ذهن زنان را بشناسیدروانشناسی زنان, روانشناسی نگاه زن, روانشناسی ارتباط با خانم ها

روانشناسی زنان

 

روانشناسی ذهن زنان

زنان و مردان تفاوت های زیادی با هم دارند. زن و مرد از دو جنس متفاوت با روحیه های مختلف هستند و برای آن که بتوانید با موجودی که تا این حد با شما فرق دارد زندگی خوبی داشته باشید باید از او شناخت داشته باشید.

چند ویژگی زنانه

پیوندجویی

روان‌شناسان می‌گویند چنانچه تنها یک تفاوت میان زن‌ها و مردها باشد این است که برای زن‌ها  مهم‌ترین چیز رابطه برقرار کردن با دیگران است و برای مردها استقلال و قدرت. این‌که زن‌ها بسیار بیشتر به رابطه با دیگران اهمیت می‌دهند، از زمان کودکی آغاز می‌شود. حتماً همه‌ی شما دیده‌اید دخترها عروسک را به‌عنوان اسباب‌بازی اصلی انتخاب و با آن ارتباط برقرار می‌کنند. ‌روان‌شناسان به این خصوصیت زنانه «پیوندجویی» می‌گویند.

 

عاطفی بودن

زنان عاطفی‌تر از مردها هستند که پایه‌های علمی نیز دارد. البته روان‌شناس‌ها قدری جزئی‌تر در این باره نظر می دهند. آنها می‌گویند مردها می‌توانند جنبه‌های عقلانی و احساسی یک موضوع را از هم تفکیک کنند، ولی زن‌ها حتی در یک مسئله منطقی زود احساساتی می‌شوند.

 

عصب‌شناس‌ها می‌گویند علت این موضوع می‌تواند این باشد که مرکز عاطفه در مرد‌ها تنها در نیکره‌ی راست مغز آنهاست ولی مراکز عاطفه در زن‌ها هم در طرف چپ و هم در طرف راست مغز وجود دارد.

 

همان طور که می‌دانید طرف چپ مغز مسئول تکلم و تفکر منطقی است. برای همین احتمالاً بسیاری از مردها تعجب می‌کنند چرا هنگامی که یک بحث منطقی را با زنان‌شان پیش می‌برند، آنها به ناگاه احساساتی می‌شوند. البته در برابر خانم‌ها نیز از این‌که مرد‌ها حتی در یک بحث احساسی می‌توانند خونسردی خودشان را حفظ کنند و با منطق خودشان جلو بروند تعجب می‌کنند.

 

چنانچه بخواهیم کلی‌تر نگاه کنیم، به خصوص مردهایی که زنان موفقی دارند، امکان دارد به این اشتباه بیفتند که چون همسرشان در میان آدم‌هایی است که بسیار خوب از پس خودشان و کارهای‌شان برمی‌آیند دیگر احتیاجی به حمایت عاطفی ندارد. ولی روان‌شناسی زنان دقیقاً بر عکس این را می‌گوید.

 

حتی زنانی که اسطوره‌ی اعتماد به نفس هستند در برابر شما دوست دارند زنانه رفتار کنند و از حمایت عاطفی‌تان برخوردار شوند. دعوای همیشگی زنان و مردان در به جمله آوردن جمله «دوستت دارم» به وسیله مردها ریشه در همین تفاوت جنسیتی دارد.

 

زن‌ها به دلیل عاطفی بودن‌شان بیشتر از مبالغه در جمله‌های‌شان استفاده می‌کنند. هنگامی آنها می‌گویند هیچ وقت، همیشه، بهترین، بدترین، همه یا هیچ واقعاً منظورشان دقیقا آن جمله‌ها نیست. ولی شما به‌عنوان یک مرد احتمالاً منطقی فکر می‌کنید و می‌بینید واقعاً آن‌ گونه که همسرتان گفته نیست و وارد یک بحث بی‌ نتیجه منطقی با او می‌شوید.

 

روانشناسی زنان, روانشناسی نگاه زن,روانشناسی رفتار زنان

روانشناسی نگاه زن

 

ادراک زنانه

زبان بدن زن‌ها و مردها فرق دارند. زن‌ها لبخند بیشتری می‌زنند. فضای شخصی کمتری نیاز دارند و اغلب نزدیک‌تر به هم می‌ایستند. زن‌ها شرایط بدنی متفاوتی می‌گیرند و بیشتر دست‌های‌شان را به حالت مۆدبی به هم قفل می‌کنند یا حالت دست به سینه می‌گیرند و پاهای‌شان را هم به هم نزدیک‌تر می‌کنند و هنگام نشستن آنها را به یک طرف می‌گیرند.

 

ولی از همه‌ی اینها مهم‌تر این است که زن‌ها توانایی کشف علامت های زبان بدن دیگران را دارند. چیزی که روان‌شناسان به آن می‌گویند «رمزگشایی». زن‌ها بیشتر از شما می‌توانند از وضعیت صورت و بدن‌تان بفهمند چه منظور یا احساسی دارید. بنابراین سعی نکنید به آنها دروغ بگویید! در ضمن چون توانایی شما در این مورد کمتر است تلاش کنید کم کم  زبان بدن همسرتان را یاد بگیرید تا بتوانید ذهن او را بخوانید. اکنون که توانایی طبیعی‌تان در این مورد کمتر است، حداقل خودتان، خودتان را تربیت کنید!

 

حسادت زنانه

زنان دوست دارند آخرین فردی باشند که به قلب شوهرشان وارد می‌شوند. پس از آن هم به طرق گوناگون می‌خواهند در را پشت سرشان ببندند و نگذارند فردی وارد شود. برای زن‌ها حتی از نخستین لحظه‌ی آشنایی مهم این است آیا این مرد تا آخر عمر به من وفادار خواهد ماند یا نه.

 

روانشناسان می‌گویند «احساس خاص بودن» و این‌که «من تنها زنی هستم که در زندگی شوهرم وجود دارد» اثر بی نظیری روی شیمی و مغز زنان می‌گذارد.

 

انحصارطلبی زن‌ها به قدری قدرتمند است که حتی می‌تواند سبب یک اضطراب همیشگی و ترس از خیانت شوهرشان شود. 

 

اگر خیانت جنسی زن برای مردان یک فاجعه باشد، خیانت عاطفی مردها برای زن‌ها فاجعه است، پس حسادت زن‌ها نیز بیشتر از نوع عاطفی است تا جنسی. بهترین راه برای شما به عنوان یک مرد یک جمله است: «همسرتان را حساس نکنید.»

 

روانشناسی زنان, روانشناسی نگاه زن,روانشناسی ذهن زنان

روانشناسی رفتار زنان

 

تنوع‌طلبی زنانه

زنان در خیلی از موارد از مردها تنوع‌طلب‌ترند. از وسایل منزل گرفته تا لباس و آرایش. عصب‌شناس‌ها می‌گویند این به جنسیت آنها بازمی‌گردد. در مغز مردها برای هر چیزی تقریباً یک مرکز در یک نیمکره وجود دارد، ولی مغز زن‌ها وضعیت عمومی‌تری دارد و برای هر کار چندین مرکز پراکنده در دو نیمکره وجود دارد. غیر از این جسم پینه‌ای که دو نیمکره را به‌هم وصل می‌کند در زن‌ها ضخیم‌تر‌ است. همین می‌تواند سبب تنوع‌طلبی آنها شود.

 

به جز این، تنوع سلول‌های مخروطی در چشم زن‌ها سبب می‌شود آنها رنگ‌های بیشتر و دقیق‌تری را درک کنند. یک زن بیشتر احتمال دارد رنگ فیروزه‌ای و لاجوردی را از هم تشخیص دهد، مردها به هر دو می‌گویند آبی.

 

روان‌شناسان می‌گویند احساسات وسیع زنان و تفاوت‌های مغزی‌شان سبب می‌شود حسابی تنوع‌طلب باشند. تنوع‌طلبی خانم‌ها اغلب خودش را در پوشش، آرایش، کشش به مد، پاساژگردی و تغییر مبلمان نشان می‌دهد. چیزی که شما به‌عنوان یک مرد امکان دارد حوصله‌اش را نداشته باشید. امکان دارد شما این رفتارها را پای ولخرجی، بی‌ملاحظگی یا بیکاری همسرتان بگذارید ولی در حقیقت آنها دارند طبق طبیعت تنوع‌طلب خودشان رفتار می‌کنند. چنانچه می‌خواهید آنها را درک کنید به عشق ماشین‌های همجنس خودتان نگاه کنید که دل‌شان می‌خواهد هر ماه ماشین یا وسایلش را عوض کنند.

 

روانشناسی زنان, روانشناسی نگاه زن,روانشناسی شخصیت زنانا

روانشناسی شخصیت زنان

 

شناخت روانشناسی ذهن زنان

چنانچه تصور می‌کنید نوع تفکر زنان با مردان فرق می کند درست است! شاید این تفاوت به دلیل اختلافات میان ذهن زنان و مردان است که محققان روانشناسی این اختلاف را شگفت‌انگیز می‌دانند. در اینجا به چند مورد استثنائی در ویژه ذهن زنان اشاره شده است:

 

- قشر قدامی سینگولیت، قسمتی از مغز که هم در تصمیم گیری و هم در حس نگرانی فعال است در زنان بزرگ‌تر است.

- قشر پیش پیشانی، قسمتی از مغز که احساسات و عواطف انسان را مدیریت می‌کند در زنان بزرگ‌تر است. این بخش در زنان زودتر به بلوغ می‌رسد.

- اینسولا ( قسمتی از قشر مغز ) که مسئول احساسات شهودی را بر عهده دارد، نه‌ فقط در زنان بزرگ‌تر بلکه فعال تر هم هست.

- هیپوتالاموس در تنظیم تغییرات هورمونی بدن، در زنان زودتر آغاز به فعالیت می‌کند.

- بادامه قسمتی از مغز که شدیدترین عواطف و غرایز را به وجود می آورد در مردان بزرگ‌تر است.

- هیپوکامپوس که کلید حافظه بلندمدت است در زنان بزرگ‌تر است.

- جسم پینه‌ای مغز، نواری که نیمکره‌های راست و چپ مغز را به هم متصل می‌کند در مورد مطابقت با اندازه در زنان و مردان یکی است.

 

روانشناسی زنان, روانشناسی نگاه زن,روانشناسی جنسیتی زنان

ذهن زنان

 

نکات جالب در مورد روانشناسی زنان 

- زنان هنگامی حس امنیت می کنند، رشد می کنند.

- زنان به یک رفتار مردانه نگاه می کنند، هیجان زده می شوند، تعهد می کنند، و بعد از آنکه به علت فشار اضافی از او دور می شوند، زیان دیده است.

- زنان در مورد بدن خود حساس هستند و از رقابت زنان دیگر می ترسند.

- زنان به افرادی که دارای قدرت و اعتماد به نفس هستند جذب می شوند.

- زنان بیشتر به مردانی که بیش از اندازه خوب هستند جذب نمی شوند.

- زنان معمولا عاشق دوستان خود می شوند.

- زنان خواهان مردانی هستند که از نظر جنسی با آن ها ازدواج می کنند. این سبب می شود که یک زن محترم و مورد احترام قرار گیرد و نه به عنوان یک شی به آن نگاه شود.

- زنان ارتباطات فوری را دوست دارند ولی اعتماد و ارزش روابط در نظر آن ها به طور آرام پیشرفت می کند.

 

روانشناسی شخصیت زنان

با مشاهده دقیق و توجه به رفتار های زنان، می‌توان شناخت کاملی از آنها دست پیدا کرد. این شناخت در بعضی موارد و با دقت و توجه بیشتر به نکاتی خاص، میتواند حتی عمیق و دقیق نیز باشد و اطلاعات خیلی مهمی را در اختیار ما بگذارد. روانشناسی شخصیت زنان برخلاف ذهنیتی که برای خیلی ها شکل گرفته است، یک کار ناممکن نیست. فقط نیاز است نکات خاصی را بدانیم و به آنها دقت کنیم، تا متوجه شویم با توجه به علامت ها می‌توان به چه سطح بالایی از شناخت دست پیدا کرد.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------