دروغتان فاش می شود 

دروغتان فاش می شود

 

از گذشته‏های خیلی دور، نگاه کردن در چشم طرف مقابل، یکی از نشانه‏های اثبات دروغگویی به حساب می‏آمده است. فردی که دروغ می‏گوید به هر طریق ممکن سعی می‏کند در چشمان طرف مقابل نگاه نکند. او به طور ناخودآگاه احساس می‏کند که می‏توان از طریق چشم‏هایش، درون او را دید در عوض ممکن است به پایین نگاه کند یا جهت نگاهش را مرتب از نقطه‏ای به نقطه دیگر عوض کند. بر عکس، هنگامی که ما راست می‏گوییم و یا از یک اتهام ناروا آزرده شده‏ایم، دوست داریم که نگاه‏مان را تا حد ممکن بر روی طرف مقابل متمرکز کنیم. یعنی به چشمان کسی که ما را متهم کرده خیره می‏شویم، طوری که انگار می‏خواهیم به او بگوییم: «تا وقتی که همه چیز روشن نشده نمی‏گذارم از اینجا بروی.»

 

وقتی که کمتر احساس امنیت می‏کنیم، فضای فیزیکی کمتری را اشغال کرده و دست و پاهایمان را تقریبا مانند یک جنین به بدن می‏چسبانیم.

 

 

حرکات بدن هرگز دروغ نمی‏گویند


دست‏ها می‏توانند به آسانی دروغ را آشکار کنند زیرا از آنها برای ایجاد اشارات و حرکات استفاده می‏شود. در عین حال دست‏ها خیلی راحت‏تر از پاها به چشم می‏آیند. اگر با دقت نگاه کنیم، دست‏ها و پاها می‏توانند به ما اطلاعات زیادی بدهند، دروغگو دست‏هایش را کمتر حرکت می‏دهد. اگر نشسته، ممکن است دست‏هایش را روی پاهایش بگذارد و اگر ایستاده، آنها را در دو طرف بدنش نگه دارد. ممکن است دست‏هایش را مشت کند یا آنها را در جیبش بگذارد. شاید هم انگشت‏هایش را در هم قلاب کند .معمولاً باز گذاشتن کامل انگشت‏ها، نشان می‏دهد که فرد، در حال پنهان کاری نیست.

 

آیا تا به حال متوجه شده‏اید وقتی در مورد آنچه می‏گویید، به شدت شور و هیجان دارید، مدام دست‏هایتان را تکان می‏دهید و با این کار، بر موضوع مورد نظر تاکید کرده و اشتیاق خودتان را منتقل می‏کنید؟ و آیا تاکنون متوجه شده‏اید و وقتی به آنچه که می‏گویید، اعتقادی ندارید، زبان بدنتان این احساس را منعکس می‏کند و معمولاً حرکتی انجام نمی‏دهید؟ علاوه بر آن، اگر شما از کسی چیزی بپرسید و او کف دست‏هایش را بر هم بگذارد یا آنها را مشت کند، این علامت نشان دهنده یک حالت تدافعی و میل به کناره‏گیری است. اگر در اثر یک اتهام یا سوال‏های پی در پی، واقعا گیج شده باشد، کف دست‏هایش را به سمت بالا باز می‏کند. انگار که قصد دارد بگوید: «متوجه منظورت نمی‏شوم، بیشتر توضیح بده.» یا «من هیچ چیزی برای پنهان کردن ندارم.»

 

دروغتان فاش می شود

 

مخفی کردن یک مطلب

 

وقتی فرد، طوری می‏نشیند که دست‏ها و پاهایش خیلی به بدنش نزدیک هستند، مثلا دست‏هایش را روی سینه بر روی هم تا کرده یا یکی از پاهایش را روی پای دیگر انداخته، به طور ناخودآگاه نشان می‏دهد: «من دارم چیزی را مخفی نگه می‏دارم.» تا کردن دست‏ها و پاها ممکن است به این خاطر باشد که او احساس می‏کند باید مراقب خودش باشد. هنگامی که ما احساس راحتی و اطمینان می‏کنیم، تمایل داریم حالتی آزاد داشته باشیم- در این حالت، معمولا یک فضای فیزیکی معمولی را اشغال می‏کنیم. اما وقتی که کمتر احساس امنیت می‏کنیم، فضای فیزیکی کمتری را اشغال کرده و دست و پاهایمان را تقریبا مانند یک جنین به بدن می‏چسبانیم.

 

 

نشان دادن حرکات ساختگی

 

در این وضعیت، حرکات و اشارات دست، معمولا خشک و ساختگی به نظر می‏رسند. این رفتار را می‏توان به راحتی در هنرپیشگان و مدیران تازه کار دید. آنها تلاش می‏کنند به وسیله حرکاتشان ما را متقاعد کنند که دارند عقایدشان را با شور و هیجان بیان می‏کنند اما حرکاتشان به هیچ عنوان نرم و روان نیست و مشخص است که این حرکات، ساختگی‏اند و طبیعی نیستند.

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------