چگونه با معلمان و استادان خود ارتباط برقرار کنیم؟روش های ایجاد روابط دوستانه با معلم , نکات مهم جهت برقراری رابطه دوستانه با استاد , ارتباط موثر بین استاد و دانشجو

ارتباط درست با معلمان، می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت یادگیری داشته باشد

 

گام های موثر در برقراری ارتباط بین معلم و شاگردان

ارتباط درست و صمیمی و در یک چارچوب معین با اساتید و معلمان، می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت نهایی یک پروسه ی یادگیری و یا پروسه ی تحصیل داشته باشد.

مقدمه ای درباره ارتباط با معلمان و استادان

تقریبا همه ی ما از بچگی می دانستیم که صمیمیت و ارتباط نزدیک با معلم تا چه حد می تواند بر روی حال خوش ما، نحوه ی یادگیری ما و اصلا کیفیت یادگیری ما تاثیر بگذارد. حتما شما هم این موضوع را تجربه کردید که وقتی رابطه تان با یک معلم بسیار خوب است، تلاش بیشتری می کنید تا درس او را یاد بگیرید و توجه او را به سمت خودتان جلب کرده و رضایتش را جذب کنید. علاوه بر این موارد، احساس صیمیت و دوستی با معلم، یک فضای درست و منطقی را ایجاد می کند تا محصل بتواند راحت در آن فضا به علم آموزی بپردازد. 

 

بنابراین یک تحصیل موفق، تحصیلی است که بتواند علاوه بر اینکه بر اساس انتقالات اطلاعات مفید و درست ایجاد شود، در یک فضای صمیمانه و دوستانه نیز القا گردد. مثلا اساتید و معلمانی وجود دارند با این که تبحر خاصی در انتقال مفاهیم دارند و سطح سواد آن ها در رشته ی تخصصی و تدریسی خودشان به شدت بالا است، اما باز هم نمی توانند تاثیر زیادی بر روی خود محصل و یا دانشجو داشته باشند. چرا؟

 

چون قادر نیستند اعتماد و توجه محصل را آن طوری که نیاز است، به سمت رود جوشان اطلاعات خود جذب نمایند. اما خیلی از اساتید هم هستند که به دلیل اخلاق خوش و ارتباط صمیمانه ای که با محصل دارند، می توانند در القای اطلاعات، موفق تر از سایرین ظاهر شوند.

 

خودتان هم می دانید که کلاس های مدارس، دانشگاه و آموزشگاه، همیشه شامه ای از بی حوصلگی و کلافگی را با خود به همراه دارند. ایجاد یک ارتباط صمیمانه و درست با معلم، استاد و مربی، باعث می شود تا شما از این زمانی که قرار است برای یادگیری بگذارید، لذت بیشتری ببرید و با کیفیت بیشتری به یادگیری مطالب بپردازید. حالا با هم برویم ببینیم که چگونه با معلمان و استادان خود ارتباط برقرار کنیم؟

 

ارتباط مستقیم با معلم , برقراری ارتباط معلم و دانش آموز , راه های ارتباط با معلم

 چگونه با معلمان و استادان خود ارتباط برقرار کنیم 

 

چگونه با معلمان و استادان خود ارتباط برقرار کنیم؟

- شرکت کردن در بحث ها و فعالیت زیاد در کلاس :

یکی از مهم ترین راه های که می تواند زمینه را برای ایجاد یک ارتباط درست و صمیمانه با معلم، استاد و مربی تان فراهم کند، این است که شما بتوانید فعالیت زیادی در کلاس آن استاد داشته باشید. معلم و استاد شما باید بداند که درسش، کلاسش و معلوماتی که در اختیار شما قرار می دهد، برای شخص شما مفید است و مهم است.

 

وقتی این موضوع را درک کند، طبیعتا در مسیر یادگیری درس تخصص که خودش آموزش می دهد، کمک زیادی به شما خواهد کرد. بنابراین سعی کنید که در کلاس ها فعال باشید، دیر نکنید و توجه خود را به حرف ها و سخنان استاد خود بگذارید. حواس پرتی شما ممکن است حواس استاد و معلم را پرت کند و دید او را نسبت به حسن نیت شما تغییر دهد. کناره گیری و گوشه گیری نکنید و در بحث هایی که استاد راه می اندازد شرکت کنید تا بتوانید اشتیاق خود را نسبت به کسب علم، نمایان کنید. 

 

- درباره ی مسائل مختلف علمی کنجکاو باشید

کنجکاوی شما و پرسیدن سوالات مختلف درباره ی دروس و غیره، باعث می شود ارتباط شما با معلمتان در یک مسیر درست و به خوبی شکل بگیرد. از معلم تان درباره ی مباحث مختلف و مرتبط با درس تان سوال بپرسید. البته سعی کنید که سوالات تان درست و مرتبط باشد.

 

چرا که گاهی اوقات تنها سوال پرسیدن، بدون اینکه مسئله ی مهمی پشت آن باشد، می تواند حوصله ی کلاس را به سر ببرد و معلم و یا استاد را کلافه کند. منظور ما از سوال پرسیدن این است که درست و به موقع و مرتبط با موضوع درس سوالات خود را مطرح کنید و از سوال پرسیدن نترسید. کنجکاوی و سوال پرسیدن شما از استاد و معلم تان، این حس را به او منتقل می کند که حواس شما به درس ها و آموزه هایش هست و هیچ چیز در این حرفه به اندازه ی این موضوع نمی تواند برای یک معلم جذاب باشد. 

 

ارتباط مستقیم با معلم , برقراری ارتباط معلم و دانش آموز , راه های ارتباط با معلم

شرکت کردن در بحث ها و فعالیت زیاد در کلاس یکی از راه های ارتباط با معلم

 

- سوال پرسیدن در انتهای وقت کلاس

عموما اکثر اساتید و معلمان در انتهای کلاس، زمانی را برای سوالات مختلف محصلین قرار می دهند. معمولا هم این زمان ها به گونه ای است که سوالات حضورا در یک فضای به دور از محیط کلی کلاس مطرح می شود. مثلا استاد در محل نشستن همیشگی خود نشسته و منتظر است. شما می توانید جلو بروید و سوالات خود را مطرح کنید. این کار باعث می شود تا شما به عنوان یک محصل پیگیر و زرنگ، در ذهن استاد و یا معلمتان بمانید.

 

برای پرسیدن سوال خوب در زمان مناسب نکاتی وجود دارد که به فرد کمک می کند راحت تر با این موضوع کنار بیاید و جواب مناسبی نیز دریافت کند. در مقاله چگونه در کلاس سوال بپرسیم به نکاتی در این زمینه اشاره شده است که پیشنهاد می کنم آن را مطالعه کنید.

 

- در فعالیت های فوق برنامه شرکت کنید

 برنامه های فوق برنامه مربوط به درسهای مختلف، موضوعی است که ممکن است در هر کلاسی رخ دهد. از این رو دانش جویان، دانش آموزان و محصلینی که در این کلاس ها و برنامه ها شرکت می کنند، عموما خیلی بیشتر مورد توجه استاد و معلم قرار میگیرند. چرا که این افراد با این کار خود، این حس را به معلم و استاد مربوطه انتقال می دهند که حرف او برایشان مهم است و برای خواسته اش احترام قائل هستند. از این رو استاد نیز در امتداد این ادای احترام، می تواند روابط دوستانه تری را با شما برقرار کند. 

 

چگونه با معلمان خود ارتباط برقرار کنیم , ارتباط با معلمان و استادان , چگونگی ارتباط معلم و دانش‌آموز

سوال پرسیدن در انتهای وقت کلاس یکی از راه های ارتباط با معلم

 

بررسی نکات ریزی که در برقراری ارتباط با معلم و اساتید باید رعایت شود

• شما باید تحت هر شرایطی مودب باشید؛ نه تنها در برقراری ارتباط با معلمین و اساتید، بلکه در تمامی اقشار جامعه، ادب شما می تواند برای شما احترام بیاورد. ادب شما در ارتباط با معلم و استاد شما باعث می شود تا او هم برای شما و مباحثی که مطرح می کنید، احترام قائل باشد. 

 

• از بیان مسائل خصوصی و خارج از درس بپرهیزید، چرا که هیچ استاد و هیچ معلمی از این موضوع خوشحال نمی شود. البته پس از اینکه رابطه تان با استادتان در یک قالب درست اجتماعی شکل گرفت و به حد صمیمیت مورد نیاز رسید، می توانید سوالات متفرقه را بپرسید و نظرات او را در ارتباط با مسائل مختلف خواستار شوید. 

 

چگونه با معلمان خود ارتباط برقرار کنیم , ارتباط با معلمان و استادان , چگونگی ارتباط معلم و دانش‌آموز

سعی کنید گاهی اوقات خودتان را جای معلم بگذارید و کلافگی هایش را درک کنید

 

• تشکر از او به دلیل زحماتی که برایتان کشیده در پایان سال تحصیلی و یا پایان هر ترم می تواند بسیار تاثیر گذار و محترمانه باشد. این موضوع نشان می دهد که شما قدر تمامی زحماتی که او برای تان میکشد را می دانید و این موضوع می تواند واقعا او را خوشحال کند و حس مثبتی را از سمت شما به سمت او روانه نماید. 

 

چگونه با معلمان خود ارتباط برقرار کنیم , ارتباط با معلمان و استادان , چگونگی ارتباط معلم و دانش‌آموز

نکات ارتباط با معلم

 

• سعی کنید گاهی اوقات خودتان را جای او بگذارید و خستگی ها و کلافگی هایش را سر کلاس درک کنید. این موضوع باعث می شود تا تندی ها و بد خلقی های احتمالی او را بیشتر درک کنید و متوجه شوید که تمامی این کارها به خاطر خودتان است. بنابراین دیگر امکان ندارد که از دست او ناراحت شوید. 

 

• در نهایت مهم ترین چیزی که در ارتباط با معلم، استاد و مربی خود باید رعایت کنید این است که حرمت ها و حدو حدود و مرزهای قرمز را رعایت کنید. یادتان نرود که شما شاگرد و او استاد است و از این قالب پا فراتر نگذارید تا ارتباط تان سالم درست شکل بگیرد. 

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------