه‌ها برای صدور مجوز حرفه‌ای نباید هیچ بدهی به افراد حقیقی و حقوقی داشته باشند؛ باید تکلیف بدهی‌های اجتماعی‌شان مانند مالیات، بیمه، حقوق معوقه بازیکنان و مربیان و شکایت‌هایی که از آنها وجود دارد را مشخص و همه را تسویه کنند.

 

زارعی رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال درباره شروع زمان بررسی مدارک تیم‌ها روز گذشته گفت: «زمان آغاز چرخه صدور مجوز امسال با توجه به عدم برگزاری لیگ قهرمانان آسیا تغییر کرده و امسال از بهمن‌ ماه چرخه آغاز می‌شود و باشگاه‌ها تا ۱۰ اردیبهشت فرصت دارند مدارک‌ شان را بارگذاری کنند. در ادامه از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد کمیته‌های بدوی و استیناف صدور مجوز حرفه‌ای مدارک را بررسی می‌کنند و ۱۰ خرداد آرا برای ما ارسال می‌شود تا هم به باشگاه‌ها و هم کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کنیم.»

 

طبق اطلاعات دریافتی پروسه تسویه‌حساب با طلبکاران به این شکل است که با توجه به زمان‌بندی جدید ارائه‌شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا باشگاه‌ها باید پرونده‌های قطعی که تا تاریخ ۱۱ دی ماه سال جاری به آنها ابلاغ می‌شود را تا تاریخ ۱۱ فروردین ماه تعیین‌تکلیف کرده تا در پروسه کسب مجوز حرفه‌ای دچار مشکل نشوند که در این خصوص باشگاه استقلال نیز برای اینکه از قبال پرونده استراماچونی در پروسه صدور مجوز حرفه‌ای دچار مشکل نشود و بتواند در فصل بعدی لیگ قهرمانان آسیا شرکت کند، باید تا ۱۱ فروردین این پرونده را تحت هر شرایطی ببندد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022