شخصیت شناسی میوه ای! 

 

 

شخصیت شناسی میوه ای

 

باید مواظب باشید! میوه ای که دوست دارید می تواند شخصیتتان را توصیف کند. فرض کنید در یک مهمانی مشغول میوه خوردن هستید و یکی از مهمان ها از این علم(!) اطلاع دارد، آن وقت می تواند با توجه به میوه ای که انتخاب و میل می کنید، بفهمد شما چه انسانی هستید، شاید بهتر باشد برای این که او را گمراه کنید همه میوه ها را با هم بخورید. آن وقت او فکر می کند که شما چه شخصیت پیچیده و چندوجهی دارید البته اگر صاحبخانه و دیگر افراد مهمانی از پرخوری شما، برداشت دیگری از شخصیت شما نکنند. باور کنید که جدی هستیم، شما با انتخاب میوه ای که به بقیه میوه ها ترجیح می دهید، می توانید شخصیت خود را بشناسید اصلا بیایید امتحان کنیم!

 

فرض کنید ظرفی پر از میوه ها شامل(سیب، پرتقال، هلو، گلابی، گیلاس، موز، نارگیل، انگورسیاه، آناناس)جلوی شماست، میوه مورد علاقه تان را بردارید.

 

بگو کدام میوه را دوست داری تا بگویم چه شخصیتی داری؟

 

● به نظر شما این تست چه مشکلی دارد؟

 

جالب است با همین ۸ میوه شخصیت شناسی انجام می شود! اگر احتمالا میوه مورد علاقه شما در این میوه ها نیست، (با عرض پوزش از شما)حتما شخصیت قابل ملاحظه ای ندارید! یا این که چون این میوه ها فقط خصوصیات خوب را بیان می کنند و شما اگر میوه دیگری دوست دارید احتمالا، خدای نکرده خصوصیات تان چندان جالب نیست و ممکن است حسود، بدجنس، خسیس، نامهربان، غیرقابل اعتماد، دروغگو و دورو و...باشید! نگران نباشید در مهمانی ها اگر این میوه ها وجود داشت، هر کدام را خواستید بخورید چون این میوه ها همگی می گویند که ما چه انسان های خوب و گل و بلبلی هستیم! راستی چه کسی در ظرف میوه اش نارگیل می گذارد؟ در ادامه برای شما تستی داریم که با آن می توانید به میزان علاقه و اشتیاق خود برای حفظ چیزهایی که برای شما ارزش به حساب می آیند، پی ببرید؛ چیزهای ارزشمند، مثل شخصیت شما که خیلی باارزش تر از آنند که با تستی که به شما ارائه شد سنجیده شوند. هر چند برای شوخی و سرگرمی باشد. اصولا ارزش ها، شامل نتیجه گیری ها و باورهایی است درباره مسائلی که برای شما با اهمیت هستند.

 

همه شما ارزش هایی دارید که بر واکنش های شما در مقابل دیگران تاثیر می گذارد. برای مثال، اگر شما به سنت ها بیشتر از تغییر بها بدهید، به احتمال زیاد در مقابل تغییر، حتی تغییر به سمت وضعیت بهتر، مقاومت کرده، از وضعیت موجود حمایت خواهید کرد. درک روشن از ارزش ها با اهمیت است چون ارزش ها مانند یک معرفی نامه است که آن را برای ارزیابی وقایعی که برای تان رخ می دهد، به کار می برید . وقتی حوادث و وقایع نازل تر از ارزش های شما باشند احساس نارضایتی می کنید و این احساسات در شما انگیزه ای ایجاد می کند تا برای نزدیک تر کردن ارزش ها و تجربه های تان اقداماتی انجام دهید.

 

ارزش ها غالبا عمیق و ریشه دارند اما الزاما منطقی و عقلانی نیستند و اکثرا در برابر موشکافی دقیق و برخورد با واقعیت ها دچار ناکامی می شوند. این موضوع، به خصوص زمانی صادق است که تغییرات سریعی اتفاق می افتند ارزش هایی که قدمت بیشتری دارند با احتمال بیشتری در مقابل تغییرات، دچار تهدید می شوند.

 

در هر حال، ارزش ها مفیدند زیرا به عنوان مبنایی برای تصمیم گیری بین چند انتخاب، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

هر یک از شما در زندگی به ارزش هایی پایبند است اما تعداد کمی از شما قادر به بیان روشن این باورها برای خود و دیگران هستید در اینجا یک پرسشنامه خود ارزیابی داریم که به شما کمک خواهد کرد تخمین بزنید که تا چه میزان نسبت به ارزش های تان آگاه یا بی اطلاعید. ۱۲ زوج عبارت در این پرسشنامه عرضه شده است پس از خواندن هر جفت از عبارت ها در کنار عبارتی که به باورهای شما نزدیک تر است، علامت بزنید اگر هر دو تعبیر در مورد شما صدق می کند، عبارتی را که بیشتر در مورد شما صادق است انتخاب کنید حتی اگر تفاوت ها اندک باشند.

 

● چه نمره ای می گیرید؟

 

بهتر است مجموع نمرات شما در نمره های ارزش های شفاف (مشخص) بیشتر از مجموع نمرات ارزش های غیرشفاف (نامشخص) باشد.

 

▪ نمره ۱۰ ۱۲ میگیرید ؟

 

این نمره کامل است و نمره بسیار بالایی است، چه برای ارزش های مشخص و چه برای ارزش های نامشخص. چنین نمره ای به معنای این است که تکلیف شما با خودتان روشن است و درک دقیقی از ارزش های تان دارید.

 

▪ نمره ۹ ۸ میگیرید ؟

 

این نمره حد وسط است. خیلی هم بد نیست. اگر شما شناخت متوسطی از خودتان و ارزش های تان داشته باشید و یک آدم کاملا معمولی باشید، چنین نمره ای برای شما قابل قبول خواهد بود.

 

▪ نمره ۷ ۶ میگیرید ؟

 

این نمرات نسبتا پایین است و به شما می گوید که آگاهی روشنی از ارزش های تان ندارید. چنین نمره ای می تواند زنگ خطری برای شما باشد تا بیشتر به ارزش های تان فکر کنید و برای انجام شان قدم بردارید.

 

▪ نمره ۵ ۰ میگیرید ؟

 

این نمرات بسیار پایین است. اگر جزو این دسته باشید، باید حسابی باور های تان را زیرورو کنید و تکلیف تان را با خودتان روشن کنید. نگاهی دوباره به ارزش گذاری های تان بیندازید و ببینید که چرا در پایبندی به آن ها موفق نبوده اید.

 

● به کمک این لیست ارزش های تان را آشکار کنید

 

۱ برایم مهم است که با افراد جوان تر رفتاری برابر داشته باشم و به آن ها فخرفروشی نکنم.

 

۲ برایم مهم است که با افراد مسن تر، با احترام برخورد کنم و از تجارب آن ها استفاده کنم.

 

۳ برایم مهم است که نیازها و خواسته های دیگران را به حساب آورم و تمایلات و خواسته های خودم را به دیگران تحمیل نکنم.

 

۴ برایم مهم است که حداقل یک روز در هفته، با انجام کارهایی کاملا متفاوت مثل باغبانی، بازی با بچه ها، نقاشی، شام خوردن با دوستان و... فکر کار را کاملا از ذهنم بیرون کنم و آرامش داشته باشم.

 

۵ برایم مواردی از قبیل مصرف بنزین بدون سرب، برگرداندن بطری ها و کاغذها برای بازیافت، اجتناب از خرید فرآورده هایی که برای محیط زیست مضر هستند، اهمیت زیادی دارد.

 

۶ برایم مهم است که زنان و مردان فرصت های مساوی برای تعلیم و تربیت داشته باشند.

 

۷ برایم مهم است که هم خودم و هم سایر مردم در برابر احساسات شان قبول مسئولیت کنند و این نکته را به خودم یادآور می شوم که هر گاه دیگران را آزرده کنم، آن ها حق دارند مرا سرزنش کنند.

 

۸ برایم مهم است که برای فراهم ساختن نیازهای خانواده ام، پول کافی به دست بیاورم و به اندازه ای پس انداز کنم که نگران ادای تعهدات مالی ام نباشم.

 

۹ برایم مهم است که کارم را به بهترین وجه و براساس بالاترین استانداردها انجام دهم، با این اعتقاد که اغلب اوقات(نه همیشه) خوبی و درستکاری موجب بهبود امور خواهد شد.

 

شما هم می توانید لیستی از کارها، رفتارها، اعتقادات و باورهایی که برای تان ارزش محسوب می شوند تهیه کنید ؛ ارزش هایی که همیشه در طول زندگی به آن پایبند بوده اید، حتی بدون این که خود از آن آگاه باشید با این کار ، ارزش های خوب را در خود تقویت کرده و سعی در بهبود باورهای غلط و تصفیه آن ها کرده و ارزشیابی مداومی از آن ها داشته باشید.

منبع:مجله سیب سبز

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------