عملکرد مغز شما در مقابل آلزایمر (تست روانشناسی)تست آلزایمر,تست حافظه,تست روانشناسی

تست روانشناسی آلزایمر

 

تغییراتی که در تفکر و حافظه رخ می‌دهند و منجر به بروز آلزایمر می‌شوند، نشانه‌هایی در دهه‌های پیش از بیماری ظاهر می‌کنند. تست هایی از روانشناسی قادر به پیش‌‌بینی بیماری آلزایمر پیش از تشخیص هستند. در ادامه با دو تست روانشناسی عملکرد مغز خود را در مقابل آلزایمر بسنجید.

آلزایمر

آلزایمر به دلیل اختلالات عملکردی در مغز رخ می‌دهد که باعث می‌شود به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل رود؛ بارزترین نوع آن زوال عقل و اختلال حافظه‌ است، اختلال حافظه معمولاً به تدریج ایجاد می‌شود و پیشرفت می‌کند.

 

تغییراتی که در تفکر و حافظه رخ می‌دهند و منجر به بروز آلزایمر می‌شوند، نشانه‌هایی در دهه‌های پیش از بیماری ظاهر می‌کنند. تست هایی از روانشناسی قادر به پیش‌‌بینی بیماری آلزایمر پیش از تشخیص هستند. کسب امتیاز پایین در تست‌های تفکر و حافظه می‌تواند نشانه‌ای برای ابتلا به آلزایمر در سنین بالاتر باشد.

 

با توجه به نبود روش‌های درمانی قطعی یا واکسن و دارو‌های پیشگیری و درمان‌کننده بیماری آلزایمر شناسایی بیماری در مراحل اولیه و حتی قبل از نمایان شدن علائم می‌تواند یک برگ برنده مفید در دست پزشکان برای کمک به بیمار و جلوگیری از شدت یافتن بیماری باشد.

 

محققان دانشگاه لوئیزیانا از این تصویر برای بررسی امکان ابتلا به آلزایمر در شماری از افراد مبتلا به این بیماری در فاصله سنی ۴۰ الی ۶۰ سال و نیز فرزندان آنها استفاده کردند و دریافتند که تعداد زیادی از آنها نمی‌توانند مهم‌ترین تفاوت اشیاء موجود در تصویر را تشخیص دهند. افرادی که قادر به شناسایی تفاوت‌های تصویر نبوده‌اند، اسکن مغزی‌شان احتمال بالایی از ابتلا به آلزایمر را نشان می‌داد.

 

 

تصویری که مشاهده می‌کنید دارای چهار شی به رنگ بنفش است که یکی از آنها دارای تفاوت اندکی با سایرین است. آیا شما می‌توانید از میان چهار شی موجود در تصویر، شی متفاوت را تعیین کنید؟

تست آلزایمر,آلزایمر,تست روانشناسی

تست عملکرد حافظه

 

جواب:

جواب سوال، آدمک شماره چهار است که دارای دست‌های کشیده‌تری در مقایسه با سایر اشکال است.

 

طبق پژوهش‌های صورت گرفته افرادی که از هوش ریاضی بالاتری برخوردارند درصد ابتلا به آلزایمر در آن‌ها بسیار پایین‌تر است. به واسطه تست زیر می‌توانید هوش ریاضی خود را محک بزنید و احتمال ابتلا به آلزایمر خود را بسنجید. (حد اکثر زمانی که برای حل این آزمون باید اختصاص دهید 10 دقیقه است)

 

جای علامت سوال چه عددی قرار دهیم؟

تست آلزایمر,تست هوش,تست روانشناسی

تست حافظه ریاضی

 

جواب:

برای حل این تست باید یک فرمول را کشف می‌کردید. این فرمول به شرح زیر می باشد.

( تفاضل اعداد سمت چپ × مجموع اعداد سمت راست )

33 = (7-4) × (6+5)

48 = (9-3) × (4+4)

12 = (5-2) × (3+1)

بنابرین جواب این تست، ۲۰ می باشد.

 

راهکارهای کلیدی برا ی تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر

۱- کار کشیدن از حافظه: یاد بگیرید نکات مورد نظرتان را یادداشت نکنید، بلکه به ذهن بسپارید و سپس سعی کنید هر نکته را از حفظ با دیگران به بحث بگذارید. فعالیت‌های ذهنی، به ویژه فعالیت‌هایی که عملکرد مغز را در تمامی سطوح (دریافت، یادآوری و تفکر) تحریک می‌کنند، موجب بهبود بهره‌وری مغز می‌شوند.

 

2- یادگیری یک مهارت جدید: مثلا یادگیری یک ساز جدید موجب خواهد شد در تبدیل اطلاعات دیداری (نُت موسیقی) به یک کار عملی (نواختن ساز) مهارت بیشتری پیدا کنید. یا مثلا یادگیری یک زبان جدید، مغزتان را با طرز تفکری متفاوت مواجه خواهد کرد و ناگزیرتان می‌کند خودتان را به شیوه‌ی دیگری ابراز کنید.

 

3- ورزش کردن:  ورزش نه تنها در سلامت جسمانی مؤثر است، بلکه موجب تقویت حافظه نیز می‌شود. فقط ۲۰ دقیقه ورزش به پردازش اطلاعات و عملکرد حافظه کمک می‌کند. همچنین با ورزش می‌توانید روند تشکیل اتصالات عصبی جدید در مغز را سرعت ببخشید.

 

4- تغذیه‌ سالم: خوراکی‌هایی نظیر ماهی، میوه و سبزیجات به عملکرد مطلوب مغز کمک می‌کنند. شکلات تلخ نیز در تقویت عملکرد مغز مؤثر است. وقتی شکلات می‌خورید، مغز دوپامین آزاد می‌کند. دوپامین موجب می‌شود سریع‌تر یاد بگیرید و راحت‌تر به خاطر بیاورید. همچنین، شکلات حاوی فلاونول‌ و آنتی‌اکسیدان است که به تقویت عملکرد مغز کمک می‌کنند.

 

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

cafemaghz.ir

yjc.ir

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    {source}

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022