اسرار موفقیت در کنکورچگونه برای کنکور درس بخوانیم, موفقیت در کنکور, راز موفقیت در کنکور

چگونه برای کنکور درس بخوانیم

 

رازهای موفقیت در کنکور

چطور برای کنکور درس بخوانیم؟ سوالی است که ذهن تعداد بسیاری را مخصوصا در آغاز مطالعه برای کنکور درگیر خواهد کرد. خود شما نیز شاید برای درس خواندن خودتان را در کتابخانه حبس کرده باشید و نتیجه هم گرفته باشید، اما حداقل ۲۲ روش بهتر از این هم وجود دارد! بنابراین، با بکارگیری این شیوه های ثابت شده از نظر علمی می‌توانید بدون هیچ ترسی از هر آزمون و کنکوری سربلند بیرون بیایید و موفقیت در کنکور را تجربه کنید.

رمز موفقیت در کنکور

داشتن هدف

داشتن هدف به شما انگیزه ی حرکت می دهد و مهمترین عامل برای به دست آوردن موفقیت می باشد. هنگامی که به هدفتان نگاه می کنید انگیزه ی شما برای تلاش و کوشش، دو برابر می شود و این بهترین دستاورد داشتن هدف است. شما امسال یک هدف بزرگ دارید، بنابراین برای رسیدن به آن باید همه تلاش خود را به کار بگیرید.

 

کنترل کردن استرس

بدون تردید استرس یکی از مهم ترین عوامل عدم موفقیت در هرکاری هست. به خصوص که در کنکور اشخاص بسیاری هستند که از پس کنکور بر نمی آیند و سبب شکست و عقب افتادن در زندگی تحصیلی خود می شوند.

 

برای تسلط به این مشکل می توانید از تمرینات هوازی، تمرینات ذهنی و… استفاده کنید.

 

نگرانی های ذهنی تان را تا می‌توانید کاهش دهید

ذهن خود را خالی از هر نوع نگرانی کنید. در روزهایی که می‌خواهید برای قبولی در کنکور درس بخوانید، تلاش کنید کارهای خود را تا می‌توانید کم کنید و آن نگرانی های ذهنی که را از بین ببرید.

 

شما باید همه حواس خود را بگذارید روی موفقیت در کنکور و تمرکز روی موضوعات دیگر بزرگ ترین اشتباه است. موفقیت در کنکور می‌تواند مسیر زندگی شما را کلا عوض کند و موفقیت در زندگی را نیز برایتان به همراه بیاورد. بنابراین اصلا فکر خود را درگیر هیچ چیز به جز کنکور نکنید.

 

چگونه برای کنکور درس بخوانیم, موفقیت در کنکور, رمز موفقیت در کنکور

موفقیت در کنکور

 

با صدای بلند درس بخوانید

خواندن مطالب با صدای بلند به شما کمک می‌کند تا به دو شیوه آن را حفظ کنید: دیدن مطلب و شنیدن مطلب. البته در این شرایط ضمانتی نیست که شما را از کتابخانه بیرون نیندازند.

 

برنامه ریزی درست و اصولی

از عوامل دیگر موفقیت برنامه ریزی کنکوری درست و اصولی هستند. برنامه ریزی اصولی سبب می شود شما با تمرکز و توجه و برنامه بیشتری کار کنید.

 

بعضی وقتها امکان دارد بعضی از اشخاص در صبح عملکرد بهتری داشته و یا بعضی دیگر شب هنگام مطالب را بهتر یاد بگیرند؛ در نتیجه باید برنامه خود را به گونه ای تنظیم کنید که در ساعت هایی که بیشترین بازدهی را دارید، دروس بیشتر و دشوارتری را مطالعه کنید.

 

با فاصله‌ی زمانی برنامه‌ریزی شده درس بخوانید

شیوه یادگیری تازه‌ای به نام تکرار با فاصله وجود دارد که در این شیوه اطلاعات به بخش های کوچک تقسیم می‌شود و در یک دوره‌ی زمانی طولانی‌مدت همیشه مرور می‌شوند. بنابراین تلاش نکنید که برای موفقیت در کنکور کل جدول تناوبی را به یک باره حفظ شوید؛ به جای این کار هر روز چند ردیف را یاد بگیرید و روز بعد، قبل از خواندن ردیف جدید، ردیف‌های قبلی را مرور کنید.

 

آشنایی با شیوه های صحیح مطالعه

یادگیری به دنبال یک فرایند علمی در فرد حاصل می شود. بنابراین برای یادگیریِ بهتر باید با اصول و فنون صحیح یادگیری آشنا شوید. البته ممکن است در گذشته شما با یک روش خاص درس ها را آموخته باشید اما در هر صورت آگاهی از روشهای صحیح مطالعه برای شما سودمند خواهد بود.

 

چگونه برای کنکور درس بخوانیم, موفقیت در کنکور,رازهای موفقیت در کنکور چیست

راز موفقیت در کنکور

 

داستان بسازید

احتمالا برای شما خنده دار باشد اما برای موفقیت بیشتر در کنکور مثل کودکان از مطلب هایی که می خوانید، داستان بسازید؛ این راه حل به شما در موارد زیر کمک می کند:

 

- یادگیری بهتر مطالب

- ثابت شدن بهتر مطالب در ذهن 

- مسلط شدن بهتر بر مطلب

 

پیش از خواب مطالب را تکرار کنید

هنگامی که ما خوابیم، مغز خاطرات و اتفاقات اواخر را تکرار و تقویت می کند؛ پس چنانچه پیش از خواب، به مطالعه دروس پرداخته باشید، بعد از خواب، این مطالب به وسیله مغز مجددا دوره و تقویت شده و این سبب می شود، مطلب را بهتر یاد بگیریم.

 

و برای این کار می توانید، یک یادداشت برداری از چیزهایی که در طول روز خواندید، داشته باشید و  پیش از خواب، مطالب مهمی که یادداشت کرده اید را مرور کنید.

 

انتخاب درست منابع درسی مرتبط

بیشتر مشاوران مطالعه کتاب های درسی را به دانش آموزان خود سفارش می کنند. ولی واقعیت آن است که مطالعه کتاب های درسی فقط نمی تواند دانش آموزان را در راه موفقیت کنکور انسانی قرار دهد! دانش آموزان برای موفقیت در کنکور این رشته باید به جز تسلط بر مفاهیم درسی بر تست های کنکوری و همین طور نکات تستی مسلط باشند. این کار فقط با مطالعه منابع درسی ممکن است. البته در بین منابع کمک درسی باید منابعی مناسب انتخاب شود. توصیه می شود انتخاب این منابع آموزشی با همفکری مشاوران تحصیلی انجام گیرد.

 

جای مطالعه ی خود را عوض کنید

با عوض کردن مکان مطالعه، مغز مجبور به تشکیل ارتباط جدید با مطالبی که خوانده ایم، می شود. پس چنانچه می خواهید مطالب درسی را بهتر یاد بگیرید، مکان مطالعه ی خود را تغییر دهید.

 

به طور مثال عوض کردن جای میز مطالعه، درس خواندن در کافی شاپ خلوت، کتابخانه، تعویض اتاق خواب و ...

 

چگونه برای کنکور درس بخوانیم, موفقیت در کنکور,موفقیت در کنکور چگونه حاصل می شود

موفقیت در کنکور چگونه حاصل می شود

 

موضوع درس را عوض کنید

هنگام درس خواندن تنها روی یک موضوع خاص، تمرکز و مطالعه نداشته باشید، اینکار باعث عادت مغز به مطلب می شود و توانایی حل مسئله را در شما کم می کند. مثلا چنانچه مشغول تمرین و تکرار درس ریاضی هستید، فصل های مختلف درسی را انتخاب کنید.

 

چنانچه قرار باشد تنها مسائلی که مربوط به ضرب یا تقسیم است، انجام دهید، ذهن شما به این مسائل عادت می کند و قدرت حل مسئله از بین می رود.

 

از کتاب های کمک درسی استفاده کنید

برای موفقیت در کنکور باید مطالعه بالاتر از کتب درسی داشته باشید. کتاب های کمک درسی مورد خوبی برای موفقیت در کنکور می باشد. پس از کتاب های کمک درسی کمک بگیرد تا بیشتر روی مفاهیم و مطالب تسلط داشته باشید.

 

چنانچه توانایی خرید کتاب های کمک درسی را ندارید، اشکالی ندارد. می توانید با یک دوست حرف بزنید و روزهایی در هفته از کتاب او استفاده کنید یا با گروهی از دوستان، پول جمع آوری کرده و به صورت گروهی کتاب بخرید و با هم درس بخوانید.

 

ورزش کنید

همان گونه که می دانید، سلامت جسم و سلامت روان با یکدیگر مرتبط است. در صورتی که بتوانید روزانه، ساعتی را برای ورزش و انجام حرکات کششی قرار دهید، ذهن خود را برای مطالعه و یادگیری درس ها آماده می کنید. 

 

استراحت و خواب کافی داشته باشید

خواب و استراحت کافی از جمله کارهای اثرگذار در موفقیت کنکور ، کارکرد مغز و همین طور حافظه می باشد که نباید آن را دست کم گرفت. در زمان کنکور احتیاج است به گونه ای برنامه ریزی کنید که بتوانید در شبانه روز به اندازه استراحت نموده و همین طور یک خواب خوب و با کیفیتی داشته باشید .

 

برای این کار باید نه فقط موقع درس خواندن زمان مناسبی را برای استراحت در نظر بگیرید ؛ بلکه ساعت مناسبی را برای خوابیدن هم در نظر بگیرید. نداشتن خواب کافی و استراحت باعث خواهد شد در طول روز تمرکز شما دچار مشکل گردد.

 

چگونه برای کنکور درس بخوانیم, موفقیت در کنکور,رمزهای موفقیت در کنکور

رازهای موفقیت در کنکور چیست

 

بهداشت روان 

اثر بهداشت و سلامت روان را بر مراحل یادگیری، پیشرفت تحصیلی و حفظ و تقویت انگیزه دانش آموز نمی‌توان منکر شد. در حقیقت بهداشت و آرامش روان مکانی مناسب برای رسیدن به هدف را فراهم می‌ کند. دلیل شکست در کنکور برای خیلی از دانش آموزان با استعداد و کوشا تأمین نکردن آرامش و سلامت روان است. آفات بهداشت روان شامل این هاست.

 

- افسردگی: افسردگی یک نوع غم و اندوه و کاهش غیرطبیعی سطح شادی در افراد است. افسردگی سبب می‌شود دانش آموز انرژی لازم را برای دنبال کردن برنامه تحصیلی خود، نداشته باشد و در وسط راه دلسرد و متوقف گردد ارتباط بین افسردگی و هجوم افکار منفی و مشغولیت بیش از اندازه فکر به این افکار و به دنبال آن از دست دادن قدرت تمرکز و افت کیفیت یادگیری، به طور کامل ثابت شده است.

 

- استرس: استرس‌های روانی چنانچه بی‌قاعده و بیش از اندازه عادی باشند آرامش شخص را به مشکل انداخته و او را از پیشرفت تحصیلی باز می‌دارند.

 

- ترس از ناکامی: ترس از ناکامی که داوطلبان از آن به عنوان اضطراب و دلشوره نام می برند آفتی است که موفقیت هر داوطلب کنکور را تهدید می‌ کند. این ترس بدون دلیل از آینده همه وجود داوطلب را در بر می گیرد و بستر مناسب برای رشد و ثبات هر نوع دانش مفید را از بین می‌برد.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------